Demokrasi ve darbe...

Seçimlerde OY kullanmayı DEMOKRASİ olarak tanımlayan siyasi zihniyetleri ve onların DARBE söylemleri altında yaptıkları algı operasyonlarını görünce yazmadan duramadım.

Kısacası HALKIN EGEMENLİĞİ diye tanımlanır DEMOKRASİ. O zaman bir bakalım bizdeki demokrasiye. Var mı? Yok mu? Varsa nasıl var.

Önce seçimler…

Ne yapıyoruz? Seçiyoruz… Kimi? Milletvekillerini… Belediye Başkanlarını… Belediye Meclis Üyelerini… İl Genel Meclisi Üyelerini… Daha doğrusu idarecilerimizi.

Siz öyle sanın… BİZ değil ONLAR seçiyor bizim seçmemiz gerekenleri. Bize de seçimlerde gidip bu atanmışlara usulen oy vermek kalıyor. Onlar dediğim Siyasi Partilerin Genel Başkanları ve bu Genel Başkanların etrafına yuvalanmış bir avuç insan. Bilgisi ve becerisi ile bulunduğu makamlara değer katan insanları ayrı tutarsak birçoğu yeteneksiz ve korkak siyasilerden bahsediyorum. Korkak diyorum. Çünkü kendi partilisinin önüne bile çıkmaya yani ön seçime girmeye bile cesaret edemeyen daha doğrusu kendi partilisinin hür iradesine bile güvenmeyen ve değer vermeyen siyasi figürler. İşte bunların atadıklarını usulen seçiyoruz biz. Ve buna da halkın egemenliği yani demokrasi diyor bazıları. Ben ise ATANMIŞLAR DEMOKRASİSİ derim. Demokrasiden bahsedenlere de gülüp geçerim.

Aslında durum sadece siyasi partilerde mi böyle?

Her yerden demokrasi rezaleti akıyor. Bakın sivil toplum kuruluşlarına. Sorsanız yüz binlerce, milyonlarca üyemiz var derler. Ama kongrelerini 100 veya 150 kişi ile yaparlar. Neyse bu konuya bir başka yazı ile değiniriz bir başka zaman.

HAKİMİYET KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR.

Tam tamına yüz yıl önce söylemiş Mustafa Kemal ATATÜRK. Hangi şartlarda demiş? Tek adam sistemine dayalı bir rejim kurarak kendisinin çok kolay kral, padişah, şah, sultan vs. olabileceği bir ortamda. Ama O ne yapmış? Halkın iradesine dayalı CUMHURİYET REJİMİNİ kurmuş. Ve DEMOKRASİYİ savunmuş.

Her zaman söylerim. Bilgisine, vicdanına ve yüreğine güvenen CESUR İNSANLARIN rejimidir DEMOKRASİ. Gelelim gerçek demokrasiye.  Gerçek demokrasiyi oluşturabilmek için üç ana unsur vardır. Bunlar;

Birincisi; Tek bir oyun bile karşılığının olduğu SEÇİM SİSTEMİ,

İkincisi; Siyasi otoriteden etkilenmeyecek BAĞIMSIZ SEÇİM KURULLARI.

Üçüncüsü; Milletvekilini, Belediye Başkanını, Belediye Meclis Üyelerini ve İl Genel Meclisi üyelerini yani idarecileri partili üyelerin seçtiği PARTİLER YASASI.

İlerleyen günlerde demokrasinin bu olmazsa olmaz üç ana unsuru ile ilgili daha detaylı bir yazı yazarız. Birazda DARBE ve DARBECİLERDEN bahsedelim.

DARBEYİ kim yapar? Fiziki olarak elbette elinde SİLAHI olan GÜÇLER.

DARBEYİ gerçekten kim yapar? Elinde silahı olan güçleri elinde tutan GÜÇLER.

Peki, kim bu GÜÇLER? Kim olacak ki? Darbeden ASKERİ ve SİYASİ olarak FAYDALANANLAR.

O zaman bir bakalım ülkemize.

Ülkemizde elinde silahı olan güçlerin yani Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı iki darbe var. Birincisi 27 MAYIS 1960 DARBESİ. İkincisi 12 EYLÜL 1980 DARBESİ.

Bir de seçimlerle yani MİLLET İRADESİ ile gelmiş Genel Başkanların ve Başbakanların bir şekilde İSTİFAYA zorlanarak hükümetlerin değiştiği ve partilerin kapatılıp yerlerine yeni partilerin kurulduğu dolayısı ile siyasetin rotasının değiştirildiği POST MODERN DARBELERDE yaşandı ülkemizde. Elbette 15 TEMMUZ darbe girişimini de unutmamak lazım.

Neyse… DARBELERİ uzun uzun yazarak siz değerli okuyucularımızın fazla vaktini almayayım. Yazımı sonlandırmadan önce sadece bir tavsiyede bulunayım. DARBECİLERİ öğrenmek isteyenler bu darbelerden hem ASKERİ hem de SİYASİ olarak FAYDALANANLARA baksınlar yeter. Kimler yok ki?

Pazar Günü BAYRAM…

Hem Milli hem de Dini bayramlarımız bir ve beraber olmamızın bir vesilesidir. Gerçek demokrasinin olduğu günlerde daha nice bayramlara ulaşma umudu ile Ramazan Bayramımızı kutlar tüm insanlığa hayırlar getirmesini dilerim.

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Öngören
Yusuf Öngören - 2 hafta Önce

Sinancigim çok güzel özetlemişsin CHP SAKARYA da bile ön secimden kaçan Genel Başkanın eteğine tutunmuş siyasiler var ,diğer partiler hak getire

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Yusuf Öngören - 2 hafta Önce

Yusufcuğum, çok sağ ol. Maalesef bizim gibi ülkelerin temel sorunudur tepeden inme siyasetçiler. Elbette Genel Başkanların düşüncelerinden ve bilgisinden faydalanacağı özel insanlar olacak. Ama bu sayı en fazla 15-20'yi geçmemeli.

Hasan Basri Daban
Hasan Basri Daban - 2 hafta Önce

Sinan bey toplumu aydınlattığı niz için teşekkür ederim

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Hasan Basri Daban - 2 hafta Önce

Estağfurullah Hasancığım. Bizimkisi sadece bilgi paylaşımı.

Ahmet Aydın
Ahmet Aydın - 2 hafta Önce

Bu güzel yurdumuzun yegane kurtuluşunu tam demokraside görenlerdenim .delege sistemin tamamenn kaldirildigi ve tüm organların tüm uyeler tarafindan yargı huzurunda secimlerke belirlendiği bir düzen kurtuluş olacaktır.tebrik ederim. Başarılarınız ve demokrat düşünceleriniz daim olsun.Ahmet Aydın . Kocaeli

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ahmet Aydın - 2 hafta Önce

Ahmet Bey, teşekkür ederim. Sağlık ve huzurlu bayram dileği ile iyi günler...

Hasan Ali HAMZA
Hasan Ali HAMZA - 2 hafta Önce

Yüreğine Kalemine sağlık üstadım.
Hayırlı Bayramlar.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Hasan Ali HAMZA - 2 hafta Önce

Teşekkür ederim Hasan Ali Bey. Sağlık ve huzur içinde iyi Bayramlar...

İsmail bayrak
İsmail bayrak - 2 hafta Önce

Kutluyorum cesuryurek Sinan ey kanayan yara olan seçim sistemine deyindiniz tebrikler.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @İsmail bayrak - 2 hafta Önce

İsmail Bey, teşekkür eder sağlıklı ve huzurlu bayramlar dilerim...

Engin güllü
Engin güllü - 2 hafta Önce

Yine mesaj tam yerine gönderilmiş ,alan alır, almayan bir gün almak zorunda kalır!! ..

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Engin güllü - 2 hafta Önce

Engin, teşekkür eder sağlıklı ve huzurlu Bayramlar dilerim.

Ahmet paşabeyoğlu  kadın doğum uzmanı
Ahmet paşabeyoğlu kadın doğum uzmanı - 2 hafta Önce

Tebrik ederim süper yorum.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ahmet paşabeyoğlu kadın doğum uzmanı - 2 hafta Önce

Ahmet Abi, teşekkür ederim. Sağlıklı ve huzurlu bayramlar dilerim...

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Ahmet paşabeyoğlu kadın doğum uzmanı - 2 hafta Önce

Ahmet Abi, çok teşekkür ederim. Saglıklı ve huzurlu Bayramlar dilerim.

Yılmaz BALKAN
Yılmaz BALKAN - 2 hafta Önce

Sinan bey yorumlarınızı ,yazılarınızı beğenilerle takip ediyoruz .iyi bayramlar.

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Yılmaz BALKAN - 2 hafta Önce

Yılmaz Bey, teşekkür ederim. Sağlıklı ve huzurlu Bayramlar dilerim...