Biz de geçmiş bayramınızı tebrik ederiz

HECATİ yazıyor:

Biz de geçmiş bayramınızı tebrik ederiz

Yazımın başında toplu iftarlarda buluşup koronavirüsün yayılmasına katkıda bulunan cemaati selamlamak istiyorum. Birden fazla yerde aynı günde ve birbirinden habersiz olarak bir araya gelip virüsü birbirine bulaştıran bu insanların Mason Locası’na üye olduğunu veya bunların hep İlluminati’nin işi olduğunu düşünüyorum. Dış minnakların işi de olabilir. Emin değilim.

Neyse sevgili okur. Bu bayram geçen bayramlardan biraz farklı olacak biliyorsun. Normalde biz gezip yaşlıların elini öperdik. Bu bayram biz evdeyiz. 65 yaş üstündekilerin bayramın birinci günü sokağa çıkma hakkı var. Bu durumda onlar kapı kapı gezip el öptürecek. Biz de onlara zorla şeker, çikolata ve baklava yedireceğiz. Haliyle onlara sevgimizi onların şekerini ve tansiyonunu yükselterek göstermiş olacağız. “Sen yaşlı adamsın ye ye yakarsın. Yol yürüyeceksin” diyeceğiz muhtemelen.

65 yaş üstündekiler demişken… Adamlara il dışına çıkma hakkı getirildi. Seyahat karantinası kalktı bir nevi. Ama 30 gün geri dönmemek şartı ile. Hani “Bu kapıdan çıkarsan bir daha geri dönemezsin” diye bir deyim var ya. Ya da tövbe estağfurullah “Gidişin olsun da dönüşün olmasın” der gibi…

Neyse sevgili okur. Neticede yaşlılar bu bayram isterse bayram edebilecek.

Bu arada bayramda koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Hiç koronavirüs vakası kalmayan illerde yaşayanlar şaşkın. Mesela Tunceli. Hiç vaka yok. Bir de biliyorsun doğuda aileler kalabalık oluyor. Aslında bir nevi sokak daha güvenli, onlar için. Ama 81 il için alınan karar onları da ilgilendiriyor. Hayırlısı olsun.

Arife günleri gerçekleştirilen kabristan ziyaretleri de bir sonraki bayrama kaldı. “Cuma günü gideriz” diyenler de yağmura yakalandı. Hayırlısı olsun. Evden okuruz artık.

İlk defa çoluk çocuk evde bayram kutlayacağız. Bu da iyi tarafı. Herkes kendi ailesi ile kutlama yapacak. Aldığınız şekerleri, yaptığınız baklavaları yemekten şişme ihtimaliniz var. İsterseniz salona gidersiniz, canınız az sıkılırsa mutfağa dönersiniz. Dilerseniz balkona bile çıkabilirsiniz. Gözünüzde küçültmeyin. Balkana çıkmak da bir ayrıcalık. Bayram olduğu için gündüz çay kahve bile içebilirsiniz.

Yalnız bu bayramda evde kalma yöntemi bizi bağlamaya yetmez sevgili okur. Bizde taziyenin ve kutlamanın zamanı geçmez. Bir adamın bir akrabası ölse altı ay sonra onunla denk gelsek başsağlığı dileriz.

Bayram için zaten üstünden ne kadar geçerse geçsin “Geçmiş bayramınız mübarek olsun” diye bir şey var…

Dolayısıyla dört gün evde kalırız, Çarşamba günü kendimizi sokağa atar ve bayramlaşmaya başlarız.

Bu şekilde virüs için alınan önlem boşa çıkar. Neticede önlemi alanlar aslında virüsle mücadele ettiği kadar bizimle de mücadele etmek zorunda kalıyor. “Arabaya kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınacak” diyorlar biz “Millet yolda mı kalsın” diye karşı çıkıyoruz. “Kardeşim yolda mı kalsın hayatta mı kalsın” desen sen kabahatlisin.

Bizim millet de bir tuhaf sevgili okur.

Adama “İşler nasıl” diye soruyorsun. Gülerek “Batıyoruz” diyor. “E ne gülüyorsun” diye sorduğunda “Herkes batıyor” diye cevap veriyor.

Hani iki kardeş varmış. Birbirini hiç sevmezmiş. Bir gün kardeşlerden birine bir cin denk gelmiş. “Dile benden ne dilersen. Ama öyle bir şey dile ki, dilediğinin iki katını kardeşine de dilemiş olacaksın” demiş. Dilek sahibi biraz düşündükten sonra, “O zaman bir gözümü çıkar” demiş.

Adam kendi battığına içerlemiyor da başkalarının batmasına seviniyor sevgili okur.

Neyse sevgili okur. Sana doyum olmaz. Ama yerimiz kısıtlı. Biliyorsun.

“Yaşadığımız en kötü bayram böyle olsun” diyelim.

Sakın ha “Bundan daha kötü ne olabilir ki” diye düşünme. Haline şükret.

Sakın beni ciddiye alıp da “Geçmiş bayramınız mübarek olsun” ziyaretlerine kalkışma.

Hadi hayırlı bayramlar.

HECATİ: Her şeyden haberim var da kandırıldığımda mutlu hissediyorum…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şefik
Şefik - 8 ay Önce

Gayet güzel, türkçe anlayacağımız üslupda anlatmış,hayırlı bayramlar kardeşim

Halk
Halk - 8 ay Önce

Bir de Türkçe öğrenip yazarlığa soyunsanız daha iyi olacaktı ama sevgili yazar... Olmamış işte ne yapalım,:(