Diploma…

İnternette araştırma yaparken 15.02.2017 tarihli bir gazete gözüme ilişti. Başlık şöyle;

‘’MEB’in soruşturmasında 153 sahte öğretmen yakalandı…’’

Haberi okudukça DİPLOMA SAHTEKÂRLARI karşıma çıktı. Araştırdım. Neler yok ki neler? Buyurun sizlere birkaç örnek.

Müdür…

Okulda yaptığı bir tartışma sonucu hakkında soruşturma açılıyor. Müfettişlerin incelemesi sonucu sahte diploma ile tam yirmi bir yıl öğretmenlik yaptığı ortaya çıkıyor.

Öğretmen…

Bir gün sırrını bir başkası ile paylaşıyor. Ne demiş atalarımız. Sırrını söyleme dostuna. O da söyler dostuna. Sonuç; 18 yıl sahte diploma ile ilkokul öğretmenliği yaptığı ortaya çıkıyor.

Doktor…

Çukurova Tıp Fakültesi 4. sınıftan terk. Sahte diploma ile Sağlık bakanlığına müracaat ediyor. Ataması yapılıyor. Tam 7 yıl doktorluk yapıyor. Hakkında şikâyet olunca diplomasız olduğu ortaya çıkıyor.

Eczacı…

Türk Eczacılar Birliği kuşku üzerine İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesine yazı yazıyor. Gelen cevap; Adı geçen vatandaşın böyle bir diploması yok.

Veteriner…

Muğla’nın Fethiye İlçesine bağlı Zorlar köyünde gebe bir ineği doğurtmak isteyen veteriner buzağının çenesini koparıyor. Şikâyet üzerine yapılan soruşturmada ortaya çıkan gerçek; Diploma sahte.

Diş hekimi…

Bursa’da muayene açıyor. Parasını ödemediği çalışanı şikâyet edince hem diplomanın hem de iş yeri açma ruhsatının sahte olduğu ortaya çıkıyor.

Hakim…

Emekli olmuş. Yıllar sonra oğlu ile gelini anlaşamayıp boşanınca gelini intikam hırsı ile kayınpederini şikâyet ediyor. Sonuç; 12 Eylül ispiyoncularından olmasından dolayı dönemin muktedirleri tarafından hiç üniversiteye gitmeden Hukuk Fakültesi diploması verildiği ortaya çıkıyor.

Örnekler uzayıp gidiyor. Yüzlerce binlerce DİPLOMA SAHTEKÂRI var. Ortak özelliklerine gelince;

Birincisi…

Eninde sonunda YAKALANIP TÜRK YARGISININ önüne çıkıyorlar.

İkincisi…

Hemen hemen hepsi RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK ve NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK iddiası ile 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istemi ile yargılanıyor.

Üçüncüsü…

Yine hemen hemen hepsi 5 ile 10 yıl arası ceza alıyor.

Dördüncüsü…

Devletten maaş alan tüm DİPLOMA SAHTEKÂRLARI aldıkları tüm maaşları faizleri ile birlikte geri ödeme cezasına çarptırılıyor.

Beşincisi ise…

Kullandıkları tüm ÜNVANLAR yok sayılıp geri alınıyor.

Sonuç olarak şunu söylemek isterim…

Gerçeklerin bir gün ortaya çıkma gibi bir kusuru var. Diploma sahtekârlarına duyurulur.

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

22.12.2020

YORUM EKLE