Cenneti yok ediyoruz

Sakarya’nın doğa harikası Sapanca Gölü havzasında yaşanan değişim istatiksel veriler ve uydu görüntüleriyle gözler önüne serildi. Ne yazık ki cenneti andıran bu güzellik yok olma yolunda…

Cenneti yok ediyoruz

sakaryayenihaber.com / Serkan OK'un haberi
Sakarya’nın yeşiliyle mavisinin bir bütün olduğu turizm merkezi Sapanca Gölü, son yıllarda çarpık yapılaşma ve yeşilliklerin yok edilmesiyle cennet güzelliğini kaybetmeye başladı. Sapanca Gölü Havzası’nın değişimi ile ilgili araştırma yapan SAÜ’lü akademisyenler, havzanın alarm verdiğini söyledi. 

MERCEK ALTINA ALINDI 
Şehrimizin en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nün su toplama sahası olan Sapanca Gölü Havzası’nın arazi kullanımı ve havzanın 1985-2020 yılları arasındaki mekânsal değişimi Sakarya Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Mehmet Fatih Döker ve Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Kaçmaz’ın birlikte yürüttükleri çalışmada mercek altına alındı. Havzanın mekânsal değişiminin istatiksel veriler ve uydu görüntülerinin analizi ile ortaya konulduğu çalışmada yerleşim alanlarının 672 hektardan 2 bin 450 hektara yükseldiği tespit edildi. 

SAPANCA GÖLÜ HAVZASI
1990’lı yılların başlarına kadar kırsal niteliği ile öne çıkan Sapanca Gölü Havzası’nın günümüzde şehirsel faaliyetlerin yoğun olarak yaşandığı bir havza haline geldiğini savunan akademisyenler, Sapanca Gölü’nün güneyinden TEM otoyolunun geçmesi ile birlikte hız kazanan şehirsel faaliyetler ile birlikte havzanın turizm açısından bir cazibe merkezi haline gelmiş olmasının da havzanın arazi kullanım yapısında önemli değişikliklere neden olduğunu belirtti. 

SON YILLARDAKİ DEĞİŞİM
Döker ve Kaçmaz, özellikle son yıllardaki değişimin toplam değişim içindeki oranın yüksek olmasının havzanın cazibe merkezi haline gelmesinin olumsuz etkileri olarak değerlendirilebileceğini ifade etti. Akademisyenler, kısa ve orta vadede turizm ile kazanılan ekonomik kazançların orta ve uzun vadede doğal ve beşeri sorunlara yol açmaması; havzadaki beşeri ve ekonomik faaliyetlerin sürdürülebilir bir şekilde büyümesi, havzanın arazi kullanım yapısı, mekânsal değişiminin yakından takip edilerek gerekli tedbir ve önlemlerin alınması ile mümkün olacağına dikkat çektiler. 


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 00:16
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Syo
Syo - 1 hafta Önce

Paylaşamadı kodomanlar

azizyaman
azizyaman - 1 hafta Önce

bensakaryaliolaraksesleniyorumsapancagoluicinbirseyleryapinbencokuzaklardayimavustralyada

SIRADAKİ HABER