Bu perhizde lahana turşusu serbest (!)

Sağlık Bakanlığı'nın önerisi ve Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu ek bir genelge gönderdi.

Genelgeye göre; sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 1 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenecek.

Genelge sonrasında tam da vakti gelen baro seçimlerinin yapılıp yapılamayacağı avukatların gündem konusu oldu. Yüksek Seçim Kurulu, baro seçimlerinin yapılamayacağı yönünde görüş bildirirken, siyasi partilerin kongrelerinin gerçekleştirilmesinde ise sakınca bulunmadığını açıkladı.

Doğru okudunuz, şaka değil. Siyasi parti kongreleri yapılabilecek ama baro seçimleri yapılamayacak. Öyle bir perhiz düşünün ki her tuzlu yasakken, lahana turşusu yenebiliyor! 

Trajikomik ki ülkede artık hiçbir kurum eşitlik ilkesini şeklen de olsa gözetiyormuş gibi davranma gereği görmüyor. Nasıl oluyorsa korona virüs siyasi parti kongrelerinde bulaşmazken baro seçimlerinde bulaşıyor ve zamanı gelen baro seçimleri yapılamıyor. Baro seçimleri yapılamadığı için de Aralık ayında gerçekleşecek olan TBB Genel Kurul’unun da ertelenmesi gerekiveriyor.

Siyasi katakullilerden ari çok büyük bir hatanın altını çizmek istiyorum. Baroların genel kurullarının yalnızca usulleri değil, tarihleri de “Avukatlık Kanunu” ile yasayla belirlenmiştir. 1136 sayılı kanunun 82. Maddesi, Ekim ayında işbu toplantının gerçekleşmesi gerektiğini söylerken, kanunla emredilen şey İçişleri Bakanlığı genelgesiyle ertelenemez. Yasal hüküm, önce tavsiye genelgesi ile, akabinde İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla çiğnenmiştir. Hukukun temel ilkelerinden olan “normlar hiyerarşisi” burada yok sayılmıştır. Ülke bir genelge devleti değil, bir hukuk devletidir. Genelge ile kanun çiğnenemez. Bu kararın yürütmesinin acilen durdurulması gerekmektedir.

Bu dramatik hukuk hatasının yanında, baro seçimlerinin ertelenmesi, Aralık ayında yapılması gereken Türkiye Barolar Birliği (TBB) genel kurulu için de etki doğuruyor tabii. Ertelenen bu baro seçimleri nedeniyle geçecek sürede, -avukatlarca büyük tepki toplayan- “çoklu baro” düzenlemesiyle yeni kurulan barolar da Aralık’taki seçime yetişebilecek, TBB Genel Kurulu’na delege gönderebilecek. Yeni kurulacak barolara delege çıkartabilecek zaman sağlanmış oldu özetle.

Pek tabii, Aralık ayının başında delegeler seçilememiş olacağından TBB toplanamayacak, ikinci bir erteleme daha yapılmak zorunda kalınacak. Yani mevcut TBB Başkanı ilk kez görev süresinin epey üzerinde görevde kalmış olacak, ikinci imkanı da Metin Feyzioğlu görmüş olacak böylelikle.

Üzülerek söylemekteyim ki koronavirüs sebebiyle alındığı öne sürülen bu kararın kamu yararını amaçlamadığı ortada ve bu yorum için hukukçu olmaya da gerek yok. Peki siz bu eşitsizliği bir vatandaş olarak nasıl yorumladınız ? 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hamide vural
Hamide vural - 3 hafta Önce

Tabiki her zaman ki alicengiz oyunları şaşırdık mı şaşırmadık

Sevgi
Sevgi - 3 hafta Önce

Düpedüz ortalik karistiriyorlar avukat olmayanin bile anlayacağı cinsten gercekten cok haklisiniz berna sena hanim