Cahile faydası yok akıllıyı tahrik etmeyelim bari

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir tam bir devlet adamıdır. Naiftir. Sakindir ve en önemlisi güler yüzlü bir adamdır. Her türlü eleştiriyi sükûnetle karşılayıp, en sert soruya en kibar yanıtı verecek bir yapıdadır. Güler yüzlüdür.

Vali Bey dünkü açıklamasında artık ikna döneminin bittiğini bundan sonra alınan tedbirlerin uygulanması için ceza dönemine geçileceğini söyledi.

Daha önce naif bir dille “Bu işi şakası yok” diyen Nayir bu defa daha sert ifadeler kullanmak durumunda kalmış. Sakarya’daki vaka sayısı hızla artıyor. Bu işin merkezindeki kişinin de aldığı kararların uygulanmaması durumunda tepki vermesi son derece normal.

Elinde tüm cezalandırma yetkileri olmasına rağmen bunları kullanmamak için son ana kadar direnen bir Vali’yi bu duruma getirmeseydik keşke.

Ancak sağlıklı bir şekilde düşününce de şu sonuç orta acıkıyor. Naifçe yapılan ikazların “Bana bir şey olmaz” kafasında yaşayan adama bir faydası yok. Durduk yere tüm kurallara uyan insanları uyarmaya gerek yok. Dolayısıyla kural konulur, uyan uyar uymayan da bedelini öder. Aslında işe insani değil matematiksel açıdan bakınca oraya bu yol çıkıyor.

Vali Bey’in bu açıklamasından sonra kullanılan dilin değişmesi de normaldir. Kuralların daha katı uygulanmasını beklemek gerekir.

Dediğim gibi akıllı adamı ikaza gerek yok, cahile de sözünü yormanın manası kalmamıştır artık.

Atalarımızın dediği gibi “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.”

Güzel şeyler de oluyor

Türkiye’nin en çok koronavirüs vakasına rastlanan ikinci ili İzmir’den güzel haberler de gelmiyor değil. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan açıklamada tespit edilen 50 hastanın hepsinin hayatta olduğu bazılarının evlerine gönderildiği bunlar arasında da can kaybı yaşanmadığı söylendi. Açıklamanın devamında koronavirüs için aşı geliştirme çalışmalarının da devam ettiği bununla alakalı olarak da Tübitak ile işbirliği içinde olunduğu ifade edildi.

Her fırsatta Türkleri ve milli değerleri aşağılamaya çalışanlar, eğer tüm dünyaya umut olacak aşıyı Türkler bulursa ne bulacaklar bakalım konuşmak için…

Yardım derneklerini piste alalım

Koronavirüs sadece sağlığı ve sosyal hayatı değil ekonomik gidişatı da olumsuz etkiliyor. Normalde geliri olmayanlar için hayat çok zor. Gündelik gelirle hayatlarını devam ettirenler için de artık yardım gerekli.

Dünyanın ta öteki ucuna tırla un gönderen yardım kuruluşları piyasada görünmedi henüz. Su kuyuları falan açanlar, dünyanın bir ucunda kurban kesenler…

Şimdi Sakaryalı zor durumda.
Sessizce yardım ediyorsanız ne ala. Ama eğer siz de evden çalışma dönemine geçtiyseniz üzülürüz.

Lütfen zorda olan vatandaşlarla daha fazla ilgilenin.

Siz yardım ettiğinizde biz sizin haberlerinizi her zamankinden daha geniş veririz merak etmeyin.

Ama bize de kendinizi merak ettirmeyin.

Karasu’da risk var

Esnek çalışma sisteminin gelmesi ve okulların tatil olması Karasu’da yazlığı olanları harekete geçirdi. İller arası seyahat karantinasının çıkmasından önce İstanbul’da ikamet edenler Karasu’ya akın etti. Bu sayı 20 binin üstünde gibi duruyor. Karasu’daki yoğunluk yaz aylarını aratmıyor. Bu arada Karasu Devlet Hastanesi de ciddi bir yoğunluk yaşamaya başladı. Zaten Karasu Devlet Hastanesi hem Karasu’ya hem de Kocaali’ye hizmet ediyordu. Şimdi bir de İstanbul’dan gelenlerin tedavisini üstlendi. Umarız bu süreç kazasız belasız atlatılılır.

HECATİ: Sahi, maskeyi hangi yüzüne takıyorsun...

YORUM EKLE