Bir sektör batıyor

Kıymetli okurlar,

Pandemi sebebiyle uygulanan bir çok önlem var. Hepsi tabi ki bizlerin sağlığı ve bu süreci kısaltmak amaçlı.

Bunda hem fikiriz !

Fakat uygulamaların fonksiyonel olarak mantıklı ve adil olup olmaması o kadar büyük etkiye sebep oluyor ki..

Dolmuşlar, Otobüsler çalışıyor eyvallah.. Tabi ki çalışsın. Önlemleri %100 aldıktan sonra (!) tabi ki.

AVM ler açık, tabi ki esnaf ekmeğinin peşinde olsun, önlemleri aldıktan sonra..

Anaokulları açık, bir çok küçük yaşta öğrenci yüksek taşıyıcı rolüyle okullara gidip geliyor.. Tabi ki önlemleri aldıktan sonra hiçbir problem yok..

Kamu kurumları, ofisleri hizmet vermeye devam ediyor.

Fabrikalarda aynı üretim hatlarında el ele omuz omuza mücadele devam ediyor, tabi önlemleri aldıktan sonra..

Peki kafe ve restoranların alabileceği hiçbir önlem yok mu ki bu sektör karanlığa terk edildi ?

Bir çok uygulama gördüm yurtdışında. Şeffaf Pleksi Plakalar ile masaları aralarında mesafe ile ayırmış, tepelerine havalandırma kanalları açılmış, oldukça steril, güvenli, önlemli restoran ve kafeler var.

Bu ya da buna benzer imkanlar ile önlem alarak ekmeğini yemeye devam etmek zorunda olan Kafe, Restoran, Lokanta sektörü alt-üst çalışanları, alt tedarikçileri ve zincirleme ekmek götürmek zorunda olan tüm fertleri ile karanlık bir odaya kilitlenmiş, son nefeslerini vermeleri bekleniyor.

Böyle olmaz dostlar ! Uygulama yapıyorsak dengeli ve mantıklı olmalı. Otobüste, dolmuşta, fabrika personel servisinde, caddede yürüyen insanlar arasında virüs bulaşı riski ile restoranda yan masada yemek yiyen insanların birbirine bulaşı riski arasındaki fark nedir Allah aşkına! Mecbur olunan noktalarda serbest, mecburiyet arz etmeyen sektörlerde tedbir sıkı!

Bu işin arası maalesef yok. Ya Sıfır (0)  ya da Bir (1) dir.. Ya risk vardır ya yoktur. Risk olan her yeri kapatmaya gücünüz yetiyor ise kapatacaksınız ve finansal desteğinizi vereceksiniz (ki bu Türkiye’de mümkün gözükmüyor), yetmiyorsa da önlemleri dengeli, adil ve mantıklı şekilde alıp denetleyeceksiniz..

Bu arada ailece yaklaşık 10 gündür karantina altındayız. Çok üzgünüm ki biz de Covid 19 virüsü kaptık. Çevremde kendini en fazla izole eden kişi olmama rağmen.. Bu virüsün kime ne şekilde hangi miktarda ve hangi etki büyüklüğünde bulaşacağı inanın belli değil. Çok şükür ki ağır semptom göstermeden süreci tamamlıyoruz fakat bunun tamamen şans olduğunu düşünüyorum.

Takip ettiğimiz peynirin kg fiyatı bu yılın başında 37,38 TL idi ve bugün itibariyle bu fiyatta bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Bu mücadelesi için ismini vermeyeceğim market zincirini takdir, tebrik ediyorum..

Önümüzdeki hafta Sakarya’da faaliyet gösteren bir zincir marketin sahibi ile Enflasyona ilişkin bir sohbet edeceğiz. Söylediklerine göre tablo vahim.. Göreceğiz.

YORUM EKLE