Bir kitleyi yanlış hedef yapmak: Suriyeliler

Avrupa ülkelerinde ırkçı saldırılara maruz kalan vatandaşlarımızla ilgili haberler hepimizi derinden yaralıyor.
Sokakta başörtülerine saldırılan kadınlar ya da hakarete uğrayan, evleri, dükkânları, camileri kundaklanan, sözlü ya da fiili tacize uğrayan vatandaşlarımıza yapılan muamele hepimizi üzüyor, hatta kızdırıyor.
Bu tür saldırılan bir anda cereyan etmediğini, bu kötülüğün söylentilerle, siyasi parti propagandalarıyla, medya haberleriyle teşvik edildiğinde daha kötü sonuçlara yol açabildiğini acı tecrübelerden biliyoruz.
O halde, nasıl ki kendi vatandaşlarımızın gurbet elde ayrımcı, ötekileştirici ya da ırkçı uygulamaların hedefi haline dönüştürülmesini doğru bulmuyorsak, aynı şeyi kendi memleketimizdeki göçmenlere, sığınmacılara da yapmanın da doğru olmadığını “ama, fakat, şöyle” filan demeden anlayacağız.
Bu konu giderek hassaslaşıyor, özellikle son dönemde bazı muhalefet partilerinin hedef gösteren demeçleriyle birlikte kritik bir önem arz ediyor.
O yüzden öncelikle yaşanan bilgi kirliliğine, sosyal medyada yayılan asılsız söylentilere ya da kasıtlı manipülasyonlara dikkat çekmek lazım.
Daha öncesinde teyit.org adlı internet sitesi, Suriyeliler hakkında internette paylaşılan en yaygın 24 yanlış, yanıltıcı haberin aslını araştırıp, ortaya koymuştu.
Örneğin Rusya’da yaşanan bir hadise, “Suriyeli bir sığınmacının hastanede kadın doktorları dövdüğü” şeklinde dolaşıma sokulmuştu.
WhatsApp gruplarında “Suriyeli bir ailenin IKEA mağazasında Ak Kart ile yüzde 50 indirimli alışveriş yaptığı” iddiası da yalanlanmıştı.
“Konya Büyükşehir Belediyesi Suriyelilere maaş dağıtıyor” diye paylaşılan fotoğraf, aslında şehirdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik verilen sosyal yardım kartının dağıtımında çekilmişti ve olayın Suriyelilerle bir ilgisi yoktu.
Facebook’ta dolaşan “131 bin 746 Suriyeli gencin üniversiteye kura ile alındığı “iddiası da, işler çığrından çıkınca, bunu uyduran sayfa yönetimi tarafından daha sonra hayal ürünü olduğu şeklinde düzeltilmek zorunda kalmıştı.
2012’de “Müslümanların Masumiyeti” isimli bir filmin Hz. Muhammed’i aşağıladığı gerekçesiyle Yemen’de düzenlenen bir protesto gösterisindeki fotoğraf ise sosyal medyada “Suriyeli bir grubun “Türkiye Cumhuriyeti halkının dinden kopuk yaşadığını ve açık saçık giyinerek Suriyelileri tahrik ettiğini söyleyerek Gaziantep Valiliği’ne yürüdü” diye paylaşılmıştı.
Suriyelilerin devletten maaş aldığı, bu yüzden PTT şubeleri önünde kuyruğa girdikleri yönündeki iddialara delil gösterilen fotoğraf ise aslında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından ihtiyacı olan mültecilere sağlanan kış yardımı için sırada bekleyen mültecilerin fotoğrafıymış.
Suriyelilere her şey bedavaymış, her yardım onlara yönelikmiş, bunlara rağmen onlar bizim hakkımızda şöyle demiş, böyle kavgaya karışmış diye bir sürü tezvirat var ve bunlar sosyal medyada profilden profile, sosyal ortamlarda ağızdan ağıza dolaşıp duruyor maalesef. Tüm bunların sonunda, ülkelerindeki savaştan, yıkımdan kaçıp ülkemize sığınmak zorunda kalmış insanları hedef haline dönüştürüyor.
Ekonomik sıkıntılar arttıkça, hayat pahalılığı aile bütçelerini sarstıkça, işsizlik yaygınlaştıkça, bu kez bunların sorumlusu sanki sığınmacılar, sığınmacılara yapılan yardımlarmış gibi bir atmosfer oluşturuluyor ve en ufak bir olay, sosyal patlama noktasına hızlıca erişebiliyor.
Suriyeliler hakkında doğru zannedilen bir sürü yanlış var.
Düzeltilmesi gereken yüzlerce asılsız haber, uydurma iddia var.
Eğer bunlara yönelik ciddi bir kamuoyu politikası oluşturulmazsa, önümüzdeki süreçte daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmamız işten değil.

 

YORUM EKLE