SATSO'dan çevre mühendisliği öğrencilerine eğitim

SATSO Çevre ve Şehircilik Komisyonu, çevre mühendisliği öğrencilerine “Sanayide Atık Yönetimi”ni anlattı

SATSO'dan çevre mühendisliği öğrencilerine eğitim

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) bünyesinde çalışmalarını yürüten Çevre ve Şehircilik Komisyonu, Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Fakültesi öğrencilerinin sanayi sektörüne entegrasyonu kapsamında düzenlenen ilk dersine “Sanayide Atık Yönetimi” konulu eğitim ile destek oldu.

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler neticesinde online olarak yapılan dersler, SATSO Çevre ve Şehircilik Komisyonu Başkan Yardımcıları Fatih Boztepe ve S. Gamze Ergene gözetiminde gerçekleşti.

Gerçekleşen derslerde sanayide oluşan atıklar, ilgili yönetmelikler ve tanımlar, sanayide atık yönetimi konusunda saha uygulamaları ile ilgili örnekler, ekonomiye katkısı ile çevre Mühendisliğinin önemi ve gelecekte değerinin daha anlaşılır olacağına ilişkin birçok bilgi öğrencilere aktarıldı ve konular işlendi.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan SATSO Çevre Komisyonu Başkanı M. Tuncer Acan, “ Günümüzde tüm dünyanın yaşadığı korona virüs tehlikesinin çevre kirliliği ile de ilgili bir gerçek olduğu ve çevre kirliliğinin önlenmesinde Çevre mühendislerinin çok kutsal bir görevi icra edecekleri aşikârdır.

Kamu ve Özel Kurumların farklı konularla katılım sağlayacağı bu programın amacı, çevre mühendislerinin, atıkların oluşumundan bertarafına kadar geçen süre içerisindeki atık yönetimi, mevzuatlar ve denetimler, atıkların geri kazanım ya da bertaraf yöntemleri ile ilgili teknik gezilerle birlikte bilgi sahibi olmalarının sağlanması ve sektöre hazırlanmasıdır.” dedi.

Komisyon Başkan Yardımcıları ise dersin işleyişi hakkında bilgi vererek “Sakarya, bulunduğu konum itibariyle atıkların atılabileceği riskini taşıyan bir il haline dönüşmüştür. Derslerde bunun önlenmesi adına SATSO ‘nun da girişimiyle yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdik. Sanayi sektöründe çalışmayı tercih edecek çevre mühendislerinin ilgili yönetmelikleri nasıl rehber edineceğini ve yapması gereken çalışmalar ayrıntılı şekilde anlattık. Çevre ve Şehircilik Komisyonu olarak geleceğin çevre mühendislerine destek vermeye çalıştık.” ifadelerini kullandılar.

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER