Devletin fırsatçılara karşı mücadelesi

Devletin fırsatçılığa karşı amansız mücadelesi var, güzel.

Öte yanı?

Öte yanıyla da hastalıkta sağlıkta, normal zamanda salgında, yani bulduğu her fırsatta halkını soymaya hazır bazı insanlar gurubu var. Bazı insanlar, deyip geçmeyelim. Merdiven altı günü birlik fırsatçılık değil mesele, kelli felli anlı şanlı şirketler bunlar.

Bin yıllık ticari geleneği olan bir milleti binlerce sayfa mevzuatı, her vilayette ticaret odası, ticaret borsası, esnaf odası olan bir ülkeyiz.

Ahi geleneğinden gelen, Anadolu’nun örf ve adetinden doğan ticaret dünyasının tamamına sırası geldikçe bu ağır eleştirilerden pay düşüyor.

Soğanın da, patatesin de, tarladan soframıza gelen ne kadar ürün varsa hepsinin çetesi var…

Hal dediğin halkın gözünde mafya vari,

Süpermarketçiler bildiğimiz gibi kamuoyunda haklarında hep şaibe olanlar,

Et, kıyma işi tam fırsatçılık, Türkiye’de hayvancılığın tam baş belası,

Cam kavanoz üreticileri bile haksız kazanç peşinde,

Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızın lise, üniversite hazırlık kitabı basan yayınevleri gençlerin umudunu sömürerek paraya para demiyorlar,

Geçelim öteki tarafa.

Bankalar. Sayın Cumhurbaşkanımızın tabiri ile  “faiz lobisi”, insanların kanını emiyor.

Büyük holdingler zaten külliyen lobi, çete, dış bağlantılı, karanlık mı karanlık, hepsinin gözünü para hırsı bürümüş, ülkenin hemen hemen tüm doğal kaynaklarını ve varlıklarını yağmalıyorlar.

Bu kadarı yetmezmiş gibi salgın döneminde bir de fahiş fiyatla maske, sağlık malzemeleri, ortopedik malzemeler ve insan hayatının olmazsa olmaz sağlık ürünlerine doları bahane ederek insafsızca fahiş fiyatlarla satmaya tevessül edenler, peynirin, zeytinin, pirincin, sebzenin fiyatını artıran fırsatçılar türüyor.

Devlet sabah akşam fırsatçı, stokçu kovalıyor ama fayda etmiyor. Okumuşu cahili, inananı inanmayanı, Atatürkçüsü, Milliyetçisi, Ulusalcısı, Cemaatçisi, Müslümanlığı kimseye bırakmayanı, Hristiyan’ı, Yahudi’si kurumsalı şahsisi, bankacısı patatesçisi söz konusu rant olunca hepsi bir araya gelebiliyorlar. Dünyada sabah akşam stokçu, faizci, fırsatçı, lobici, çete, kartel kovalayan bizden başka devlet yok. Bizim de başka işimiz yok.

Bu işleri yapanları incelediğimizde tamamına yakını iktidara çok yakın isimlerin çıkması da başka bir tuhaflık.

Ya memleketin ticaret erbabında ya da idaresinde büyük bir eksiklik var.

Bu kadar büyük, bu kadar fedakar, bu kadar yardımsever, böyle köklü tarihe sahip bir milletten böyle ahlaksızlıklar çıkamamalıydı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nurcan berber
Nurcan berber - 3 hafta Önce

Adaletin olmadığı yerde fırsatçılar gün dogar

Feyzi kocabey
Feyzi kocabey - 3 hafta Önce

adaletin olmadığı yerde ya faizciye ya da tefeciye teslim olunur adalet düzgün olsa bunlara gebe kalmaz halk

AŞIR TARAKÇI
AŞIR TARAKÇI - 3 hafta Önce

ALLAH RAZİ OLSUN. ÇOK GÜZEL DİLE GETİRDİNİZ. SELAMLAR ALLAH A EMANET OLUN

Mustafa Berber
Mustafa Berber - 3 hafta Önce

Arkadaşım yüreğine sağlık.

Alisakin kutlu
Alisakin kutlu - 3 hafta Önce

Sevgili. Müdürüm
Babam ilkokul öğretmenimdi köy enstitüleri mezunu Atatürkçü devletçi biriydi sizde tanıdınız. Bize ilkokulda 3yıl okuttu bizi. Bü ülke insanının mert yiğit dürüst hatta % 99 u Müslüman derdi..
Ben büyüdükçe bunun böyle olmadığını üzülerek gördüm. Biz mareşal yardımı denilen yalcı siyasetten sonra bozulduk. O içtiğimiz süt tozu e gles yağına benzer yağın içinde ne varsa genetiğimizi bozdu galiba.. Şimdi %99 değil %9 bile gerçek İslamı yaşayan yok. Mertlik kendimize olduğu gadar.. Gendi ailemizden birine biri bir laf etse namuslu kesiliriz. Ama kapıyı kapatıp evden dışarı çıkınca karşı komşunun gelinin nasıl yatağa atarız onu düşünürüz!! Bir kişi ben böyle değilim diyebilirim? Şimdi bunu okuyanlar ben derler.. Bende güler geçerim. Ahi geleneği zaten 0 zenginleşme maalesef benim memurum işini bilir zihniyetinden bu tarafa kötüye gitti.. Selam ve saygılarımla

Fikret ışık
Fikret ışık - 2 hafta Önce

Teşekkürler mektep arkadaşım

İsmail Çakıroğlu
İsmail Çakıroğlu - 6 gün Önce

Bu şikayet ettiğin sorunlardan kurtulmanın tek yolu İslami düzen.