Bu şehrin son şansı Başkan Ekrem Yüce

11 Kasım 2019 tarihinde Sakarya Yenihaber gazetesinde köşe yazmaya başladım. 9 Aralık 2019 tarihinde “ŞEHİRDE BİR GÜN” başlığı ile hem yönetenleri hem de yönetilenleri eleştirmiştim. 13.01.2020 tarihinde de “Büyükşehir Belediye Başkanım” başlıklı yazımda sayın Yüce’den bu şehir için faydalı olmayan projelerden vaz geçip, bazı isteklerde bulunmuştum. O günkü yazımı okumayanlar  https://www.sakaryayenihaber.com/buyuksehir-belediye-baskanim-makale,13670.html linkini tıklayarak okuyup, bu günkü yazılarımı daha objektif yorumlayıp eleştirilerini yaparlarsa bana ve sayın Başkan Yüce’ye haksızlık yapmamış olurlar.

13.01.2020 tarihinde “SGK kavşağı ve Pekşenler şehir girişi projelerini önemine binaen bir an önce gündeme alınarak hayata geçirilmesi gerekmektedir” demişiz. Ne olmuş SGK kavşağı ihale edilmiş, inşaatı devam etmektedir.  Pekşenler güney şehir girişi projesinin kamulaştırma maliyeti Büyükşehir, yapım işi KGM tarafından yapılacak olması Sayın Yüce’nin başarısıdır.

Şehrin muhtelif yerlerindeki döner kavşakların günümüz trafiğine cevap vermediği hepimizin malumudur. Kuzey Marmara otoyoluna Karaman’dan çıkışı verilmesi, şehrimizdeki kavşak içinde kavşakları olan Yazlık, Serdivan AVM, Medar hastane önü, Tunatan, gibi kavşaklarındaki trafiği içinden çıkmaz duruma getirecektir. Süleyman Binek caddesinin bölünmüş yol olması geçici olarak bir çözüm gibi gözükmekte olup, planlayanlardan Allah razı olsun. Yarın Devlet otobüs, kamyon ve tırlara Kuzey Marmara Otoyolu’nu kullanmayı mecburi tutarsa İçanadolu ve Akdeniz bölgesine inecek araçlar zorunlu olarak şehir içi trafiğini kullanacaklardır. Karaman çıkışı için çok acil eylem planı yapılması gerekir.  Yok efendim Akyazı çıkışı mecburi çıkış olsun diyeceklere, bir sorun daha söyleyeyim; Arifiye otogarını ne yapacaksınız? O zaman şimdiden Akyazı Kazancı’ya bir otogar projesini hazırlayın derim. Kuzey Marmara otoyolunu bahane ederek yukardaki saydığım kavşakların köprülü kavşak ve şehrin batısında da TEM ve D-100’ü Kuzey Marmara’ya bağlayacak bağlantı yolların yapılması için KGM’le hemen görüşmeler başlanılması gerektiğini düşünüyorum.

Belediyenin Finans Daire Başkanı bir çalışma yapıp Belediye Bütçesinden aylık, yıllık ne kadar kira ödemesi yapılıyor bunu çıkarıp kamuoyu ile paylaşmasını isterim.  

Büyükşehir Belediyesi’nin birimlerinin bir arada olması kararların anında alınması ve uygulanması, olumsuzlukların çözümü, birim amirlerinin birbirlerini iyi tanıması, birimler arası lüzumsuz yazışmaların ortadan kalkması gibi olumsuzlukları ortadan kaldırarak hizmetlerin kesintisiz ve engelsiz şekilde sunulmasını sağlar.

Sayın Başkan Yüce’nin nostaljik trenden sonraki bir hatalı projesi de Yeni Ticaret Merkezi Projesi.  AKOM önündeki araziye iş merkezi yapma yerine “eve lazım olan camiye haramdır” sözü gereği her biri bir yere savrulmuş Belediye birimlerini bir araya toplaması için hizmet binası yapması zorunlu gibi gözüküyor. Yok efendim Büyükşehir Belediyesi binası yapacağız yeri projesi hazır diyenler en az 300, 350 milyonunuz da hazır mı?  Eğer öyle bir paranız varsa aşağıda yapmanızı önereceğim projelerinde maliyeti o rakamlar civarlarında olur. Hastane karşısında yeterli sayıda eczane ve ortopedi iş yeri zaten var. Adı geçen yerde şehrimiz iş insanları tarafından yapılmış bir iş merkezi de mevcut. Onun için bu proje israf projesidir. Bir kez daha tüm detayları ile yeniden masaya yatırılmalıdır diye düşünüyorum. İki hastanenin oda sayısı kadar çevrede iş yeri sayısı var.

Sayın Cumhurbaşkanımız gibi büyük düşünüp büyük projelere imza atmanızı bekliyoruz Sayın Başkanım. Hafif raylı sistemi de kapsayacak şekilde Yenicami’den yer altına girip Karaağaç Bulvarı’ndan, Adapazarı Kaymakamlığı’ndan yerin altına girip Millet Bahçesi’nden çıkmanızı,  Şemsiyeli Park’ın altına büyük bir otopark yaparak tüm şehir içi otobüs ve minibüs duraklarını da  yer altına alıp, şehir içi trafiğini rahatlatmanızı bekliyoruz. Kendini bu bu şehre ve millete hizmet etmeye adayan adamdan çok şey istediğimizi sanmıyorum.

‘Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız, ölmez eserler bırakmalı’ sözünü unutamamak gerekir. Siz Sayın Başkanım hizmet için bu şehrin bu yüzyılda son şansısınız. Bu şehre, bu millete bunları çok görmeyin. Son sansımızı ve umudumuzu tüketmeyeceğinizden eminiz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Uğur
Uğur - 2 ay Önce

Kusura bakmayın ama Çok komik bir yazı olmuş

Sakaryalı
Sakaryalı - 2 ay Önce

Sayın yazar bu başlık bir ironimi yoksa gerçekten inanarak mi yazdınız?