Camilerden gelen sesler

Küçükken İznik’te yaşadığımız zamanlarda tüm zamanım, İznik’in en güzel camisi olan Yeşil Cami’de geçerdi. Çünkü hem evimiz çok yakındı hem de kocaman, yemyeşil, çiçekler ve ağaçlarla dolu bahçesi vardı. Bahçenin önü bir çay bahçesi ve çay bahçesinin karşısı okul, ilk ve orta öğrenimimi tamamladığım Kılıçarslan İlköğretim Okulu’nun tam karşısındaydı. Okul, çay  ya da meşrubat alabildiğimiz bir bahçe ve cennet gibi güzelliği olan bir cami. Cami o kadar güzel ve temizdi ki bazen din kültürü dersimiz tam öğlen vaktine geldiği için tüm sınıf öğle namazına gittiğimiz bile olurdu.  Tüm çocukluğum orada geçtiği için çok şanslı hissediyorum kendimi.

Bizim bu, bana göre dünyadaki en güzel cami olan İznik’teki yeşil camimiz bize din ve ahlak konusunda o kadar güzel şeyleri o kadar eğlenceli bir şekilde gösterdi ve öğreti ki Müslüman bir ülkede, İslâm dini içerisinde yetiştiğimiz için çok mutluyduk.

Her yaz döneminde ellimizdeki Kur’an cüzleri ve abdest alıp dua ezberleme yarışlarıyla, ara verdiğimizde cennet gibi bir bahçeyle karşılaşıp çimenlerde yuvarlanarak oynadığımız oyunlarla cami hocalarımız güzel ahlakı bize aşılamaya çalışırlardı. Bazen bahçede uçan bir kuş, bazen hep birlikte okuduğumuz ilahilerle.

Çoğu zaman camilerin çocuklar için olduğunu bile düşünürdüm

Ne zaman büyük bahçeli tertemiz bir bahçe görsem mutlu olurum ve aklıma İznik’te yaşadığım o güzel anılar gelir.

İznik Gölü’ne pikniğe bile gider orada ezan ve namazı anlatırdı hocalarımız, yani anlatmak istediğim dinimizi öğrenmek, ezanın okunması, Kur’an okumamız bize hep mutluluk verdi. Çünkü güzel şeylerle birlikte yaptık tüm bunları tüm mahalledeki arkadaşlarımızla. Arkadaşlarımızla derken sadece erkek arkadaşlarımızla değil tüm çocuklarla bir arada, bazen el ele diz dize birbirimize anlattık güzel ahlakı..

Şimdi ise camiden gelen seslerin bir kaygı, tedirginlik verdiğini düşünüyorum. Çünkü her felakette ve sonrasında, zamanını hiç bilemediğimiz bir vakitte camilerden farklı sesler geliyor, alışık olmadığımız ya da sadece zorda olduğumuz zamanlarda çıkan sesler. Şimdiki çocukların camilere bakışını değiştirdiğini düşünüyorum. Yazın Kur’an öğrenmeye giden bir çocuğun gözündeki, hayalinde ki gibi olmalı camiler. Tertemiz bahçeleri olan, güzel ahlakı ve saygıyı öğreten, sadece zor dönemlerde değil en güzel dönemlerde en güzel sesler duyulan.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mustafa
mustafa - 7 ay Önce

Tebrikler delikanlı güzel ve önemli bir Konya değinmişsiniz. Biraz yumuşak geçmişsiniz ama bu da yeterli. Çünkü cami, minare sala, ezan gibi konulara girmek cemaat ve görevliler gözünde zındıklıkla eş değerdir. Oysa dinimizin güzel uygulamaları var ama bu güzellikler bilgisizce, hoyratça bozulmaktadır. Salgın hastalık sebebiyle Cumayı yasaklayanların gece Cuma salası okuması ne garip değil mi? Zaten panik halinde olan toplum gece minarelerden gelen ne söylediği belli olmayan seslerden ürken çocuklar elbette o senin sevdiğin cami hatırası gibi camileri sevemez! Allah bunları ıslah eylesin dilerim.

Las palmas
Las palmas - 7 ay Önce

Koçum senin derdin ney? Neden karnından konuşuyorsun

Alphan İnan
Alphan İnan - 7 ay Önce

Helal olsun,sana,erkan kardeş.Döktürmüşsün gene.