Bir şeyleri överken başka şeylere sövmek zorunda mıyız?

Eskiden televizyonda spor aletleri tanıtımı yapılırdı. Aynı firma bir çıkardığı ürünü yarım saatlik tanıtımlarla överdi. Birkaç ay sonra kendi ürününü demode gösterip, “Eski spor aletlerinden kurtulanın zamanı gelmedi mi” diye slogan üretirdi. Yine kendi ürünlerini kötülerdi.

Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz önceki gün Bolu’da “Karasu ve Kocaali’nin fındığını toplasanız bir tank etmiyor” tadında bir şeyler söylemiş.

Dünyada bir numara olduğumuz tek ürün fındık. Sakarya’da en çok fındık üretilen üç yerden ikisi Karasu ve Kocaali.

Tank fiyatlarına baktım. 5 milyon dolar ile 10 milyon dolar arasında. Hadi olsun 20 milyon dolar.

Karasu’da geçen sene 24 bin ton Kocaali’de de 23 bin ton civarında fındık üretilmiş.

Anlaşılsın diye basamak basamak sayalım.

1 kilo fındık 17 lira dersek, on kilo fındık 170 lira, 100 kilosu 1700 lira, bir tonu 17 bin lira, on tonu 170 bin lira, yüz tonu 1 milyon 700 bin lira, bin tonu 17 milyon lira, 24 bin tonu 408 milyon lira, 47 bin tonu 799 milyon lira yapar. Eğer bir tankı 5 milyon dolar yani yaklaşık 30 milyon lira sayarsanız 26 tank alırsınız, eğer bir tankı 10 milyon dolar sayarsanız, 13 tane tank alırsınız üste de yarım milyon liralık yakıt parası harçlığınız kalır.

Matematiğinize eleştiride bulunmak için yazmadım bunu.

Türkiye’nin ürettiği bir şeyi Türkiye’nin ürettiği başka bir şeyle vurmanıza gerek yok. Biz tankımızla da fındığımızla da gurur duyabiliriz.

Ne yapsın fındık üreticisi. Fındıklıkları kesip palet fabrikası mı diksin?

Kimine göre sürpriz kimine göre değil

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş oldu. Genel olarak siyasiler kitlesel çalışırken Keleş kişisel çalışıyor. İnsanlara temas ediyor. Bir ilçe komple bir adayı desteklemeye karar veriyor. Ama Keleş ikili ilişkileri sayesinde ilçedeki delegelerle temas kuruyor. Bu şekilde diğer siyasiler bazı yerleri garanti görürken aslında Keleş oralarda hakimiyeti ele geçirmiş oluyor.

Ben bu seçimde de öyle olacağını düşünüyordum. Sonunda kitlesel görüntü vermeyen hatta rakipleri tarafından dikkat çekici çalışmalar yapmayan Ecevit Keleş seçimi kazandı. Herkes seçimin Erdoğan Isır ile Reyhan Şahin arasında geçeceğini düşünüyordu. Ama Keleş’in çalışması sonuç verdi.

Bundan sonra olacakları yaşayıp göreceğiz.

 Herkesin kulağı telefonda

İktidar Partisi’nin kongre takvimi işlemeye başladı. 29 Şubat’ta Kocaali ile Sakarya’nın ilk kongresi yapılmış olacak.

Her ilçede tek aday ile kongre yapılacağı daha önceden açıklanmıştı. Daha önceki kongre süreçlerine benzer bir yol izleneceği de sıklıkla dile getiriliyordu. Yani Ankara’dan bir koordinatör milletvekili görevlendirilecek, bu kişi ilgilendiği ilçeye gidip birkaç gün kalacak ve oradaki eğilimi tespit edecekti. Sonra adaylık için uygun olduğunu düşündüğü birden fazla adayı Ankara’ya önerecek, bu isimler üzerinde mütalaa yapıldıktan sonra aday adayları Ankara’ya davet edilecekti. Burada kendilerine nasihat edilecek ve sonunda içlerinden biri aday yapılacaktı.

Kocaali’de aday adayı olmayı düşünen pek çıkmadı. Çıktıysa da sesi çıkmadı ve konu kapandı. Ama diğer pek çok ilçede inceden sesini çıkarıp “Ben de varım” diyenler var. Bu kişiler de bir istişare ortamı bekliyor. Öte yandan ilçe başkanlığına devam eden isimler de telefonları yanından ayırmıyor. “Ankara’dan listeni hazırla” şeklinde bir telefon bekliyorlar. Bakalım kimin beklentisi doğru çıkacak. Mevcut başkanların mı yoksa aday olmayı düşünenlerin mi?

Tolga’ya umut ol

Karasu Belediyesi Fen İşleri Müdürü Tolga Eray için başlatılan kök hücre bağışı kampanyası devam ediyor. Ne yazık ki halen uygun kök hücre bulunmuş değil.

Bugün de Karasu’da kök hücre bağışı kabul edilecek. Ayrıca herhangi bir Kızılay kan merkezine giderek de kök hücre bağışında bulunmak mümkün değil.

Şahsi olarak kök hücre donörü olmak için başvurmuş biri olarak söylüyorum, tahlil için verdiğiniz kan kadar kan veriyorsunuz ve bir hayat kurtarma şansı yakalıyorsunuz. Ağrı, sızı, acı yok.

Bu kadarcık şeyi esirgemeyin ve lütfen bağışta bulunun.

Hayat kurtaracak kök hücre belki de bu yazıyı okuyan kardeşimizde. Lütfen “Nasılsa biri bunu yapar” diye düşünmeyin. O kişi siz değilseniz kim?

HECATİ: Güzeli herkes sever Mesele güzel sevmekte...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Veysel Dikbaş
Veysel Dikbaş - 4 ay Önce

Bir şey olmamışsa, mutlaka bir şey olmuştur. Sayın A. İhsan Yavuz; fındığınız 1 tank etmiyor diyorsa, neden itiraz ediyorsun sayın Başkanım...!