Bizle ilgili işlerle bizim işimiz olmaz

İlimizi ilgilendiren yatırımlardan en son ildekilerin haberi oluyor. Adamlar haritadan yer, Ankara’dan bağlantı bakıyor. Arkasından bize gelip “Biz o işi hallettik” diyor.

Pek çok yatırım Kararı alınırken aslında ildeki hiç kimseye sorulmadı.

İldeki kimse Karasu’daki serbest bölgenin limana dönmesinde söz sahibi olmadı. Ne Karasu’dakilere ne de Sakarya’dakilere bu şekilde bir şey sorulduğunu sanmıyorum. Ama birden bire Karasu’da liman olmuş oldu. İyi ya da kötü oldu manasında bir şey demiyorum. Sadece durum tespiti bu.

Yine sanayi alanı meselesi. Organize sanayi yatırımcıları. Sakarya’nın içinden geçen yollar.

Güzergah olmamızın dışında bir özelliğimiz yok gibi. Adamlar bize fikrimizi sormuyor. Daha sonra meydana gelebilecek ihtiyaçlarımızı önemsemiyor. Kendi işlerini hallediyor. Geri kalan yük de bize kalıyor. Şimdi Kuzey Marmara Otoyolu yapılıyor. Dünkü gazetemizin manşetini görmüşsünüzdür. Yenikent’tekiler durduk yere yollarını paylaşmak durumunda kalacak. Otobandan çıkanlar birden Yenikent Yolu’na çıkacak. Otoban olmadan önce planlanmış yolun otoban sonrasında revize edilmesi gerekmez mi? Bunun için şehirdekilerin fikri alınmaz mı? Yoksa haritadan görmek yetiyor mu bir şehri?

Sözün aslını siz biliyorsunuz da…

Ben uyarlanmış halini söyleyeyim.

Bir şehirden yol geçtiği vakit şehrin fikri alınmalı.

Ölçüsü değil…

Asgari Ücret Tespit Komisyonu var da

Her yılbaşı öncesinde gözler Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na çevriliyor. Üç günlük harcamaları asgari ücreti geçen adamlar asgari ücreti tespit etmek için günlerce çalışıyor. Günlerce tartışacaklar. “Yüz lira aşağı mı verelim yüz lira yukarı mı” diye tartışacaklar. Koca koca adamların üstünde konuştukları paraya bak. Peh…

Bu adamların önünde belli doneler, belli veriler var.

Bu verilere göre bir kişinin en az kaç lira kazanırsa hayatta kalabileceğini tespit ediyorlar.

Her siyasi muhalefetteyken bir tur çay-simit hesabı yapıyor. Bunların işi sürekli bu sanırım. Asgari ücret tespiti için bu adamlar toplanıyor. Fikir beyan ediyor da…

Doğalgaza zam gelirken neredeler?

Yol paraları artarken?

Elektrik fiyatları yukarı çekilirken bu adamlara soruyorlar mı mesela?

“Bir insan en fazla ne kadar elektrik faturası ödeyebilir” diye komisyon kurulduğunu duydunuz mu hiç? Ya da “Bir insan ne kadar süre yıkanmadan sağlıklı yaşayabilir” diye bir komisyon kurup bu komisyonun raporu doğrultusunda suya zam yapıldığını duyan var mı?

“Bir insan en fazla ne kadar soğukta yaşayabilir” diye bir komisyon kurulup doğalgazdaki fiyat artışının bu komisyon raporuna göre belirlendiği duyulmuş şey mi?

Elektriğin ne kadar artması gerektiğini artan girdi maliyetleri belirliyor. Yol paralarını piyasalar belirliyor. Doğalgazdaki zam dış mihrakların işi.

Asgari ücret mi?

Hah onu biz belirliyoruz.

Sen de haklısın

Adam zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Ekmek parası kazanacak. Alıyor bir seyyar arabası. Ekmeğinin peşine düşüyor. Çalmayı, dolandırmayı düşünmeden, alın teri ile çalışmak istiyor. Adam haklı.

Öteki adam da dükkan açmış. Ruhsat, kira, vergi veriyor. Adam çalıştırıyor. İstihdam sağlıyor. Haliyle maliyeti seyyar satıcıdan fazla. O da seyyar satıcıların olmamasını istiyor. O da haklı.

Ekonomik krizin etkisini daha çok hissettirdiği şu günlerde herkes haklı.

Aşağı tükürsen sakal. Yukarı tükürsen bıyık. Zabıtaların yerinde olmak istemezdim. Vicdanı ile mesleği arasında sıkışıp kalmak da zor iş.

Kendi partinizdekileri en iyi tanıyacağınız dönem

Siyasetin hem içinde hem dışında olmuş, hem alaylı hem mektepli gazetecilik yapan bir kardeşiniz olarak diyorum ki kongre dönemleri insanların olgunlaşması için müthiş dönemlerdir. Bu dönemlerde bırak rakip partindekini, kendi partindekini de geç kardeşini bile tanıyamaz duruma geliyorsun. Eğer insanların karakterleri konusunda fikir sahibi olmak isterseniz kongre dönemlerindeki davranışlarına bakın. Bu dönemlerde dimdik durabilen ve dediği ile yaptığı aynı olan kişilerin kıymetini bilin.

Ötekilerden zaten çok var…

HECATİ: Akıl çok lazım da. Aklı vicdanla kullanmak daha çok lazım...

YORUM EKLE