Çocuklar yolcu, biz hancı

18 yıllık muhteşem yolculuğun son günü yarın.

Oğlum, Kanada’da üniversiteyi okumak için yola çıkıyor. Aylardır onunla gidebilmek, yerleşmesine yardım etmek için planlar yaptık. Ama Covid-19 dünyasında planların hiçbiri tutmadı. Uçuşlar iptal edildi, sağlık sigortaları yapılamadı, pasaportlar zamanında yenilenemedi. Ve yarın oğlum tek başına yeni bir hayata başlamak için evden ayrılıyor.

Ben 14 yaşında Kocaali’ye ve aileme veda etmiştim, İstanbul’da liseyi okuyup dönecektim… Giden gelmiyor.

Bir babanın en mutlu olduğu zaman, çocuklarının aynı çatı altında olduğunu, sağlıklarının yerinde olduğunu bildiği, uyumadan önce onları teker teker öptüğü andır. Ben artık sadece birini koklayabileceğim her gece. Diğerlerinin hatıraları ile yaşayacağım bundan sonraki süreçte.

Bizim gibi milyonlarca aile var dünyada. Yakında bir sessizlik olacak evin içinde, bir tabak az konacak sofraya, bir ışık az yanacak dairede. Son yıllarda içimizdeki bir yabancı gibi görünseler de ergenlik çağındaki bu çocuklar bizim kanlarımız, canlarımız ve torunlarımızın babası olacak gelecekte. Onların yokluğuna alışmak zor olacak. Yolları açık olsun, ömürleri mutlu ve uzun.

Delhousie Üniversitesi, Halifax, Nova Scotia’da okuyacak oğlum. Ben Prince Edward Island Üniversitesi’ni istedim ama onun tercihi bu okul oldu. Toronto ve Montreal’de bir okul seçmediği için mutluyum. Halifax 413 bin nüfusu olan bir şehir. Atlantik Okyanusu’nun üzerinde bir liman ve Nova Scotia Provinci’nin baş şehri.  Met-cezir olayını bilenleriniz için şunu eklemeden geçemeyeceğim. Dünyanın en yüksek git-gel olayları bu bölgede olur ve yüksekliği 13 metreyi bulur.

Kanada’da özel üniversiteler yok. Yönetimleri özel olsada devletten yardım aldıkları için kontrolleri hükümetin elinde. Yani Kanadalı bir vatandaş üniversiteyi okumak için çok düşük bir rakam öder. Yurt dışından gelenlerde kazıklanmazlar.  Benim durumu iyi olan her aileye tavsiyemdir çocuklarının üniversite eğitimini Kanada’da yaptırmaları. Ben orada eğitildim ve daha önce Avrupa’da yaşamış bir Türk genci olarak bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu her zaman anlatmışımdır.

Kanada dünyada ırkçılığın en az olduğu bir ülkedir. Size dininiz ve ırkınız konusunda en küçük bir hakarette bulunmaz kimse. Bir insan oğlu olarak değer görürsünüz ve yaptıklarınıza bakarak değer verirler size, cebinizdeki para miktarına göre değil.

Kanada dünyanın en ucuz ülkelerinden biridir. Kazandığınız parayla satın alabileceğiniz şeyler orantılıdır. Kirası en ucuz daire bile standartların altında olamaz. Asgari ücretle çalışan bir işçi açlık sınırının altında bir maaş almaz. En düşük maaşla, ortalama maaş arasındaki fark 4 katını geçmez. Asgari maaş alan aileler vergi ödemez. Sosyalist bir sistem ile yönetilir. Çok kazanan çok vergi öder.

Sağlık hizmetleri herkese bedavadır. Özel hastahaneler, klinikler yoktur.  Her ne kadar sağlık sistemi gün geçtikçe sorunları büyüyen bir sektör olsada bugün halen örnek gösterilir. Dünyanın en uzun yaşayan insanları bu ülkede bulunur. Yaşlıların çok uzun yaşaması ve kimsenin çocuk yapmayı düşünmemesi bence geleceğin en büyük sorunudur. Her yıl 250 bin göçmen alarak nüfus yaş ortalamasını genç tutmaya çalışıyorlar. Çok çocuğu olanlara yardımlarda çok oluyor.  

Bunlarında ötesinde çocuğunuz dürüst bir ülkede sistemin gayet güzel işlediğini görecek ve doğru yolda giden bir insan olmanın tohumlarını atacak Kanada’da. Her türlü ortamda vergi kaçakçılığı yapılan bir ülkede büyüyerek bunun normal olduğunu düşünen bir vatandaş değil, bunun bir hırsızlık olduğunu, ahlaksızlık olduğunu öğrenen bir çocuğunuz olacak.

Kanada her insanın suçluluğu ispat edilene kadar suçsuz olduğuna inanan bir ülkedir. Ödemediğiniz borçlar, onurlandırmadığınız kontratlar, aldığınız cezalar, attığınız tokatlar, söylediğiniz yalanlar, geç ödediğiniz kredi kartları, sahtekarlıklar omuzunuzdaki meleklerin defterine yazılmaz, kredi kurumlarının bilgisayarına işlenir ve bir gün olur masanın üzerine konur ve cezanızı bu dünyada çekersiniz, ne Kadir gecesinde okunan dualar siler bu günahları ne Regaib.

Kanada’da okuyan oğlunuzun tanışacağı dünyanın dört köşesinden gelen insanlar onun gelecekte yapacağı tüm seçimlerde en önemli penceresi olacaktır. İsteseniz de istemeseniz de İngilizce artık bir dünya dilidir ve 21’nnci yüzyılda İngilizce bilmeden başarıya ulaşmak çok zordur. 4 yıl sonra ülkesine dönen çocuğunuz dünyadaki 2 milyar insan ile konuşabilen öz güveni yüksek bir vatandaş olacaktır.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 3 ay Önce

Turancığım, Allah kavuştursun. Yakışıklıya başarılar dilerim...

Tülin Yurtçu
Tülin Yurtçu - 2 ay Önce

Sevgili Turan ve Sibelciğim,Boranın yeni hayatı ve tahsili hayırlı ,uğurlu olsun,başarılar diler,sizlere Allah kavuştursun derim,eminim en kısa zamanda ablaları ile buluşurlar.yazına bir hususu ilave etmek isterim.Medicare hala iyi yönetiliyor ama Dr.ların büyük kısmı hususi çalşmaya başladı,mesela benim Kardiologum gibi,her ziyaretimde kendisine 250.00$ takdim ediyorum,eğer EKG,
Çekmiş ise 100.00$ extra,kendisi hususi bir klinikte çalışıyor,ve benim bütün testlerim bu klinikte oldu,verdiğim ücretleri artık yazmıyorum,nedeni ise medicare dahil olan Dr.lardan alınamayan randevular.Ben sadecr Montrealden bahis ediyorum.Sevgiler,iyi günler.

Turan
Turan @Tülin Yurtçu - 2 ay Önce

Yenge, konuya detay getirdiğin için teşekkür ederim. Özel muayenehane açabilmelerine ne zaman izin verildi bilmiyorum daha doğrusu medicard dışında nakit para alabileceklerini duymamıştım. Phisimed tahlilleri hızlı yaparsa ek ücret alıyordu sadece.
Dr. lar yüzde elliden fazla vergi verdikleri için hep şikayetçi oldular onu biliyorum. Hayırlısı olsun.