Melen Çayı alarm veriyor!

Bir bölümü Sakarya'dan geçen, İstanbul'un su kaynaklarından Melen Çayında kuraklık yaşanıyor. Çaydan gelen fotoğraflar acı tabloyu gözler önüne seriyor 

Melen Çayı alarm veriyor!

Düzce'de doğan ve Karadeniz'e dökülen Melen Çayının bir bölümü Sakarya'nın Kocaali ilçesinden geçiyor. 
Kocaali ile Düzce arasında İstanbul'un su ihtiyacını karşılamak için Melen Barajının inşaatı devam ediyor. 
İstanbul'a su takviyesi ise belli bir kapasitede devam ediyor. 

Ancak bu yıl yeterli yağış almayan Melen Çayında kuraklık tehlikesi yaşanıyor. 

ZİRAAT ODASI BAŞKANI AÇIKLADI
Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Düzce'de ve Türkiye' bir kuraklığın olduğunu vurguladı ve "Biz Hasanlar Barajı ve Melen Çayı'nda yaptığımız incelemeler neticesinde Hasanlar Barajı'nın yüzde 80'ninin tamamen kuruduğunu, Melen Çayı'nda da tamamen kurumalar var. Hiçbir şekilde su yok. Çok büyük bir kuraklıkla karşı karşıyayız. Ben 60 yaşındayım. Bu yaşıma kadar Düzce'de böyle bir kuraklık görmedim" dedi.

"BU SENE 1 GRAM YAĞMUR DÜŞMEDİ"
Öztürk bir an önce önlem alınması gerektiğini belirtirken, "Her sene bu dönemlerde kar ve günlerce yağmur yağardı. Fakat bu sene 1 gram yağmur düşmedi. Yüzde 60-65 oranında kuralıkla karşı karşıyayız. HES projelerini de kapsayan bir önlemler zinciri alınması lazım" dedi.

"HES PROJELERİNDEN KAYNAKLI"
Elektrik üretimi olsun diye Düzce merkeze ve köylere su verilemediğini aktaran Öztürk, "Bu HES projelerinin durdurulması lazım. Barajlarda su kalmadı. Hasanlar Barajı'nda suyun bitmesi tamamen HES projelerinden kaynaklı ve durdurulması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2020, 08:15
banner3
YORUM EKLE