Derin uygarlık hafızası

Kıymetli YENİHABER okuyucuları bu köşede eğitim konulu yazılar yazmak için yola çıkmış bulunuyoruz.
Eğitim konulu yazılarıma başlamadan önce coğrafyamızda kısaca bir yolculuk yaparak ülkemizin sahip olduğu potansiyeli irdelemeyi uygun gördüm.
Tarih boyunca Anadolu’da hüküm sürmüş olan bütün uygarlıklar kültürel öğelerini bir zincirin halkaları gibi birbirine ekleyerek harmanlamış, zenginleştirmiş  ve bu topraklarda kendisinden sonra gelenlerin Derin Uygarlık Hafızasını meydana getirmişlerdir.
Bu hafızanın biriktirdiği değerler: şarkılara türkülere, düğünlere, bayramlarımıza, sevinçlere, ağıtlara kısacası bütün etnoğrafik öğelere damgasını vurduğu gibi bin yıldır süregelen Türk kültürü etrafında birleşen kardeşliğimizin yapıştırıcısı olmuşlardır. 
Tarihin biriktirdiği bu öğeler Edirne’den Kars’a Artvin’den Muğla’ya Hatay’dan Samsun’a Anadolu coğrafyasında yaşayan hakim çoğunluk olan Türk milleti ve kültürü etrafında birleşerek din dil ırk farkı gözetmeksizin insanlarımızın ortak aklı, mirası ve Derin Uygarlık Hafızasını oluşturmuş varlığımızın ve devamlılığımızın en değerli teminatı olan milli sermayeyi meydana getirmiştir. 
Ülkemiz: bulunduğu coğrafyanın sunmuş olduğu yeraltı ve yerüstü zenginlikleri, su kaynakları, iklimi, bitki örtüsü, genç nüfus potansiyelleri ile dünyanın en güzel bölgelerinden birinde yer almaktadır.
Türklüğün Anadolu’da bin yıldır inşaa ettiği miras ve Derin Uygarlık Hafızası bu toprakları Türk yurdu yapmış, Türklere; Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti gibi her zaman küllerinden yeniden doğarak bağımsız devlet kurmayı ve millet olmayı mümkün kılmıştır. Tarih aktıkça da Anadolu Türk yurdu olarak ve kalacaktır.
Bu sermayeyi iyi kullanan Türk milleti Anadolu coğrafyası uygarlıkları içinde bin yıl ayakta kalabilen tek millettir. Bugün Türk coğrafyasına örnek olan ve lider olma potansiyeli ve ülküsü taşıyan en güçlü Türk Devleti de Türkiye Cumhuriyeti’dir.
Bütün bunların farkında olarak zengin müreffeh bağımsız ve lider bir ülkede yaşama azmini devam ettirebilme, Türk coğrafyasına örnek ve lider olabilme ülküsü taşıyan bir milletin bu Derin Uygarlık Hafızasını koruması, sahip olduğu coğrafyadaki potansiyeli geliştirmesi için çağın gerektirdiği gelişim ve değişimi özümseyip eğitim, bilim, sanat, kültür, teknoloji, sanayi, finans vb. alanındaki yenilikleri inşaa etmesi ve öncü olması kaçınılmazdır.
Bunu başarmanın tek yolu da Türk milletinin topyekün harekete geçerek sahip olduğu Derin Uygarlık Hafızası farkında olarak sahip olduğu potansiyeli kullanacak kendine özgü eğitim politikaları inşaa etmesinden ve değişimin gerisinde kalmamasından geçer.
Bu konudaki görüşlerimi ileriki yazılarda siz sayın okuyucularımla paylaşacağım.
“Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder” ATATÜRK
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 2 ay Önce

Güzel bir konuyu işlemişsiniz. Aydınlatıcı bilgiler için teşekkür ederim. Başarılar...

Şenol KABAOĞLU
Şenol KABAOĞLU @Sinan Ulusinan - 2 ay Önce

Teşekkür ederim Sinan bey , Yenihaber ailesinde sizinle birlikte olmak güzel.

Reyhan Karagöz Çetin
Reyhan Karagöz Çetin - 2 ay Önce

Geçmişini ve dilini unutanların geleceği olmazmış. Güzel bir başlangıç yapmışsınız sevgili hocam. Hayırlı olsun. Kutluyorum.

Şenol KABAOĞLU
Şenol KABAOĞLU @Reyhan Karagöz Çetin - 2 ay Önce

Teşekkür ederim Reyhan hanım.Geleceğe hazırlanmanın en önemli ve tek gerçeği eğitim alanında yapılacak olan çalışmalardır.

Ömer Emecan
Ömer Emecan - 2 ay Önce

Derin ve teferruatlı yazıları akıcı bir üslupla, başarılı bir ifade tarzıyla ve muhteşem bilgilerle süsleyip okuyucuya sunan tarzınızı her zaman takdir etmişimdir. Yolunuz açık olsun Sayın Hocam..

Şenol KABAOĞLU
Şenol KABAOĞLU @Ömer Emecan - 2 ay Önce

Teşekkür ederim Ömer ağabey tecrübelerinden her zaman yararlanacağımı ve sizi örnek alacağımı bilmenizi istiyorum.Övgü dolu yorumun benim için çok değerli.

Turan
Turan - 2 ay Önce

Aramıza hoş geldiniz Sayın Kabaoğlu. Aylardır bekliyorduk müsait olup yazmanızı. Ümit ederim birikiminizden hepimiz yıllarca yararlanacağız.
Kendi egoları dışında dünyadan bir haber onlarca köşe yazarının arasında ümit ışığı olacaksınız. Yolunuz açık olsun. Szi aramızda görmekten gurur duyuyoruz.

Şenol KABAOĞLU
Şenol KABAOĞLU @Turan - 2 ay Önce

Teşekkür ederim Turan bey, sizinle olmak gurur verici.Birlikte çalıştığımız platformlarda sergilediğiniz tavır ve vizyonunuz bizim için ümit ışığı olarak her zaman parlamaya devam edecektir.Birlikte çalıştığımız insanlar olarak duygusal davranmaz ve hedeflediğimiz ortak aklı inşaa edebilirsek amaca ulaşmak için önümüzde engel kalmayacaktır.Bu bağlamda önümüzde uzun bir yol ve bu yolun zorlu bir süreci olacaktır.Bu süreci ve krizleri yönetecek ''Ortak Aklı'' inşaa etmek en büyük hayalimiz... Saygılar , sevgiler.

Kerim Sarı
Kerim Sarı - 2 ay Önce

Tecrübelerin ve bilgilerin başka kişilere de ulaştırılması her zaman önemsediğim bir konu olmuştur.Bir meslektaşımın bunu yapacak olması ayrıca dikkatimi çekti.Bu yolda başarılar dilerim.

ali çetinkaya
ali çetinkaya - 2 ay Önce

HAYIRLI OLSUN. BU ALANDA BAŞARILAR DİLERİM. FİKİRLERİNDEN FAYDALANACAĞIZ.

Ali çatalbaş
Ali çatalbaş - 2 ay Önce

Kıdemli bir eğitimci olarak topluma büyük katkılarınızın olacağına inanıyorum ve her zaman olduğu gibi başarılarınızın devamını diliyorum.

Hüseyin Aytekin
Hüseyin Aytekin - 2 ay Önce

Değerli Şenol bey kardeşim, hayırlı olsun. Böyle güzel ve aydınlatıcı bilgileri sizi takip eden tüm okuyuculara paylaşmanız takdire şayan bir davranış. Tebrik eder başarılı çalışmalar dilerim. Sevgilerimi ve selamlarımı iletirim.