Bu millet unutmayaçak

Gara’da şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Senelerce evlatlarını bekledikten sonra cenazelerini alabilen ailelerin ne düşündüğünü ve bununla nasıl başa çıkacaklarını düşünmek bile istemiyorum. Allah  şehitlerimizin annelerine, babalarına, eşlerine, çocuklarına sabırlar versin.

Operasyonun başarısız olması, istenen neticeyi vermemesi bir eleştiri konusudur ve eleştirilmelidir

Gara olayı sıradışı bir vak’adır. Hamasi söylemlerle geçiştirilmek şöyle dursun, muhakkak surette bütün yönleriyle araştırılmayı soruşturulmayı hak etmektedir.

Meseleyi “safınızı belli edin” meydan okumasından çıkarmak gerekiyor. Bu ve benzeri olaylarda hainler hariç kimse başka safta olmadı, olamazda.

Devlet hata yapar mı, tabii yapar. En az hata yapanlar ileri ve muassır medeniyetler seviyesinde yaşar, çok hata yapanlar da terör, enflasyon, işsizlik, kur, faiz  gibi ekonomik dertlerle uğraşır dururlar. Gayet tabii Türkiye de birçok devlet gibi sık sık, hata yaptığı gibi, hatta göz göre göre de hata yapmaktadır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim. Sıkıntısı olan varsa bana söylesin.

Eski Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdağ,  Öcalan’ın olayları okuma kabiliyeti ve tecrübesi var. O bölgenin yeni aktörüdür.

Eski Başbakan yardımcısı Bülent Arınç, “Sayın Öcalan” demeyi  ve PKK bayrağı açmayı suç olmaktan biz çıkarttık.

Eski Devlet Bakanı Beşir Atalay, Abdullah Öcalan kürtler’in lideridir. Onun mesajları bizim de düşüncemizdir.

Eski AKP milletvekili Mehmet Metiner, Öcalan’ın durduğu yer Türkiye’ye katkı sağlıyor. Çok değerli şeyler söylüyor.

Eski AKP Milletvekili Yasin Aktay, Abdullah Öcalan dünyanın geleceğini iyi okuyor. Onun talepleri normaldir, meşrudur.

Dedikleri gibi…

Bizi bu tartışmaya taşıyan Gara operasyonunun 16 şehit verilerek neticelenmesi de belli ki bir strateji, planlama, sevk ve idare hatasıdır.

İşlerin yolunda gitmediği zamanlarda devlet ve devleti idare eden hükümet  hesap veriyorsa ve gözlerini kaçırmadan millete bakabiliyorsa o zaman devlet ve yönetenler güvenilir olur. Milletle devlet arasındaki ilişki güvene dayalı, şeffaf ve hesap verilebilir olursa kimselerin morali  bozulmaz.  Denetim ve sorgulama kesilirse de hatasız günümüz olmaz.

Zaferi, başarıyı, performansı üstlenmek nasıl doğal bir olguysa, kötü neticelerle yüzleşmek de öyle olması gerekir.

AKP Genel Başkanı, “Hepinizin eli kanlı” “Siz önce şu PKK’yı bir kınayın” “Bakıyorum da yine PKK’yı kınayamamışlar adını bile anamamışlar” gibi sözleri ettiği zaman, PKK terör örgütüyle Oslo pazarlığınızı, PYD li Salih Müslim’i kırmızı halıyla karşılamanızı, AKP Kongresinde Türkiye’nin Barzani’yle gurur duymasını, Şivan Perwer’le megri megri’i türküsünü birlikte söylediğinizi  unutmamanız gerekir.

Bu millet, PKK’yı HDP’yi, Habur’u Gara’yı binlerce şehitini asla unutmayacağı gibi,

Yalçın Akdoğan’ı, Bülent Arınçı’ı, Beşir Atalay’ı, Yasin Aktay’ı unutmayacak, yandaş gazetecilerin daha düne kadar Apo için düzdükleri methiyeleri de unutmayacaktır.

Elbette bu millet, sırf secim kazanmak için terörden aranan örgüt liderinin kardeşini TRT ekranlarına çıkarılmasını, akil insan sıfatıyla şehir şehir gezip “Abdullah Öcalan aslında çok iyi biridir” diye propaganda yapmasını, muzaffer komutanlar gibi Türkiye’ye giren teröristlerin ayağına hakim gönderilmesini, 28 Şubat 2015 tarihinde, AK Partili ve HDP’li isimlerin katılımıyla 10 maddelik ‘Dolmabahçe Mutabakatı’ açıklanmasını,  Apo posterleri ile PKK paçavraları altında Öcalan’ın mektubunun Diyarbakır da okunmasını da unutmayacaktır.

Bu vesileyle, yaşadığımız elim Gara olayından  sonra, terörle mücadele üzerinden iktidar ve muhalefet arasındaki çatışma, sataşma, artık son bulmalıdır.

Tüm yetkilere sahip olmaya hevesli olanlar şunu bilmelidir ki, yetkilere sahip olmak, o yetkilerin getirdiği sorumlulukları da sırtlanmayı ve hesabını vermeyi gerektirir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Las palmas
Las palmas - 6 gün Önce

Ee noldu bu yazıyı yazınızda? CHP ye 2 puanmı kazandırdınız?
Bak CHP pkk'nın kucağına bir oturdu hiç inmiyor?