Denizcilik Meslek Yüksek Okulu ve Kocaali

1 Nisan 2019 tarihinden bugüne Kocaali DYO hayatımın en büyük odak noktalarından birisi oldu. Uzun bir kitap yazacak malzemeye sahibim. Günü geldiğinde yayınlayacağım. Son üç haftayı kısaca özetlemek istiyorum bugün. İyilik yapmanın, hayırlı bir iş yapmanın mutluluğunu paylaşmak için.

2020 Haziranının ortalarında YÖK’ten onay geldiğini öğrendik. 2020-2021 Akademik yılında eğitim başlayacaktı, Müdürümüz Sayın Doç. Dr. Nuri Akkaş ile hummalı bir hazırlık çalışmalarına başladık.

Ben 19 Haziran’da Aliağa’da filika ve denizcilik malzemeleri arıyordum. Müdür Bey Kocaali’de eğitmenlerin kalabilecekleri yerleri geziyor, onarılması gereken yerleri inceliyordu.

3 filikayı eğitim için aldığımızı söyleyince indirim yaptılar ve uygun bir fiyata verdiler. Filikalar 2 gün sonra Halil Usta Tersanesinde, Melen’in üzerindeydiler. Halil Usta ve ekibi çocuklar gibi şendi, okulda eğitim için kullanılacak bu tekneleri canı gönülden sevdi. Şimdi onların üzerinde çalışıyorlar. Kocaali DYO’su Türkiye’nin ilk çok tekneli okulu olacak. Halil Usta’nın oğlu Cihat Tan, Bülent Ecevit Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Deniz İşletmeciliği ve Yönetimi mezunu, çok yetenekli bir kardeşimiz. Kendisinin okul yıllarında eksikliğini hissettiği gemilerde çalışarak edinilecek tecrübenin bu okulda sorun olmayacağını duyması onu çok mutlu etti. Kocaali DYO’sun da okuma şansına sahip olacak her öğrencinin en yakın dostu, abisi olacağından hiç şüphem yok. Yıllardır babasının yanında, okulda öğrendiklerini kendi tersanesinde uygulamaya koymuş ve burada staj yapacak olan kardeşlerimiz bu bilgilerden fazlasıyla yararlanacaktır.

Haziranın son haftası dolu dolu geçti. Kocaalinin her yaştan, her meslekten, her partiden insanının bir araya gelip kurduğu Kocaali 20/20 Gelişim Derneği ilk kongresini yaptı. Benimde içinde bulunduğum yönetim kurulu çalışmalarına başladı.

Derneğin en çok önem verdiği konulardan birisi eğitim. DYO ilçemizde birinci yılında olduğu için onlara olan ilgimiz daha fazla. Bu sene 5 eğitmenin dairesinin kirasını Dernek ödeyecek ve 25 öğrenciye burs vereceğiz.

Öğrencilerin yurt sorunlarını görüşmek üzere Sakarya’da yaptığımız toplantıda ilk yılı Karasu’da ki yurtlarla çözüp, kısa bir zaman içinde Kocaali’ye yurt için temel atma kararı verildi. Belediye Başkanımız Ahmet Acar Bey’in daha önce yurtlar müdürlüğüne tahsis ettiği yer bu iş için uygun görüldü.

Sakarya Yeni Haber Gazetesinin çıkarttığı Sakarya Life dergisinin son sayısını Kocaali MYO ve Korona ile ilgili konulara ağırlık vererek çıkarttık. Amacımız Türkiye’nin her köşesinde eğitim veren Denizcilik Meslek Liselerine bu Dergileri dağıtıp onları Kocaali DYO hakkında bilgi sahibi yapmak.

8 Temmuz, çarşamba günü Müdür Nuri Akkaş ve iki eğitmen arkadaş ile beraber İstanbul’a gittik. Ziya Kalkavan Deniz Meslek Lisesini ziyaret ettik önce. Bu okulun müdürü çok sevdiğim bir arkadaşımın asker arkadaşı olduğu için çok iyi karşılandık. Önümüzde ki yıllarda beraber çalışıp çok iyi işler yapacağımızdan eminim. Burası Türkiye’nin ilk denizcilik okullarından birisi ve tecrübeleri bizim için bulunmaz nimet.

Aynı gün saat 14.00’de İstanbul Deniz Ticaret Odasını ziyaret ettik. Bu oraya üçüncü ziyaretimiz. Denizcilik okullarının olmazsa olmazıdır Ticaret Odaları ile beraberlik. Bu kurumda zaten arkadaşlarımız vardı ama orada öyle bir insan ile tanıştık ki, ben bile mutluluktan ağlayabilirdim.

Bizi karşılayan Bahadır Bey, burada çalışan Sakaryalı biri var diyerek başladı cümleye ve biraz sonra onu alıp toplantı salonuna getirdi. Karşımızda Uğur Tın Bey duruyordu. 22 yıl Sakarya Ticaret Sanayi Odasında çalışmış, oradan Genel Sekreter olarak emekliye ayrılmış, Kocaali’nin Hızar Mahallesinde doğup büyümüş, Yayla Mahallesinde Murat Sarı abimizin ve Kevser Cambaz halamızın yeğeniydi. Ve bugün İstanbul Deniz Ticaret Odası İdari Mali İşler Koordinatörü. Tanrı bir insanı bu kadar mı çok sever.

Korona sorunu olmasa, Kocaali 2020 yılını son 30 yılın en güzel yılı olarak kutlayabilirdi.

Yüksek Okul açılıyor,

Kocaali Milli Eğitim Müdürü değişti,

İlçe Spor Müdürü rekor sayıda yeni tesisler açıyor,

Kaymakam Bey her olumlu projenin destekçisi,

Belediye Başkanımız tüm tecrübelerini kullanarak son döneminde bir iz bırakmak istiyor,

Sakarya nihayet varlığımızın farkına varmış ve çok olumlu bir şekilde bizlerle birlikte adım atıyor,

Yollarımız yapıldı, alt yapı çalışmaları bitti, bozulmamış bir tabiat güzelliğimiz var.

Nazar değmesin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Oktay Aksan
Oktay Aksan - 7 ay Önce

Kutluyorum...
Kocaman yangınlar bir kibrit alevi ile başlar...
Kocaali'nin geleceği için bir kibrit çöpü olan herkese selam olsun...
Ayrıca cebinde kibrit kutuları dolu olan Kalfa, Koca Ali'nin torunu olmayı fazlasıyla hak ediyor.
Yürü be Kalfa, Kocaali ve sevenler arkanda...