Neyi bekliyorsunuz?

Giresun’da meydana gelen sel felaketi akıllara zaman zaman benzer afeti yaşayan Sakarya’yı getirdi. Sel afetine herhangi bir hazırlığı bulunmayan Sakarya’da bir an önce dereler ıslah edilmeli, oluşturulacak komisyonla afet öncesi için çalışmalar yapılmalı. 

Neyi bekliyorsunuz?

Önceki gece saatlerinde Giresun il merkezi ve Yağlıdere ilçesinin ardından Dereli ilçesinde etkili olan yağış sele neden oldu. Şiddetli yağış sonrası Akkaya Deresi taşarken, ilçe merkezi göle döndü. Sel suları önüne kattığı her şeyi götürürken, ilçe merkezindeki iş yerleri sular altında kaldı, büyük maddi hasar oluştu. Meydana gelen sel felaketinde 11 kişi kayboldu, 5 kişi hayatını kaybetti. Doğu Karadeniz Bölgesinde taşkınları önlemeye yönelik bir master planı çerçevesinde yatırımların sürdüğünü kaydeden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “120 bin tane derenin olduğu Karadeniz’de bu taşkınları tamamıyla önlemenin imkânı yok. İsterseniz süper güç, isterseniz süper devlet olun. Bunların hepsine yetme imkânı yok. Mümkün mertebe dere yataklarına ev yapmaktan kaçınmamız gerekiyor” dedi.  

MELEN DERESİ TAŞMIŞTI 
Giresun’da yaşanan sel felaketi, zaman zaman benzer afeti yaşayan Sakarya’yı akıllara getirdi. Ocak ayında Kaynarca’da etkili olan sağanak yağış sonrası ilçede bulunan Büyükyanık Mahallesi'nden geçen Roçka Kanalı’nın taşması sonucu mahalle sular altında kalmış, karayolları ekipleri mahalle giriş ve çıkışlarını kapatmıştı. Karasu’da da benzer manzaralar gündeme gelmişti. Önceki yıl Düzce’deki felakette ise Melen Dere’nin taşmasıyla, Kocaali sınırındaki köyler de büyük zarar görmüş, 7 kişi hayatını kaybetmişti. Sel felaketinin ardından Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), karayolları ve jandarma ekipleri su baskının yaşandığı bölgede çalışma başlatmıştı. 

BİR AN ÖNCE YAPILMALI 
Yaşanan sel felaketlerinden sonra, önleyici bir çalışma ise yapılmadı. Küresel ısınmanın etkisiyle de artan sel felaketlerini önlemek için Valilik ve yerel yönetimler bünyesinde bir komisyon kurulup, yol haritası belirlenmeli, sel öncesi yapılacak ön çalışmalar hazırlanmalı ve Melen Deresi ıslah edilmeli. Melen’in hala olası bir yağışta potansiyel tehlike olduğunu söyleyen bölge halkı ise, “Afet sonrasında değil, öncesinde tedbir alınmalı. Can ve mal kayıpları yaşanmamalı. Yaşanan acıların ardından yetkililer görüp, kayboluyor. Önleyici çalışmalar yapılmalı” şeklinde konuştu. Serkan OK  

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet
Ahmet - 1 ay Önce

Her şey bir kişiden bekleniyor. Belediye Başkanı. 1 milyon kişinin her ihtiyacını karşılayacak ve ayni zamanda Depreme ve Sellere karşı önlem alacak. Birden fazla kafası çalışan insan yok mu bu şehirde?
Niçin bir önlem çalışmaları komisyonu kurulmuyor?

SIRADAKİ HABER