Coronalı sorunlar

Corona virüsün hayatımızda ve alışkanlıklarımızda değişiklikler yaratacağını tahmin etmek zor değildir.

Gelecek yıllarda başka ve daha ciddi salgınların olacağına kesin gözüyle bakan bir hekim olarak Covid 19 salgınından gerekli dersler çıkararak uygun önlemleri zamanında almak zorundayız.

Bu anlamda öncelikli olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu kısa sürede Türkiye’nin ve Avrupa’nın aşı üretim merkezine dönüşen fakat ne yazık ki 2011 yılında kapatılan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nün modernize edilerek Biyolojik Bilim ve Aşı üssü merkezi olarak tekrar faaliyete geçirilmesi gerekmektedirler.

Bu konuda yüksek vizyon sahibi Türkiye Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir konuşma paragrafını aynen aktarıyorum.

“ Bulaşıcı ve salgın hastalıklara karşı insanları koruma konusunda büyük hizmetleri görülen aşıları hazırlama ile meşgul Hıfzıssıhha (Sağlığı Koruma) Kurumumuz tam başarıyla çalışmasını sürdürmekte ve mücadeleye yararlı hizmetler üretmektedirler.

1337 (1921) yılı içinde üç milyon kişilik çiçek aşısı yapabilen Sivas Kurumu, geçen yıl içinde 5 milyon kişilik çiçek aşısı, beş yüz otuz yedi kilogram kolera, dört yüz yedi kilogram tifo aşıları üretmiş ve bunlar halka, Bugün İstanbul ve Sivas’ta bulunan her biri Bakteriyolojihane, Kimyahane, Aşı Üretimi ve Kuduz Tedavihanesinden oluşan Hıfzıssıhha Kurumlarımızdan

üçüncüsünün de bu yıl Diyarbakır’da kurulması ve bu sayede uzak yol alınmasından kaynaklanan sakıncaların hafifletilmesi kararlaştırılmıştır. Bulaşıcı hastalıklara karşı önemli bir mücadele aracı olan dezenfeksiyon ve antisepsi araçları gittikçe artırılıyor ve düşmanın zarar verdikleri onarılıyor ve var olanlar iyileştiriliyor.

Bu yolla yakında Afyonkarahisar, Eskişehir ve Niğde Dezenfeksiyon Kurumları çalışmaya gireceklerdir.

İzmir’de ve Ankara’da her türlü araç ile donanmış birer Dezenfeksiyonevi yapımı hazırdır. Esasen kentlerin sağlığının korunmasının gerektirdiği Dezenfeksiyonevi’nden yoksun yerlerde yerel meclislerce verilecek ödenekle ve merkezden yapılacak yardımla bir an önce bunların tamamlanması 1339 (1923) yılının gerçekleşmesini hedef koyduğu amaçlardan birisi olduğu gibi, içte başlıca güzergahlarda ve dıştan gelecek yayılmacı hastalıklara karşı savunma için sınırlarımızda korunma önlemleri projesi de değerlendirilmektedir. “

Mustafa Kemal Atatürk...

Yıl 1923 öngürüye bakarmısınız “dıştan gelecek yayılmacı hastalıklara karşı savunma ve korunma önlemlerinden bahsediyor. “ Yüce Mevlam gani gani rahmet eylesin, bu mübarek günlerde duanızı eksik etmeyiniz.

Ulu Önder Atatürk’ün işaret ettiği gibi bu kurumun gelecek yıllardaki, doğal yollardan gerekse biyolojik savaşın silahı olarak kullanılacak virüslerden vatanı ve insanlığı korunmak, tedavisinin hızlıca yapılması ve salgının yönetilmesi anlamında söz sahibi olmak, önerilerin siyasi iktidar tarafından zorunlu uyulması ve uygulatılması konusunda bağımsız Anayasal korunaklı bir statüye kavuşturulması mutlak gereklidir.

Bu önemli, hayati ve stratejik uyarıyı yaptıktan sonra günlerdir cep telefonuma gelen bir kaç mesajı sizlerle aynen paylaşmak istiyorum.

Soru; Sayın Başkanım kızım devlet okuluna gidiyor, okula kayıt yaptırırken servis ücreti bizden peşin olarak alındı. Salgın nedeniyle okulumuz kapandı. Bu ekonomik krizde servis ücretlerini nasıl geri alabiliriz. Bizlerin sesini ilgili makamlara duyurabilirmisiniz ?

Soru ; Cihan bey çocuğum özel bir okulda okuyor , kayıt sırasında yemek ücreti ve servis ücreti peşin olarak alındı . Yemediğimiz yemeğin, yakmadığımız mazotun aylar öncesinden ödenen ücretlerini geri almak hususunda lütfen bize yardımcı olunuz. Salgın nedeniyle çalıştığım işyeri kapandı ekonomik olarak çok zor durumdayım.

Sakarya’da yaklaşık 200 bin öğrencimizin aileleri ile birlikte Şehir nüfusunun yaklaşık yarısını ilgilendiren bu mağduriyet giderilmesi hususunda Çok Değerli Sayın Valimizin bir adım atacağına inanıyorum.

Umarım bu sorun ilgili makamlara ulaşır, halkımızın sesi olma misyonunu yerine getirmiş oluruz.

Salgın süresince alınan tedbirler neticesinde normalleşme sürecinde okullarımızın 8 Haziran’da açılması konuşulmaktadırlar.

Aylarca harcadığımız emeklerin heba olmaması ve daha büyük acıların yaşanmaması için bu süreçte çok daha fazla temkinli olmak zorundayız.

Şehrimizin bazı noktalarına konulan el dezenfektanları ve maske üretimine geçte olsa başlanması nedeniyle Sayın Ekrem Yüce’ye teşekkürlerimi sunuyorum.

Fakat Haftada üretilen 100 bin adet maskenin, 200 bin öğrencimizin olduğu Sakaryamız için çok yetersiz olduğu kesindir.  Sadece okul açıldığında günde 200 bin adet maskeye ihtiyaç vardır.

İlgili makamların Salgına yaklaşımını gördükten sonra Maskenin hayati önem taşıdığını özellikle ifade etmek istiyorum.

Benzer tedbirler anlamında el dezenfektanlarının her okulun girişinde olması da geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızın sağlığını korumak için çok önemlidir.

Lütfen bu öneri ve tedbirleri okullar açılmadan mutlaka dikkate alınız.

Sağlıklı mutlu bol bereketli bir hafta diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Samimi atatürkculerin, atatürk'den verdiği örneklerle, çakmalarinin arasindane kadar fark var.
Tebrik ederim hocam..
Size oy vermedim ama samimiyetinize saygi duyuyorum..

tayyar uzun
tayyar uzun - 6 ay Önce

hocam mukemmel bir konuya temas etmissiniz hifsisaha kurumu kapatilirken bunlara etrafinda bulunan saglikci hocalar yapmayin efendim bu kuruma bu ulkenin ihtiyaci var ve var olmaya devam edecektir diyebilen bir Allahin kulu cikmadimi acaba diye merak etmeden yapamiyorum akil tutulmasi oldugu bir kez daha ortada

Paşalı
Paşalı - 6 ay Önce

İyi günler Hocam , bu şehrin sorunlarını cımbızla ayıklarcasına tek tek bulup gündeme taşıdığınız için müteşekkirim şahsen , inşAllah ilgili kurumlar ve makamlar bu sorunları çözme noktasında , fazla gecikmeden gerekli tedbirleri alırlar ve vatandaşlarımızın sorunlarıni en kısa sürede çözerler , görüş ve yazılarınızla , çözüm önerilerinizle bu şehrin insanlarının ufkunu açacağınıza inancım tam'dır , kolay gelsin

Cemal kelesoglu
Cemal kelesoglu - 6 ay Önce

Keske topkumun degerlerine dertlerine sahip cikan sayin cihan kolip gibi degerlerimiz kusukerimiz cogalsa .sayin hocam tesekkurler iyiki varsiniz

Remzi Yılmaz
Remzi Yılmaz - 6 ay Önce

Teşekkür ederim Sayın Dr Cihan bey .yapmış olduğunuz bilgilendirmeler.

Sakarya61
Sakarya61 - 6 ay Önce

sayın hocam okul servis üçretleri ve yemek paraları konusuna değindiğiniz çok iyi olmuş .eminim sakaryanın yarısı bu konuda büyük sorun yaşadı. bu büyük krizde paramızı geri istiyoruz..inşAllah yetkililer çağrımıza kulak verir.

Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Editör bey (size özel bi istek)
Ilk yorumumu okudumda, aceleden imla hatalarina dikkat etmedim, e sizde düzeltiverseydi iz, bi zahmet.
Değilmi.. kolay gelsin

Murat şükrü Sincer
Murat şükrü Sincer - 6 ay Önce

Sn. Hocam kaleminize yüreğinize sağlık.Halkın kanayan yaralarını bulup gündeme getiriyorsunuz. Umarım mevcut iktidar yönetimi ve il başkanları da sizin gibi duyarlı olabilseler.