Bu gazetede gerçek dışı haber olmaz

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar her fırsatta çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek çeşitli kurumlara olan borç faizlerinin silinmesini istiyor.

Adapazarlı bir çiftçi de gazetemizi arayarak Bayraktar’ın bu sözlerine rağmen Adapazarı Ziraat Odası’nın odaya olan aidat başta olmak üzere tüm borçlarından faiz alındığını belirtmiş.

Haber Koordinatörümüz Günay Yazıcıoğlu da bunun üzerine Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş’i ziyaret edip, çiftçi borçlarından faiz alınıp alınmadığını sormuş.

Ateş “Ben kurumu zarara uğratamam. Çiftçi taahhüt ettiği gün borcunu ödemiyorsa ödeyeceği güne kadar faiz uygulanıyor. Faiz uygulaması yüzde 10’a kadar çıkıyor. Geriye dönük 10 yıllık borcu olanlar var. Ben size 10 bin TL para vereyim 10 yıl sonra 10 bin TL alayım. Böyle bir kanun var mı?” şeklinde bir cevap almış.

Biz de bunu önceki gün “Bir garip uygulama” diye manşetimize taşıdık.

Ziraat Odası Başkanı Ercan Ateş dün bir basın toplantısı düzenleyerek bizim haberimizi, yalanlamaya kalkmış.

Elindeki yazılı metinden okuyan Ateş şunu söylemiş:

Dün bir yerel gazetemizde odamızın çiftçilerimize faiz uyguladığı ve bu uygulamanın çiftçiler tarafından tepki çektiği konularında haber yapılmış olup, bu haber gerçeği yansıtmadığından  Adapazarı Ziraat Odası Meclis Kurulu olarak Basın Açıklaması yapılmasına karar verilmiştir.

Basın açıklamasında, Oda’nın 10 yıldır kötü yönetildiğini bu yüzden maddi zorlukları bulunduğunu anlatan Ercan Ateş konuşmasının son bölümünde ise şöyle bir ifade kullanmış:

Yazılı basında odamızın faiz aldığı ve çiftçilerimizi mağdur ettiği gibi asılsız haberler, çiftçilerimizin faydasına olacak işleri yapmamıza engel olamaz.

Toplantıyı izleyen muhabir arkadaşımız “Sayın Başkan ses kaydınız var. Çiftçi borçlarından faiz aldığınızı kendiniz söylüyorsunuz” şeklinde müdahale edince de cevap verememiş.

Serkan gazeteye gelince olanları anlattı.

Ben de Ercan Ateş’i aradım.

Ve bu gazetede gerçek dışı haber olmayacağını net bir ifadeyle anlatıp, bu yaptığının yanlış olduğunu belirttim.

Şimdi buradan da bir kez daha yazıyorum.

Bakın Sayın Ercan Ateş…

Siz daha böyle bir sorumluluk altına girdiniz.

Kimi, neyle suçladığınızı bilin.

Sakarya Yenihaber Gazetesi 15 yıldır gerçek haberin peşinden koşan bir yayın organıdır.

Yenihaber gazetesini yalan haberle suçlarken, kendinizi yalancılıkla suçladığınızın farkına varın.

Çünkü Yenihaber’in manşetine taşıdığı sizin sözleriniz.

Aldığınız talimatla ve elinize tutuşturulan basın bülteniyle ses kaydı olan kendi ifadenizi yalanlamak durumunda kalmanız, Adapazarı çiftçisi adına üzüntü verici bir durum.

Keşke o basın toplantısından önce bana bir telefon edebilseydiniz…

Sayın Ateş bundan sonra Yenihaber’in haberciliğiyle ilgili konuşacaksanız 10 düşünüp bir konuşmanızı tavsiye ederim.

Bir Kabak Festivali nasıl olur?

Mersin’de Narenciye Festivali,  Karadeniz Ereğli’de Çilek Festivali, Malatya’da Kayısı Festivali, Adana’da Kebap Festivali, Gaziantep’te Baklava Festivali, Aydın’da İncir Festivali, Ayvalık’ta ve Gemlik’te Zeytin Festivali, Alaçatı Yerli Tohum Festivali, Kars Gravyer ve Kaşar Festivali, Ordu Hamsi Festivali, bölgelere özel ürünler için düzenlenen festivaller…

Bunların her biri şehirlerine geniş kitleleri çeken festivaller.

Sakarya’da Söğütlü Belediyesi 26 yıldır Süt Festivali, Geyve Belediyesi 2 yıldır Ayva festivali düzenliyor.

Ancak her ikisi de öyle ülke çapında duyulmuş festivaller değil. 

Yıllardır Sakarya’da bir “Kabak Festivali” düzenlenmesini öneriyorum.

Bir alışveriş şenliğine dönüştürebilecek festivalin, Sakarya’nın tanıtımına büyük katkı sağlayacağına inanıyorum.

Ancak hiçbir yetkiliyi, hiçbir yöneticiyi harekete geçiremedim.

Balkabağı Sakarya’nın önemli bir ürünü.

Balkabağı simgesiyle düzenlenecek Festival, Sakarya’nın bölgenin bir kültür ve ticaret merkezine dönüşmesine katkı sağlar. 

Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği’nin işbirliğiyle düzenlenecek festival kapsamında, film yarışmaları, konserler, alışveriş şenliği, yemek yarışmaları, sergiler düzenlenebilir.

Başka şehirlerde olduğu gibi farklı kurumlardan temsilcilerin yer alacağı festival komitesi ilgiyi arttıracak farklı içerikler bulabilir.

Tuna Tan başta olmak üzere bir çok Adapazarı sevdalısının bir Kabak Festivali için destek olacağına inanıyorum…

Yeter ki biri önderlik etsin…

Günün sözü

Bil ki.. Domuzların önüne elmaslar serilmez, mücevherden ancak sarraflar anlar başkası bilmez, ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da, sana bakan kör ise kendini camdan sanma. Mevlânâ

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet çileci
ahmet çileci - 8 ay Önce

Hep böyle olmaz mı zaten. Başta siyasetçiler olmak üzere kamu kurumları olsun sivil toplum örgütü temsilcileri olsun kamuoyundan tepki gördüklerinde suçlanan ilk basın oluyor. Akabinden ses kaydını koyduğunuzda kendi yalancılıkları ortaya çıkıyor. Kamuoyu artık gözünü açsın. Hangi gazete ya da gazeteci asparagas uydurma çarpıtma haberlere imza atıyor bilmeliler. Teşekkürler sayın başkan

Erol atılgan
Erol atılgan - 8 ay Önce

Maalesef türkiyenin geldiği nokta çok üzücü hep birilerinin kuklası olmak eğitim görgü dürüstlük yok iyiki ses kaydı var böyle insanlarla aynı havayı soluyoruz sezayi bey siz dürüstbaşarılı bir insansınız

mehmet atmaca
mehmet atmaca - 8 ay Önce

Bil ki.. Domuzların önüne elmaslar serilmez, mücevherden ancak sarraflar anlar başkası bilmez, ne fark eder ki kör insan için elmas da bir cam da, sana bakan kör ise kendini camdan sanma. Mevlânâ Bunun üzerine söz yok...

la edri
la edri - 8 ay Önce

Sayın yazar
Adapazarina Asparagas haber festivali yakışır
En bol ūretim asparagas haber de