CHP’de seçimi kim alır?

Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Kongresi bugün gerçekleşecek. Adaylar muhtemelen oy verme işlemi bitene kadar çalışmalarını sürdürecek.

Aday isimleri tek tek değerlendirmek bizim haddimize değil. Gazeteci olmamız hasebiyle süreci biraz daha yakından takip ettik.

Süreç kısa sürmedi. Kimse kimseye müdahale etmedi. Bugün seçim olsa yarın “Sen şunu demiştin” diyecek bir söz kalmadı ortada. Seçimi kim kazanır?

Delege kimi isterse o kazanır.

Kongrede gerginlik olabilir mi? Olabilir! Ama demokrasi içinde bu kadarcık şey de hazmedilir.

Kongreyi isim olarak değil ama kurum olarak CHP kazanmıştır bence. Konunun gerisi parti içi meseledir.

Diğer ilçeler tedirgin

İktidar partisi de kongreye gidiyor. İlk kongre Kocaali’de yapılacak. 29 Şubat’ta yapılacak kongre için mevcut İlçe Başkanı Ersan Demir’e “listeni yap” mesajı geldi.

Daha önce ilçelerde teşkilat içi temayül yapılıyor, koordinatör vekil tayin ediliyor, partinin önde gelen isimleri ile istişareler gerçekleşiyordu. Kocaali’de bu iş fiziki olarak gözlenmedi. Zaten aday olmayı düşünen başka bir isim de çıkmadı.

Duyumlarımıza göre ilk kongrenin bu şekilde olması diğer ilçelerde tedirginliğe neden olmuş. Aday olmayı düşünen isimler ümitsizliğe kapılmış.

Diğer ilçelerde istişare mi yapılacak, yoksa Kocaali’de izlendiği gibi yol mu izlenecek? Onu da bekleyip göreceğiz.

Ne yardan ne serden

Bu sıra o kadar çok “Sen de haklısın” yazmışım ki bir okurum, “Hocam! Köşenin adını ‘Sen de haklısın’ koymayı düşünür müsünüz” diye sordu.

Onun için bu defaki başlığı yukarıdaki gibi yazmayı uygun buldum.

Şu cep telefonlarının baz istasyonları kurma konusu. Komşunuzun evinin üstüne koyuyorlar. Hayırlı olsun. Kanser adayı oldunuz.

Yakınınızda baz istasyonu yok, “Ölsek kime nasıl haber vereceğiz?”

Dün Adapazarı Esentepe’de vatandaşlar mahallelerinde baz istasyonu istemediklerine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bu baz istasyonları ile ilgili kanser etmeyen ve toplumsal olarak kangren etmeyecek bir çözüm bulunması gerekiyor. Yoksa bu kavgaları etmeye devam edeceğiz.

Siz hala depremi umursamıyor musunuz?

Sakarya deprem acısını en derininde hisseden illerin başında geliyor. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı Naci Çağlar, Elazığ Depremi ile ilgili konuşurken “İstanbul’da olsaydı Sakarya’yı derinden etkilerdi” ibaresini kullanmış.

İstanbul’da olacak bir depremin Sakarya’yı etkilememesi düşünülemez.

Sakarya öyle güzel bir noktada ki 17 Ağustos’ta deprem oldu. Bir darbe yedik. 12 Kasım’da bir deprem daha oldu. Bir darbe daha yedik.

Bizde olan depremde İstanbul’da yıkıma neden oldu. İstanbul’da ne yazık ki deprem olması bekleniyor. Sakarya buna ne kadar hazır?

Biz “Bize bir şey olmaz” diye umarak yaşayamayız.

Öyle yaşarız sananlar tarafından yönetilmiyoruz, şükür olsun. Yetkililer bu noktada elinden geleni yapıyor da…

Özel binalar için de önlem alınmalı. Yani şimdiki apartmanınıza kıyamıyorsanız Allah korusun ama o size kıyabilir.

Ev satışlarını doğru okumak lazım

Türkiye İstatistik Kurumu ülkedeki ev satış sayılarını açıkladı. Sayılar aslında komşularımızla aramızda ne denli büyük bir uçurum olduğunu da gösteriyor.

Yan yana iller. Komşu insanlar. Komşu imkanlar…

Ama çok farklı satış sayıları.

Tabi satış sayılarının fazla olduğu yerlerde aslında fiyatlar da yüksek.

Sakarya’da konut satış sayısı ile Kocaali’deki arasında 1000 civarında bir fark var. Biz gerideyiz elbette. Ama Düzce’ye üç kat fark atmış durumdayız. Tabi bu sayılar geride kalan yılların çok gerisinde ama… Oransal olarak benzer durumdayız. İnşaat maliyetleri aslında arsa payları hariç aynı. O zaman asıl değerli olan arsa. Arsaya değer kazandıran iş imkanı. O zaman önemli olan iş sahası.

O zaman Kocaeli’nin iş imkanı Sakarya’dan yüzde 50 daha fazla…

Sayılar böyle söylüyor.

HECATİ: Seni kendime sakladım ama nereye sakladığımı unuttum...

YORUM EKLE

banner22

banner21