Valilik: İşlem yapılacak

Sakarya Valiliği, şehri duman ve küle boğan anız yangınlarıyla ilgili açıklama yaptı

Valilik: İşlem yapılacak

Tarlalardaki hasadın ardından şehrin dört bir yanında anız yangınları çoğaldı. Çiftçilerin ateşe verdikleri tarlalardan yükselen duman ve küller şehir merkezinde etkili olurken, İtfaiye, Polis ve Jandarma ekipleri teyakkuza geçti. 

Sakarya Valiliği de akşam saatlerinde bir açıklama yayımlayarak anız yakanlar hakkında işlem yapılacağını duyurdu. 

Valiliğin açıklamasının tamamı şu şekilde: 
Gerek ilimizde yayımlanan basın organlarında gerekse Valiliğimize yapılan ihbar ve şikâyetlerde anız yakılması olaylarının çoğaldığı gözlemlenmektedir.
        Bilindiği üzere 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun, Ek-1 Maddesinin (Ek: 26.04.2006 – 5491/23 md.) "c" bendinde "Anız yakılması, çayır ve mera'ların tahribi ve erozyona sebebiyet verecek her türlü faaliyet yasaktır..." hükmü amirdir. Bu duruma istinaden, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesinde yer alan para cezaları (l) bendinde; "anız yakanlara her dekar için 2019 yılında 60,11 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskûn mahallerde işlenmesi durumunda ceza beş kat artırılır" hükmü bulunmaktadır. Üreticilerimizin tarlalarında herhangi bir yangına sebebiyet vermemek ya da maruz kalmamak açısından hasat sonrası açığa çıkan anız ve sap parçalarını bertaraf etmeleri menfaatlerine olacaktır.
2019 yılı Anız Yangınlarının Önlenmesi Genelgesi (Genelge No:2019/3) ile kurum ve kuruluşlarca gerçekleştirilecek faaliyetler belirlenmiş olup, anız yakılmasını gören ya da duyan vatandaşlarımızın duyarlı olması ve aşağıda belirtilen irtibat numaralarına durumu bildirmeleri önem arz etmektedir. Güvenlik kuvvetlerimiz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri teyakkuz halinde olacağından yangın çıkaran ya da yangına sebebiyet veren kişiler hakkında kanuni işlem yapılacaktır.
Kamuoyuna önemle duyurulur.
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2019, 12:38
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal
Kemal - 1 yıl Önce

Sayın valim bu konuda gerekirse halk toplantıları yapılarak halk bilinçlendirilmeli. Anız yakmak bitkilere toprağa ve hayvanlara büyük zararlar verir

SIRADAKİ HABER