Bir maske kaç işe yarar

Genelde yanlış bilinen bir şeyi düzelterek başlayalım. Mehter takımı iki ileri bir geri gitmez. Eğer öyle olsa karmaşık bir görüntü ortaya çıkardı. Mehteran iki adım ileri gider sağa selam verir, bir adım daha gidip sola selam verir.

Koronavirüs tedbirleri artık tam manası ile bu şekilde ilerliyor.

Gerçi iki ileri bir geri gidildiği de oluyor ama…

Yeni normal dönemde koronavirüs tedbirlerinde bir gevşeme oldu. Bir noktada vatandaşın normal döneme hazır olup olmadığı denendi. Ancak kısıtlamalardan bunalan vatandaş yeni normal dönem ile normal dönemi karıştırdı. İlin tamamında maske takma zorunluluğu varken herkes kendine göre bir kıstas tespit etti. “Ben yalnız yürüyorum. Ne gerek var maskeye” diye düşünen ve sisteme uymak yerine sistemi kendi aklına uyduran vatandaşlar farkında olmadan virüsün yayılmasına neden oldu.

Öyle olunca vaka sayıları artış gösterdi. Vaka sayılarındaki artış tedirgin edici boyuta yaklaşınca da önlemlerin sıkılaştırılması zorunlu oldu. İlk defa yeniden geçtiğimiz hafta sonu bir süreliğine sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Önümüzdeki hafta sonu da vatandaşı tedirgin etmeden sınav bahane edilerek sokağa çıkma kısıtlaması getirileceği duyuruldu.

Konunun aslında sınavla pek ilgisi olmadığını, asıl meselenin virüs tehdidi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Geçtiğimiz hafta maske takma konusundaki hassasiyetin azalması üzerine maske takmayanların kolluk kuvvetleri tarafından uyarılması kararlaştırıldı. Bugünden itibaren ise cezai yaptırım uygulanacak.

İnsanların ceza yemesinin maddi tarafından daha incitici tarafı kuralları kasten ihlal etmesidir. Kuralları ihlal etmenin iki gerekçesi olabilir. Birincisi kural koyucuların aklını beğenmeyebilirsiniz. Ancak kural koyucular belli bir süreliğine legal yöntemlerle seçilmiş. Siz legal yöntemlerle, ülke için karar alması için seçilmiş kişilerin aldığı karara karşı gelirseniz, legal sisteme karşı gelmiş olursunuz. Biraz daha sertleştirirsek siz isyan etmiş olursunuz. İsyanın bedeli de isyanın şekline göre tespit edilmiştir. Bunun cezasını ödersiniz.

İkinci yol ise kurallara uyacak fikri olgunluğa erişmemişsinizdir.

İki durum da gerçekten onur kırıcıdır. Sadece bir liralık maskenizi takarak bu iki durumdan kurtulabilirsiniz.

Hem virüsle mücadeleye olumlu katkıda bulunabilir hem legal sistemin yanında durduğunuzu gösterir hem de fikri olgunluğa erişmiş olduğunuzu ortaya koyarsınız.

Bir maske üç işe yaramış olur…

Belediye başkanını takdir etmek için

Gazetelerin ve ajansların mail adreslerine belediye basın servislerinden sıklıkla haberler düşer. Genel olarak bu haberler belediye çalışmaları ile ilgilidir. Nadiren de gündeme ilişkin başkan beylerin açıklamaları olur.

Bunların elbette haber değerleri vardır. Bir yere yol yapılacak olması o bölgede oturan insanlar için önemli, aynı belediyeye bağlı başka mahallelerde oturanlar için ümit vericidir. Onun için gazeteler bu haberlere sayfalarında yer verir.

Ancak asli görevi olan işleri yapan kişiler teşekkür bekleyemezler. Bakkaldan alışveriş ettiğinizde siz teşekkür ederseniz edersiniz. Etmezseniz bakkal, “Bak sana ne güzel de çiklet sattım” diye sizden takdir beklemez.

Ancak belediye başkanı şehrin vizyonunu değiştirecek proje geliştirirse, şehrin geleceğine kalacak bir noktaya dokunursa takdir bekleyebilir.

Belediye başkanlarına naçizane tavsiyem yapmanız gereken şeyleri yaptığınız için övünmeyin. Daha geniş bakın. Daha sosyal bakın. Daha insan odaklı bakın.

Sizi yol yaptığınız için alkışlayanlara falan aldanmayın. Onlar yarın unuturlar. Hele sandığa giderken yol yaptığınızı kimse hatırlamaz. Çünkü asli işiniz budur. Yönettiğiniz şehre daha insan odaklı baktığınızda unutulmaz olursunuz.

Unutulmaz olan belediye başkanlarına bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

HECATİ: Kendini beğenmiş insanları bizim beğenmemize gerek yok.

Nasılsa onlar herkesin yerine kendilerini beğenmiş oluyor...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 6 ay Önce

Korona tedbirlerin, iki adım ileri bir adım geri ifadesi ile yorumlamak tamda bizim halimizi anlatan güzel bir örnekleme. Teşekkür...