Çevre için çok acil ve önemli uyarılar

Dün Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkanı Tuncer Açan ve Komisyon Üyesi Gamze Ergene gazeteye ziyarete geldiler.

Çok önceden bu yana çevreye duyarlı duruşuyla tanıdığım Tuncer Açan Komisyon Başkanı olarak görevini layıkıyla yapan bir isim. Açan ve Ergene ile Sakarya’nın çevre sorunlarını uzun uzun konuştuk.

Ben de durumun vahametini biliyordum ama bu kadar detaylı konuşunca gelecek adına doğrusu çok endişelendim.

Açan ve Ergene her ikisi de iş insanı ve üretim yapıyorlar.

Ancak Sakarya’nın böylesi bir hızlı sanayileşmesinin yarattığı tehlikenin farkındalar.

En büyük sorun olarak çevre denetimlerinde sorumluluğu olan kurumların bunun farkında olmamalarını gösteriyorlar.

Sakarya’daki sanayi kuruluşların yarattığı kirliliğin yanı sıra bir başka tehlikeye daha dikkat çekiyorlar.

İstanbul’dan Kocaeli’nden Sakarya’ya getirilen atıkların denetimsiz bir şekilde araziye, kanalizasyon sistemine deşarj edildiğini bunun da önemli bir kirlilik yarattığını ifade ediyorlar.

Tüm vidanjörlerin kayıtlı olması ve çiple takibinin yapılması gerektiğini belirtiyorlar.

SASKİ’nin Karaman’daki arıtma tesisinden çıkan çamurun çok değerli bir çamur olmasına rağmen vahşi bir depolamayla hem yeraltı sularının kirletildiğini ve çevreye pis koku yapıldığını anlatıyorlar.

Açan ve Ergene Sakarya’da bertaraf tesisi kurumasının zorunluluğuna dikkat çekerken “ Atıklar kontrollü bir şekilde bertaraf edilmeli. Bunu yapmadığımız zaman atıklar çevreye gelişigüzel atılıyor” diyorlar.

Sakarya Nehri’nin, Mudurnu Deresi’nin ve Sapanca Gölü’nün hızla kirlendiğini, bu doğa harikası yerlerin mutlaka kirleticilerden korunmasının önemini söylüyorlar.  

Sanayileşmenin kaçınılmaz olduğunu ve OSB’lerle sınırlı kalmasının faydalı olduğuna dikkat çeken Açan ve Ergene yeni kurulacak sanayi kuruluşlarının bir seçimle OSB’lere kabul edilmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Bacasız da olsa tüm fabrikaların mutlaka bir atığının oluştuğunu belirtip OSB’lerde yer almak isteyene kuruluşlara öncelikle atıklarını nasıl bertaraf edileceğini sorulmasını istiyorlar.

Sakarya’nın çok yakın gelecekte Dilovası gibi kanser üreten bir merkez haline gelmesinden endişe ettiklerini söylerken Sakarya’yı yöneten her kademedeki insanın bu endişeyi taşıması gerektiğini belirtiyorlar.

SATSO Başkanı Akgün Altuğ’un komisyon çalışmalarına çok büyük destek olduğunu söylüyorlar.

Aralık ayında  SATSO’nun ev  sahipliğinde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün düzenleyeceği panelde Sakarya’nın çevre sorunlarının masaya yatırılacağını bildiren Açan ve Ergene çevre konusunda herkesin büyük sorumluğu olduğunu vurguluyor ve şöyle bir çağrıda bulunuyorlar:

Bu ne sadece görevlilerin  ne sadece bizim sorumluluğumuz. Sakarya’da yaşayan herkesin çevre konusunda duyarlı olması gerekiyor. Olur olmaz yere bir boşaltım yapan vidanjör, olur olmaz yere bir çamur ve inşaat atığı gören olursa hemen yetkililere haber vermeli. Eşsiz doğamızın bize emanet bırakıldığını hiç unutulmamalı.

Bitmeyen Tank Palet tartışması

Hükümet Tank Palet fabrikasını 25 yıllığına BMC- Katar ortaklığına 50 milyon dolarlık yatırım karşılığında verdi.

Bu bilgiler iktidar tarafından açıklanan bilgiler.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu nedenini anlamadığım, bugüne kadar görmediğim bir ısrarla Tank Palet mevzusunu gündemde tutuyor.

Neredeyse her Salı grup toplantısının ana gündem maddesi Tank Palet Fabrikası…

“ Ne karşılığında verdiniz? Açıklayın” diye konuşuyor.

O konuşunca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cevap veriyor.

Ancak kamuoyu ne Kemal Kılıçdaroğlu’nun içi dolu olmayan suçlamalarından ne de Cumhurbaşkanı’nın Kılıçdaroğlu’nun sorularına cevap teşkil etmeyen açıklamalarından bir şey anlıyorlar.

Her ikisi birbirine bağırıyor, çağırıyor.

Bir Tank Palet tartışması aylardır devam ediyor ama Sakaryalı’nın umurunda değil.

Bakalım tartışmanın galibi kim olacak?

Günün sözü

Eğer hayal edebildiğin bir şeyse, yapabilirsin. Onların peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün rüyaların gerçek olabilir.

Walt Disney

YORUM EKLE
YORUMLAR
tank palet
tank palet - 3 hafta Önce

Sattiysa başkan sattı
Rahatsiz olan kamalistler Yunanistana gitsin

banner7

banner6