Değini-yorum

*Her devirde adam olmak mı, yoksa her devrin adamı olmak mı, işte asıl mesele bu. Birincilerin ölümleri bile farklı olur. Öldükten sonra da değerleri hissedilir. Unutulmaz ve örnek gösterilirler. Çoğu zaman gerçek değerleri öldükten sonra anlaşılır. İkinciler ise daha ölmeden değerlerini yitirirler, unutulurlar veya hep kötü olarak anılırlar.

*Müslüman tutarlı olmalıdır. Herkesin tezine karşı bir karşı tez üreterek hareket etmez. Müslüman’ın ideolojisi karşıtlık üzerine değildir. O kendi tezini ortaya koyar ve buna bağlı olarak da her türlü görüşle kesişmeler olur ama birleşmeler olmaz. Bu tür kesişmelerden mana çıkarmak, öküzün altında buzağı aramaktır.

*Kur’an-ı Kerim’de Bakara Suresini ilk kavramı –takva-dır. Takva azdan çoğa doğru üç aşamadır:

1- Ebedi azaptan kurtulmak için Allah ile beraber rabler, ilahlar edinmekten yani şirkten şiddetle kaçınmaktır.

2- Büyük günahları işlemekten, küçük günahları işlemekte ısrardan kaçınmak ve farzları hakkıyla edaya çalışmaktır.

3- Kalbi her türlü Allah’tan uzaklaştıracak şeyden (masivadan) uzak tutmak ve tüm benliği ile Hakka yönelmektir.

 *Kim yaratılış amacına uygun olarak var gücüyle çabalarsa bu onun kendisi için yapacağı bir şeydir. Bu dünyada iyi bir insan olarak yaşamanın hazzını tadarken, ahrette ise iyi bir Mümin olmanın mükâfatını görecektir. (Ankebut-6)

* Günlerin (ayların, yılların) her biri sıradandır, onları değerli kılan o günlerde yapılanlardır. Hiçbir günün seni değerli kılacağını zannetme-bekleme. Bu boş bir bekleyiş olur.

* Doğduğun ya da doyduğun yere değil, insanlığını, inancını en iyi yaşadığın yere git. Ya da olduğun yeri yaşanılabilir kıl yani imar et. Kalanı teferruattır.

*İman sözle değil davranışlarla güçlenir, korunur. Bunun için kendini ve çevreni düzeltici işler (salih ameller) yap. Çünkü iman ağacının meyvesi salih amellerdir. Unutma, meyve veren ağaç taşlanır ama kesilmez. Meyve vermeyen ağaç ise kesilir ya da yok hükmündedir.

* Allah ile aldatmak, aldatan için büyük bir vebal(çirkinlik)tir. Aldanan içinse büyük bir hayal kırıklığıdır. Bu nedenle ne aldanan ol, ne de aldatan. Her duyduğuna, okuduğuna inanmadan önce sahih kaynaklardan sağlamasını yap(bu yazı da dâhil).

* İslam açık büfe değildir. Ya onun tamamını alır ya da tamamını reddedersiniz. Çünkü İslam’ın bir kısmı tamamı değildir. Ayrıca İslam, İslam’ın yaşanmış halidir. Yarım yamalak yaşanmış İslam yeni Müslüman olmak isteyenler için en büyük engeldir ( Şekil 1-A’da görüldüğü gibi).

* Ey Allah’a dost olma iddiasında olan! “La” süpürgesi ile kendini, etrafını, aklını, gönlünü ve davranışlarını öyle süpür ki “illallah” sende, senin hayatında tecelli etsin. Dünya ve içindekiler senin üzerine basıp geçtiğin bir araç olsun.  Allah’tan ümidini kesme, O’ndan gayrisinden korkma, gayriye meyletmekten kork. “Muhammedür-resûlüllah” sözü gereğince son elçi biricik örneğin ve yaşmasal ilham kaynağın olsun. Unutma, sen olmadan (yani kemale ermeden) hiçbir şey olmaz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Ali Turhan
Mehmet Ali Turhan - 5 ay Önce

Hocam Ağzınıza sağlık bizlere tercüman oldunuz

Esmahan Özkan Demir
Esmahan Özkan Demir - 5 ay Önce

Hocam Allah razı olsun.Izninizle vatsapta arkadaşlarımla paylaşacağım

Ömer Özkan
Ömer Özkan - 5 ay Önce

Teşekkür ler mehmet HOCAM