Cüret

ABD’nin “Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası” anlamına gelen CAATSA, DÜŞMAN olarak görülen Rusya, İran, Çin ve Kuzey Kore'ye uygulanmıştır.

Aynı yasanın bu seferde S-400 hava savunma sistemi bahane edilerek tarihinde ilk defa Nato MÜTTEFİK olan bir ülkeye uygulanmasına karar verilmiştir.

Oysa bir çok Nato ülkesinde Rus silahları olmasına rağmen hiçbir yaptırım uygulanmamıştır.

Özelliklede Yunanistan Türkiye’ye karşı konuşlandırdığı ve yakın bir zamanda ABD ile yaptıkları ortak tatbikatta Girit Adası'ndaki Ruslara ait S-300 hava savunma sistemini,

Osa ( SA-8 ) ile Tor ( SA-15 ) gezici hava sistemlerini test ettiğini açıklamıştır...

Belki de Türk-Amerikan ilişkilerinde ilk defa Amerika’nın maskesi düşmüş, gerçek ortaya çıkmış, Türk Milleti düşman olarak tarif edilmiştir...

Bu yaptırımların ise mevcut hükümetin ömrünü sürdürmede ne kadar işine yarayacağını söylem ve sonuçları ile birlikte zamanla değerlendireceğinizi düşünüyorum...

Basamak Basamak Zayıflatma Küçültme Planı;

1) 2013’te Türk Hava Kuvvetleri’ndeki savaş pilotlarının zorunlu hizmet süresinin 18 yıldan 10 yıla düşürülmesiyle 286 pilot ayrılıp özel sektöre geçmiştir.

2) Son 10 yılda FETÖ kumpasıyla, pilot kriterlerini taşımadıkları gerekçesiyle veya “uçuşa elverişsiz” raporu verilerek elenen ve uçuş eğitimlerine alınmayan 1040 pilot adayı ile Türk Hava Kuvvetleri zayıflatılmıştır.

3) 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte darbe soruşturması kapsamında 500’ün üzerinde pilot hava kuvvetlerinden atılmış, Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının yüzde 40’ını darbe girişiminden sonra kaybetmiştir.

4) Hem FETÖ kumpası hem de darbe girişiminin ardından yüzlerce savaş pilotunun Türk Hava Kuvvetleri'nden ihraç edilmesi, Türk F-16 savaş pilotlarının eğitimi için yabancı ülkelerden destek alınması ihtiyacını doğurmuş, bu kapsamda Pakistan'dan Türkiye'ye F-16 savaş pilotu eğitmenlerinin gelmesine karar verilmiştir.

Fakat ABD buna karşı çıkarak Pakistanlı eğiticilerin Türkiye’ye gelmesini engellemiştir.

5) Türkiye’nin elinde 414 savaş uçağı vardır.

6) Yunanistan’ın elinde ise 567 savaş uçağı mevcuttur.

7) Türkiye JSF (Müşterek Saldırı Uçağı) Projesine 12 Temmuz 2002'de yedinci uluslararası ortak olarak katılmış, 100 adet F-35 alınacağını, bunların bir kısmının 25 milyar dolar ödenerek 2017 'de teslim edilmesine karar verilmiştir.

Fakat S400 bahane edilerek Türkiye F35 programından çıkarılmış, parasını ödemesine rağmen alacağı uçaklar ABD ordusuna devr edilmiştir.

8) Yunanistan 2020-2021 savunma bütçesini beş kat artırmıştır.

9) Stratejik göç mühendisliği amacıyla, Suriye günlerce bombalanmış bugün 6 milyon mülteci ile Türkiye’nin demografik yapısı değiştirilmiştir.

Aslında bu plan yıllar öncesinde yürürlüğe konulmuş ve bir anıyla tarihe not düşmüştür.

1991 yılında Körfez Savaşı sırasında ABD'li bir Albay Kuveyt'te bir otel odasında gazetecilerle bir araya gelir. Otel odasının duvarında yine Pentagon tarafından hazırlanan Türkiye, İran, Irak ve Suriye'den koparılan topraklarla bileştirilmiş Kürdistan Haritası asılıdır.

ABD'li Albay gazetecilere duvardaki haritayı göstererek önümüzdeki, süreçte bu haritanın hayata geçirileceğini söyler.

Gazetecilerden biri sorar "Türkiye bu haritaya toprak vermek istemezse ne olacak?” der.

ABD’li Albay "O zaman Türkiye ile savaşmak zorunda kalınacaktır” yanıtını verir.

Hiçbir devletin yan gözle bakamadığı Türkiye’ye bugün küresel güçlerin maşası olan bir çok unsur yan gözle bakmakta hatta savaşa bile CÜRET etmektedirler.

Sizce de öyle değil mi?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Şükrü Sincer
Murat Şükrü Sincer - 1 ay Önce

Sn. Cihan Kolip hocam yazdıklarınız tamamen gerçeklere dayanıyor. Şuana kadar tamamı yaşanmış durumlardır. Umarım sonucunda savaşlar yaşanmaz. .Lakin ülkemizi yönetenler bu sonuca çanak tutmaktadırlar.

Buğra by.
Buğra by. - 1 ay Önce

Günaydın sakarya.dr by gerçekten tesbitleriniz taktire şayandır başta komşu ülkelerinin yarattığı telaşe ile güzelim ülkemizi tehditlerle sindirilmek istenmesi buna ilaveten ABD nin yaptırımları açık Bi şekilde görülmektedir ki ülkemizin üzerine çökmek için fırsat kollayan leş kargaları Akıllı bir politika ile bu senaryonun aşılacağına eminim yeterki biz içerde birlikte hareket edelim milli bir duruş ile Türk milletinin kazanamayacağı ne bir savaş vardır nede bir dava.öncelikle içimizdeki hainleri temizlemek lazım es 400 ler sarayı koruyacak diyen bu es 400 ler asrın en modern hurdası olacak diyen parti baskanlarindanda bir an önce kurtulmak lazim ayrica görüyoruz ki milli silahlarımız çoğu muhalefeti rahatsız etmekte biz ne zaman yumruk oluruz işte biz O zaman türküz. Maskelerimizi takalım mesafelerimizi koruyalım.

Sadettin
Sadettin - 1 ay Önce

Bizcede öyle Hocam ayrıca
Yan gözle bakılamayacak kadar güçlüyken bize yaptırım uygulatacak hatta her metresi şehit kanlarıyla sulanan ülkemden toprak almaya kadar cüretkar olmalarının sebebi mevcut iktidarın ordumuzu zayıflatması değilmidir? Yada BOP un emelleri nelerdir BOP eşbaşkanı daha önce bu haritayı oluşturmak için çalıştığını açıkça kameralar önünde söylemiştir

Erhan Korhan.
Erhan Korhan. - 1 ay Önce

Ağzınıza yüreğinize sağlık hocam. Herzamanki gibi yine muhteşem tespitler ve yorumlar yapmışınız. Canım vatanımız adım adım bir kaosun çıkmazın içine sürükleniyor ve buda bilinçli olarak uygulanıyor. BOP Projesi eş başkanımız sayesinde tüm hızıyla yoluna devam ediyor. Rabbim şu zamanda herkesin yar ve yardımcısı olsun. Selamlar, saygılar.

Paşalı
Paşalı - 1 ay Önce

Nasıl bir stratejik ortaklıksa bu, önce fetö'yü sonra da zarrab'ı kullanarak ülkemize kumpas kuruyor, ve bu duruma kimse ses çıkaramıyor, sebebini herkes biliyor aslında, burnuna halkayı geçirtmeyeceksin , ama artık çok geç, şimdi herkes günü kurtarma derdinde maalesef, ülke'nin durumu saldım çayıra, mevlam kayıra. ... Böyle can alıcı, dikkatlerden kaçırılan konuları gündeme taşıdığınız için size müteşekkiriz hocam, iyi ve sağlıklı bir hafta diliyorum

Fahrettin uzmez
Fahrettin uzmez - 1 ay Önce

Her zamanki gibi tesbitlerinizde haklisiniz hocam bob projesi isliyor

İsmet kalkan
İsmet kalkan - 1 ay Önce

Değerli hocam tesbitleriniz çok doğru ve yerinde. Bu durumdan milletimizin haberdar olması ve bilinçlenmesi ile olur.

Yahya çukur
Yahya çukur - 1 ay Önce

Derdi vatan millet olanın kalemi yüreğinden geldiği gibi kağıda dökülür vatan aşkı milletin hayrına olan hizmet sevdası . Tebrik ediyorum anizlerinde ötürü milletin dogru bilgilenmeye ihtiyaçı oldu zamanlar .