ÇAKMAK: KURBANLIKLARI HAYSAĞ’DA SORGULAYIN

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Yıldırım Çakmak ve yönetimi basınla bir araya geldi. Çakmak kurban bayramının tüm islam alemine ve ülkemize hayırlı olması temennisiyle konuşmaya başladı. Çakmak, “Bu bayramdaki yükümlülüklerimizden biri olan kurban kesimini yerine getirirken bazı hususlara dikkat etmemizin gerekliliğini paylaşmak isterim” diyerek konuşmasına başladı.

DOĞRU SEÇİM

Kurban bayramı münasebetiyle ilgili bayram mesajı veren Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Adına Başkan Çakmak, “ Kurbanlık hayvan seçimi, kurban ibadetinin hayvan refahı ve insan sağlığına uygun olarak icra edilebilmesi ve kesim sonrası etlerin muhafazası, kesim sırasında ve sonrasında oluşan atıkların uzaklaştırılması ile hijyenik ve çevresel etkilerini iyi değerlendirerek insani yönünü unutmamamız gerekmektedir” dedi

ERKEK KURBANLIK

2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığınca Ülkemizde hayvan mevcudunun arttırılması ve hayvancılığımızın sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak kesimlerinin yasaklandığını hatırlatan Çakmak, vatandaşlarımızın kurbanlık hayvan seçiminde erkek hayvanlara yönelmesinin ülke hayvancılığının menfaatine olduğunu söyledi.

HAYSAĞ” UYGULAMASI

Kurbanlık hayvanların tür, ırk, cinsiyet ve yaş bilgilerinin sorgulanabilmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “HAYSAĞ” isimli mobil uygulama sisteminin cep telefonuna yüklenebileceğine değinen Çakmak, hayvanın küpe üzerindeki barkodun okutularak ya da hayvanın küpe numarası girilerek hayvan bilgilerinin sorgulanabilecek bir ortamın oluşturulduğuna değindi.

DİKKAT EDİN

Kurban bayramı mesajı veren Çakmak, kurbanlık hayvanın sağlıklı olması ve kesime uygun olabilmesi için şunları söyledi: “Başka ilden sevk edilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların ise Veteriner Sağlık Raporu olup olmadığını kontrol etmeleri ve bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Kesilen kurbanlık hayvanların kulak küpeleri ve hayvan pasaportlarının en yakın İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bir hafta içerisinde teslim etmeleri vatandaşlarımızın önemli bir sorumluluğudur.”

GÖRÜNTÜYE DİKKAT

Çakmak ayrıca; “Kurban hayvan alırken çok zayıf, gebe veya yeni doğum yapmış, yüksek ateşi olan, bakışları ve dış görünümü canlı olmayan, salya veya gözde akıntısı olan, iştahsız veya yem yemeyen, fiziki kusurları bulunan, boynuzlarından biri veya her ikisi kökünden kırık olan dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş olan, topallayan, ayağa kalkmakta zorlanan, bir veya iki gözü kör, çevreye karşı aşırı tepkili veya çok duyarsız olan hayvanları satın almamalıdır” diyerek uyarı da bulundu . İ.Şener SAK

YORUM EKLE