Denizcilik Fakültesi için önemli adım

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ne bağlı Denizcilik Fakültesi’nin Kocaali’ye kurulması konusu ilk gündeme geldiğinde pek çok kişi işin makaraya almıştı. Yıllardan bu yana bir yüksekokul binasını bile bitirememiş Kocaali’nin neyineydi Denizcilik Fakültesi?

Ancak denizcilik geçmişi de olan Turan Kalfa bu konuda elini taşın altına koymaya hazır olduğunu söyledi. Gereğini de yaptı. Ardından süreç hızlandı. Şu an için kullanılması gerekli olmayan TOKİ’deki okul SUBÜ’ye tahsis edildi. Bununla ilgili siyasiler de gerekli çabayı harcadı. Türkiye şartlarında bürokrasinin bu kadar hızlı ilerlediği de pek sık görülmemiştir bu arada. Bu noktada gayret gösteren siyasileri de ayrıca tebrik etmek lazım.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Sarıbıyık bu projeye inandı. Ve fakülteye ilişkin bölümlerin onayı gerçekleşti. Şimdi de hoca alımı için ilan veriliyor. Fakültenin açılmasının ardından bölümler onaylanıyor, ardından kadro kuruluyor ve sıra geliyor öğrenci almaya…

Eğer bu şekildeki gidişat bir sekteye uğramazsa 2020-2021 güz döneminde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Kocaali Denizcilik Fakültesi öğrenci alımı bile yapabilecek.

Hani bir karınca hikayesi var ya. Karıncalar bir kavanoza tırmanıyor. Aşağıdakiler “Çıkamazsın, çok yüksek, zaten cam yüzeyde ne kadar tutunabilirsin ki” diye söyleniyor. Tüm karıncalar bir bir geriye düşüyor. Sadece bir karınca kavanozun içindeki şekerler ulaşabiliyor. Onun da kulaklarının sağır olduğu anlaşılıyor.

Kocaali’ye denizcilik fakültesi açılması ile ilgili eğer elini taşın altına koyanlar, kendilerine köstek olmaya çalışanlara kulaklarını tıkamasaydılar bugün gelinen noktaya ulaşılması mümkün olmazdı.

Demek ki bazen kulakları tıkayıp hedefe yönelmek daha sağlıklı sonuçlar veriyormuş.

Bizi insandan sayamadınız gitti

Teröristlerin yaptıkları tüm eylemleri göz ardı edip, insani değerlendirmede bulunan bir yapı var. Adamın cebindeki Molotof kokteylini görmeyip, “Halay çeken öğrenciler tutuklandı” başlıklı haberler bundandır.

Türk Askeri’ne sadece kıyafetinden dolayı bile kin güden canilere operasyon başlatılmasına yakın yazılan “Analar ağlamasın” mektupları bundandır.

Yaşam hakkı kutsaldır fakat bu düşünce sadece kendileri gibi düşünenler için geçerlidir.

Biz Amerika’ya tıbbi yardım malzemesi yollarken Amerika da Türkiye’nin bölünmesi için mücadele eden teröristlerin yoğunlukta yaşadığı yerlere milyon dolarlık koronavirüs yardımında bulunmuş.

Biz kendimiz gibi davranmışız onlar kendileri gibi…

Onlara sorsanız “Biz olaya insani baktık” diyeceklerdir mutlaka.

Bu Amerika bir bizi insandan saymadı, sayamadı gitti.

İyilik yapmanın şekli

Şu sıra hem Ramazan olması münasebetiyle hem de herkesin maddi durumunun bozuk olmasından dolayı elinde imkanı olan kişi ve kuruluşlar bir şekilde yardım kolileri hazırlayıp dağıtıyor.

“Yardımın gizli olanı mı makbuldür yoksa örnek olanı mı” derseniz ben “örnek olanı” derim.

Yardımda bulunduğunuz kişileri rencide etmeden yapılan yardımı duyurmak lazım. Çünkü herkes gizli yaptığını iddia ederse ortada yardım falan da olmayabilir.

Yardımda bulunulan kişilerin yüzleri ve kimlikleri belli olmayacak şekilde reklamının yapılmasını olumlu buluyorum.

HECATİ: Yıllarca bizi “üç harfliler çarpacak” diye korkuttular meğerse o cin değil Çin’miş…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Turan kalfa'nın siyasi yeri chp dir, ben akparriliyim.
Eğer chp turan kalfa cizgisinde bi vatansever olsa oyumu chp ye verirdim.