Büyükşehir Belediye Başkanım

    BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIM

            Her ayın ilk Çarşamba günleri KIZILAY Sakarya Şubesi’nin olağan toplantısını yemekli  olarak yaparız. Yemek ısmarlayacak arkadaşın tespiti toplantıya geç  gelen olarak belirlenir. Gecen ay yönetim kurulu üyeleri toplantı saatinden önce gelince,  Başkanımız  Zahit Tiryaki anti -demokratik bir usulle bu ayki yemeği ‘Başkan Vekili Kenan Çatalbaş ısmarlayacak’ dedi. Bu ayki toplantımız  tüm şube başkanları, ilçe temsilcileri ve koordinatörlerin katılımıyla yapıldı.

            Toplantıda; ‘fakire - fukaraya, yetime, gurabaya, nasıl daha iyi hizmet ederiz’ , ‘bir ünite  kan verip, üç can nasıl kurtarırız’ plan ve projelerini yaptıktan sonra, genel sohbette  Ahmet İşgüzar abimiz eskilerden söz edip, ayrılırken “Sizin sayenizde epey nostalji yaptık” deyince,  aklıma Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın Nostaljik Tramvay’ı  geldi.

          Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem Yüce  Nostaljik Tramvay’dan  söz edince, şehrimize hafif raylı sistem gelecek diye  heveslenmiştim.  Hafif Raylı Sistem projesi maliyetinden dolayı rafa kaldırılıp, Yeni Camii-Agora AVM  arasında nostaljik tramvay uygulamasına geçildi. Sayın Başkan Nostaljik Tramvay lansmanını bile yaptı. Nostaljik Tarmvay bu şehre yapılacak en büyük hatadır. Çünkü bir faydası olmayacaktır. Fayda  maliyet analizi yapılırsa bu gerçek ortaya çıkacaktır. Ekonomide, “Dünyadaki kıt kaynaklar kullanılırken, mutlaka verimlilik esas alınarak, en az girdi maliyetiyle en kaliteli ve en çok ürün nasıl elde edilir’’ hesabı yapılır. Sayın Başkan da iyi bir yönetici olduğundan bu hesabı yapması gerekir diye düşünüyorum.  Çünkü  Başkanımın tüyü bitmemiş yetimin hakkını har vurup harman savurmayacağından, hem insani, hem vicdani, hem de  imani  düşüncesinden taviz vermeyeceğini de biliyorum.

          Nostaljik Tramvay lansman sunumunda açıkladığı diğer  projeler eksikte olsa bu şehirde yaşamını sürdüren  herkesi  heyecanlandıran projelerdi. Kampüs –otogar arası hafif raylı sistem,  SGK köprülü  kavşağı ve Pekşenler Şehir doğu girişi.

        SGK kavşağı ve Pekşenler  Şehir girişi projelerini önemine binaen  bir an önce gündeme alınarak hayata geçirilmesi gerekmektedir.

        Şehrimiz her gün büyük şehirlerden de  göç alarak büyümesi  özelliği, trafiğe yeni katılan araç sayıları, diğer il ve ilçelerden günlük gelen araç sayısı, Dünya’da gelişen elektrikli otomobiller, yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın  lansmanını  yaptığı yerli ve milli otomobillerde  trafikte kullanımı artışının  da göz önüne alındığında ulaşım projelerinin yeniden dizayn edilmesi gerekmektedir.

                  Sayın Başkanımdan  özel istirhamımdır, bir sabah özel aracınızla  veya makam aracı ile şoförsüz  saat 08.15, 08.45 arası Yazlık Kavşağından başlayarak Serdivan AVM önü kavşağı, Medar Hastanesi önü kavşağı, Tuna Tan önü kavşağı ve 32 Evlere dönen kavşaktan seyahat edin. Eğer seyahatinizi kazasız, kaza riski geçirmeden   gerçekleştirirseniz size ileri sürüş teknikleri hocası belgesi  vermemiz gerekir. Bir akşam üstü yanınıza Yusuf Alemdar Başkanı da alarak  Serdivan Bağlar Caddesi’nden aracınızla geçebilirseniz geçin.

               Şehrin muhtelif yerlerindeki döner kavşakların günümüz trafiğine cevap vermediği,  trafiği daha da  içinden çıkılmaz bir hale soktuğu,  trafikteki tüm sürücüler tarafından bilinmekte,  ne hikmetse  bu işi planlayanlar bu işin farkında  değiller.  Kavşakların hepsinde de yonca veya  köprülü kavşak yapaya müsait alanların olduğundan bir çoğunda  istimlak yapmaya ihtiyaç  olmadığı görülmektedir.

                   Sayın Cumhurbaşkanımız gibi büyük düşünüp büyük projelere  imza atmanızı bekliyoruz Sayın Başkanım. Mesela   hafif raylı sistemi de kapsayacak şekilde  Yenicami’den yer  altına girip Karaağaç Bulvarı’ndan çıkmak,  Adapazarı Kaymakamlığı’ndan yerin altına girip Millet Bahçesi’nden çıkmak.  Şemsiyeli Parkın altına büyük bir otopark yaparak, tüm şehir içi otobüs ve minibüs duraklarını da  yer altına alıp, şehir içi trafiğini  rahatlatmanızı bekliyoruz.

              Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız ölmez eserler bırakmak sözünü unutamamak gerekir. Siz  Sayın Başkanım bu şehrin,  bu yüzyılda son şansısınız.  Ne yazık ki geçmiş Başkanlarımız bu şehre hizmet etme fırsatlarını iyi değerlendiremediler, hizmet yıllarını park, bahçe, meydan düzenlemesi, kaldırım düzenlenmesi ve benzeri  gibi hizmetlerle  geçirdiler. Aziz Duran beyin ilk yıllarında Kirtetepe Caddesi , Sakarbaba Caddesi ve deprem sonrası Palmiye  Caddesi ile Orhangazi Caddesi’ndeki alt  geçidi unutursak hata yapmış oluruz.

             Sayın Başkanım ; Yazlık, Serdivan AVM önü,  Medar Hastane önü, Tuna Tan önü, ve buna benzer döner kavşakların çok acil  yeniden gözden geçirilmesi gerekir. Şehrin doğusundan, batısına  bir bulvar açılması şehre  nefes aldıracaktır . SGK önü köprülü kavşağı  ile Pekşenler  Doğu girişi bu yıl içinde mutlaka gerçekleştirilmesi beklenen bir proje olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Kampüs –Otogar  raylı sistemin finansmanı acil temin edilip başlanılması  şehre büyük değer katacaktır.

             

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cem Volkan ÇATALBAŞ
Cem Volkan ÇATALBAŞ - 1 yıl Önce

Hayırlı olsun. Çok güzel tespitler ve projeler.

Melis gul
Melis gul - 1 yıl Önce

Kavsaklar konusunda katiliyorum cok dogru bir tespit olmus saygilar

Adnan Çatalbaş
Adnan Çatalbaş - 1 yıl Önce

Güzel tesbitler yapılmasida gerekli