Botanik vadisi önemli

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce sıklıkla “Tüm ülkeye örnek olacak projeler yapıyoruz” diyor. Pek çok projesi de gerçekten örnek olacak nitelikte.

Sakarya toprakları alüvyon kaplı.

Babaannemin deyimi ile “Adam diksen yetişir.” Ekrem Yüce de tarım eğitimi almış, toprağın içinden yetişmiş vizyon sahibi bir başkan.

Son zamanlarda yatırımı yapılan Botanik Vadisi ilk ürünlerini vermeye başladı. Bu alanda yapılan üretim sadece belediye ve ülke ekonomisine katkıda bulunmakla kalmayacak. Özel girişimcilere de örnek olacak. Bu şekilde belki de pek çok kişi ekmek parasını bu alandan kazanacak. Belki de Sakarya bu alanda marka olacak.

Bal Vadisi projesi de benzer bir yapıda. En kıymetli besin maddelerinden biri olan bal Sakarya’da yaygın şekilde üretilebilecek. Maliyeti düşük, üretimi zahmetsiz olduğu için pek çok kişiye ek gelir imkanı sağlayacak.

Diyelim ki memursunuz. Mesainizden arta kalan zamanda rahatlıkla arı bakabilirsiniz. Ailenizle hem hafta sonları mis gibi dağ havası alırsınız hem de oturduğunuz yerden para kazanırsınız.

Yine Sakarya’ya kurulması planlanan çikolata fabrikası da önemli bir adım. Türkiye’de fındığın en çok üretildiği ilde bugüne kadar çikolata üretilmemesi enteresan. Çikolatanın hammaddeleri ne? Fındık, süt, şeker, kakao.

Kakao Türkiye’de hiçbir yerde yetişmiyor. (Tabi İtalya’da da yetişmiyor.) Süt desen her köyde inek besleniyor, fındık desen Türkiye’deki en çok üretim yapan illerin başında Sakarya geliyor. Şeker desen fabrikası bizde. Hani Mahmut Tuncer’in dediği gibi, “Helva yapsana…”

Ürünlerin pazarı da zengin. “Ürettik elimizde kalır” gibi bir durum da yok.

Belediyecilik sadece yol yapmak değil, ufuk açmaktır.

Belediye başkanı toplumun belli kesimini değil her bireyi önemseyen projeler ortaya koymalıdır.

Toplumsal adalet anlayışı da bunu gerektirir.

Yüce’nin bu anlamda takdir edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu projelerin de hem titizlikle sürdürülmesi hem de özel girişimcilere örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyorum.

Halen havai fişek atabiliyor musunuz?

Hendek’te patlama olduğu daha on günü bulmadı. 7 kişi hayatını kaybetti. Yüzün üstünde yaralı var. İnsanların yaşadıkları travma daha aylarca devam edecek gibi.

Hafta sonu da düğünler var, geçtiğimiz hafta asker uğurlamaları yapıldı. Sanki Hendek’teki olay hiç yaşanmamış gibi havai fişek gösterileri yapılmaya devam ediyor.

İnsanların acısı henüz tazeyken “Hayat devam ediyor” moduna geçilmesi gerçekten çok insafsızca değil mi?

Vicdanımızı bu denli erken kaybetmeseydik keşke.

Yıl 2020 bizim gündemimize bak

Ülkelerin gelişmişlik düzeylerini ölçerken bazı veriler kullanılır. Bunlar arasında bebek ölümleri önemli bir yer tutar.

Geçtiğimiz hafta Sakarya’da yine bebek ölümleri yaşandı. Bebek ölümlerinin yaşandığı ülkeler gelişmişlikten söz edemez. “Allah verdi Allah aldı” demek de mümkün. Ama “Allah neden gelişmiş ülkedeki bebekleri almıyor” diye düşünmek de lazım değil mi?

Yine gündemimizde elektrik kesintileri var. Yağacak yağmura karşı vatandaşı uyaran devlet kurumları var.

Tedbirsizlik sonucu patlayan havai fişek fabrikasında yaşamını yitiren insanlar var.

Kadere isyan etmek, birilerini suçlamak da mümkün. Yapılan haberleri yanlı olarak değerlendirmek ve birilerine sahip çıkmak da izlenen yollar arasında yer alıyor.

Mühim olan her konuda birbirimize düşmek, ayrışmak değil. Bilimin ışığında önlemler almak da seçeneklerden biri.

Sizce biz hangi yolu tercih etmeliyiz?

HECATİ: Dünya yuvarlak olduğuna göre, sen neredeysen dünyanın merkezi orası…

YORUM EKLE