DİJİTAL DÜNYA VE ÇELİŞKİLERİMİZ

 Dijital bir dünyada yaşıyoruz ve farkında olmadan dijital dünyanın tüm unsurları ile iç içe geçirildik. İlk başlarda haber alma ve haberleşme araçları olarak kullandığımız normal telefon,  gazete , radyo ve televizyonlardan haber alma  rutinlerimizin hayatımıza giren yeni versiyonu olarak gördüğümüz bu platformların (İnternet, Google, Facebook, instagram , Whatsapp, Telegram, vb.)  birer kullanıcısı yapıldık. Bu platformların önce bilgisayarlar üzerinden daha sonra ellerimize tutuşturulan akıllı telefonlar üzerinden  müptelası olduk. Haber alma ve haberleşme konusunda 20 yıl önce hayal dahi edemeyeceğimiz imkanlara kavuşurken, aslında üye olduğumuz ve kullandığımız her platforma iplerimizin  ucundan tutma fırsatı verdik.

Galiba o kadar sarhoş olduk ki bunun bir bedeli olacağını unutuverdik.

  Son ikiyüzyılda tüm dünyada Sanayi devrimi ile başlayan ve bu gün dijital devrimle birlikte  Endüstri 4.0 sürecine  evrilen değişimler insanoğlunun hızına yetişmekte  ve geniş kitlelerin öngörüp ayak uydurmakta zorlanacağı  bir yola girmesine sebep olmuştur.

   Son günlerde ülkemizde kişiler ve kurumlar dahil milyonların kullandığı  Whatsapp ‘ın tüm kullanıcılarından istediği güncelleme bu konuda Türkiye kamuoyunda biraz farkındalık ve uyanışın ortaya çıkmasına yol açmış ama sınırlı kalmıştır. Yağmurdan kaçarken doluya yakalanacağımızı da unutmayalım. Ama bu uyanış ve farkındalık unutulup her zamanki gibi güncelliğini yitirdiğinde eski halimize döneceğiz gibi görünüyor.

  Sanayi devrimi sonrası ortaya çıkan üretim  ve finans baronları dünya yönetiminde söz sahibi ve yönlendirici olmuşlardı. Kapitalizmi araç olarak kullanarak tüm dünyada bir sömürü düzeni kurmuşlar; ülkeleri ,  silahları, savaşları, üretimi, finansı, parayı her türlü piyasayı belirleyip, kontrol ediyor  ve yönetiyor olmalarıydı.

 İçinden geçtiğimiz Covid süreci yaşanırken  dijital dünya baronlarınında hayatımıza yön vermeye başladığı gerçeğinin yeni yeni farkına varıyoruz diye düşünüyorum.  Dijital dünyanın baronları ellerimize tutuşturdukları dijital vasıtalar (Akıllı telefon, Bilgisayar, tablet vb.) ve dijital platformlar (İnternet, Google, Facebook, instagram , Whatsapp, Telegram, sıgnal  vb ) vasıtasıyla arka planda iplerimizi ellerine geçirip  hayatlarımıza yön vermeye başladılar bile . Bu platformlar tüm dünyada ve ülkelerde Reklamlar, algılar, siyasi tercihler , ülke yönetimleri, üretim modelleri, finans, para ve devrimler gibi olguların baş aktörleri haline gelmiş gibi görünüyor. Ayrıca üç beş dijital medya baronunun  dünyadaki tüm  ülkelerin , finans, üretim pazarlama gibi faaliyetleri üzerinde söz sahibi olma ve siyasi tercihlerine müdahale edebilecek ve belirleyebilecek   güce  ve potansiyele ulaşıyor olmalarıdır.

  Bilgi o kadar değerli hale geldi ki onu kontrol etmek, daha çok veriye sahip olmak, onu işlemek, sonuç çıkarmak stratejik güç haline geldi. Bu sayede milyonlarca insanın bazen en mahremine kadar her türlü  bilgisine sahip olma imkanına kavuşan, yani en değerli verileri  stratejik kazanım haline dönüştüren  dijital dünyanın baronları bunun sonucunda dünyayı ekonomik, sosyal, siyasal ,üretim, tüketim yönünden kontrol edebilecek gücü ellerine geçiriyorlar  ve biz bunu hala farkında değiliz. Hatta eski baronların papucunu dama attıkları gibi onları da bertaraf ettiler gibi görünüyor. Bunun en önemli göstergesi de koskoca Amerikan başkanı Donald Trump’un tüm dijital platformlarda sesini kesecek   güce ulaşmış ve kesmiş olmalarıdır.

  Burada kendimi  size herhangi bir bilgilendirme,  şunu kullanın, bunu kullanın  diye tavsiyede bulunacak yeterlilikte görmüyorum.

   Söyleyebileceğim şey: yaygın kabul gören tanımıyla, çeşitli türden (görsel, işitsel, basılı,dijital vb.) medya mesajlarına erişebilme, erişilen medyaları eleştirel bakış açısıyla çözümleyip değerlendirebilme ve kendi medya iletilerini üretebilme becerisi olarak değerlendirilen medya okur yazarı  olmanızı tavsiye edebilirim. Kullandığınız dijital platformların yapısı ve içeriği, gizliliği konusunda farklı ve güvenilir otoritelerden bilgi almanızı size farkındalık elde etmenizi, alternatif olarak sunulan mecraların diğerlerinden farkı olmadığının farkına varmanızı  tavsiye edebilirim. Sizi sizden başka kimsenin koruyamayacağı gerçeğini özümseyin. Ellerimize tutuşturulan  ve  İnternet, Google ve tüm dijital platformları içinde barındıran akıllı telefonlar bu platformların en önemli vasıtasıdır. Etkileşimde bulunduğunuz, kullandığınız, üye olduğunuz , telefonunuza indirdiğiniz her platformla onlara bir ipinizin daha ucunu kaptırdığınız gerçeğini unutmayın.

Sürekli söylediğim bir olgu var. Bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu dünyada aslolan bilgiye ulaşmak değil onu süzecek yeterliliğe  ve entelektüel düzeye ihtiyaç olmasıdır. Bunu yapamadığınız ve akıllı telefonları kullandığınız sürece siz hep tehlikede olacaksınız.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Duygu BAKAR
Duygu BAKAR - 2 ay Önce

Şenol Hocam emeğinize sağlık