Suyumuzun bir kısmı artık Akçay'dan gelecek

Büyükşehir Belediyesi, suları oldukça çekilen Sapanca Gölü’nden daha az su kullanmak için Akçay Barajını devreye alıyor 

Suyumuzun bir kısmı artık Akçay'dan gelecek

Yağışların mevsim normallerinin altında olması sebebiyle Sakarya’nın en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü’nün suları kıyıdan 20 metre kadar çekildi. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi de gölden daha az su kullanmak için Akçay Barajını devreye almaya hazırlanıyor. Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “şehrimizin ihtiyacı olan içmesuyu suyunun bir kısmını yeni yaptığımız Akçay Barajından alarak gölden daha fazla su çekilmesinin önüne geçmiş olacağız” ifadesine yer verildi. 


Büyükşehir’den yapılan açıklamada, “Sapanca Gölünden alınıp, Hızırilyas arıtma tesislerinde arıtılarak dünyanın en kaliteli içmesuyu haline dönüştürülen bu suyu içmesuyu şebekelerinde kayıp olmasının önüne geçilmesi adına büyük yatırımlar yapılmaktadır. Sapanca Gölünden alınıp abonelere ulaşıncaya kadar olan süreç sürekli kontrol altında tutularak izlenmekte olup, oluşan arıza ve kayıpları azaltmak için sürekli takip edilmektedir. Mevcut şartlar göz önüne alındığında şehrimizin doğa harikası bu gölü tüm güzellikleriyle koruyarak gelecek nesillere bırakmak bizim vazifemizdir. Sapanca Gölünün bu doğal güzelliğinin korunması adına şehrimizin ihtiyacı olan içmesuyu suyunun bir kısmını yeni yaptığımız Akçay Barajından alarak gölden daha fazla su çekilmesinin önüne geçmiş olacağız” denildi.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2020, 07:59
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gizem
Gizem - 2 ay Önce

Suyu har vurup harman savur, sonra dua et. Allah’tan istemek kadar güzel bir şey yok da, insanoğlu sonunu düşünmeden hareket ediyor. İnsanın canını bu sıkıyor.