Bu hafta hiç hukuki soru almadım

Bir okurum dahi süreçle alakalı hukuki bir konuya değinmemi isteseydi haftalardır olduğu gibi detaylıca araştırır, sizler için yalın bir dille hukuki içerik üretmeye gayret ederdim seve seve. Ama gördüğüm kadarıyla bugünlerde herkes kendi derdinde.

Çark dönerken hepimiz işlerimize dalıyoruz. Her şey tıkırındayken yalnızca “çok da gerek olmayan” hukuki danışmanlık ücreti verilen bir kurum olarak görüyor insanlar avukatlığı.

İşler sarpa sardığındaysa “Avukat Hanım bunu nasıl yapacağız, Avukat Bey şöyle yaparsak kaybımız ne olur?” diye koşa koşa gidilen üstatlar oluveriyoruz birden.

Üçüncü hal ise sanırım içinde bulunduğumuz durum. İşlerin sarpa sarmasından da kötü ihtimal. İşlerin nereye, ne yönlü gideceğini, hukukçuların da, ekonomistlerin de, doktorların da, devlet büyüklerinin de bilemediği, kimsenin kimseye soru soramadığı, sorulanların da “Zamanla göreceğiz…” cevabıyla kaldığı bir süreçteyiz.

Yani medet umduğunuz kimseden hayır yok bugünlerde.

Alışılmış akışın değişmesi hepimizin kimyasını bozdu, bu süreçte bir ay önce hissettiği şekliyle hisseden olmasa gerek. Yaşamın durduğuna tanık olmak, dünyanın kocaman bir hastane oluvermesi, etrafta yalnızca maskeli ve eldivenli insanlar görmek, bırakın sokağa çıkmayı, balkona çıkmayı tuhaf bulmaya başlamak insan psikolojisini oldukça sarsan zor bir döneme tanık olduğumuzu gösteriyor.

Milyonlarca hayranı olan popstarlar konser veremiyor, en ünlü şefler konukları için tabaklar hazırlayamıyor, olmazsa olmaz dediğiniz birçok işletme şu an kapalı, üretmiyor.

İnanın siz de bir şey üretmek zorunda değilsiniz. Evde boş durmamanızı aşılayan, spor rutini tembih eden, yeni bir dil öğrenerek bu süreci verimli kullanın diyen, karantinadan çıkınca obez olacağız diye diyet tarifler veren, hadi hadi boş durmak yok diye bağıran insanları lütfen sessize alın. Biraz da bir şey üretmeyelim yahu. Bu günlerde de yalnızca evde kaygılanıp üzülüverelim, görüşemediklerimizi özleyelim. Kilo alıverelim. Dünya bize dur diyor, sen olmasan da ben dönüyorum diyor. Geri çekilelim biraz, artık yavaşlayalım lütfen.

Pandemi yaşıyoruz.

Duralım.

Berna Sena Çatalbaş

avbernacatalbas@gmail.com

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nihan Soylu
Nihan Soylu - 6 ay Önce

Berna Hanım bir de bunun yalnız başına küçük çocuklarıyla evde kalan kadın versiyonları var ki, aman aman. Öyle iyi geldi ki bir insandan bir şey yapmayın, boşverin kilo alın cümlesni duymak. Hep takip ederdim sizi fakat ilk defa yüreğime dokundunuz