Doğu Akdeniz ve Ege sorunu

Akdeniz ve Egede yaşananlar SORUN değil SONUÇ.

Daha doğrusu AKEPE iktidarlarının 2004 yılından bugüne kadar izlediği yanlış politikaların bir sonucudur. Bugünlere nasıl gelindiğini ve bu sonuçtan nasıl kurtulacağımızı yazmasına yazacağım ama önce AKEPELİLERE bir tavsiyede bulunayım.

‘‘Git evinde siyaset yap…’’ diye kovdukları RAUF DENKTAŞ’ın mezarına gidip kendisinden özür dilesinler. Neden mi özür dileyecekler? Genç arkadaşlar pek bilmez. En iyisi biz yazalım.

2004 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Güney Kıbrıs Rum Devletini birleştirip Avrupa Birliğine teslim etme projesi olan Kofi Annan Planı vardı. Ve o plana karşı çıkan bir RAUF DENKTAŞ da vardı.

Karşı çıkarken de…

MAVİ VATAN ve MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGEYİ anlatıyordu. Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki çıkarlarından bahsediyordu. Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasında deniz altında kalan petrol ve doğalgaz rezervlerinin önemini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile birleştirilerek KIBRIS adı altında Avrupa Birliğine peşkeş çekilirse bu haklarımızın da Avrupa Birliğine verileceğinden söz ediyordu.

İşte böyle bir vatansevere dönemin Başbakanı Erdoğan ile yine dönemin Kuzey Kıbrıs Başbakanı Talat karşı çıkmışlar ve ortak yapılan propaganda ile Kuzey Kıbrıs Türk kesiminde yapılan referandumda EVET çıkarılmasını sağlamışlardı. Allahtan Rum Halkı kendi kesiminde yapılan referandumda HAYIR dedi de Kıbrıs Avrupa Birliğine peşkeş çekilmekten kurtuldu.

Doğu Akdeniz’i kısaca böyle özetledikten sonra gelelim EGE ADALARINA…

Önce şunu söyleyeyim…

Cumhuriyet tarihinde iki defa toprak kaybetmişiz.  Birisi Süleyman Şah Türbesinin olduğu VATAN TOPRAĞI. Diğeri ise Ege denizinde burnumuzun dibinde bulunan 16 ada. Her ikisi de maalesef AKEPE iktidarlarında olmuş.

Birincisini anlatmama bile gerek yok. Süleyman Şah Türbesinin bulunduğu vatan Toprağını terk etmek zorunda kaldığımızda sadece toprak kaybetmedik aynı zamanda Ertuğrul Gazinin, Osman Beyin, Fatih’in, Kanuni’nin kısacası Osmanlının kemiklerini de sızlattık.

İkincisine gelince…

Ege’de burnumuzun dibinde bulanan adacıklara YUNAN ASKERİ çıkarken sessiz kalanlar bugün ses çıkarıyorlarsa demek ki ortada dün yapılan bir yanlış var demektir.

Aslında dün MUHALEFET uyarmıştı İKTİDARI.

Yunanlılar Ege’de ki adacıklara yerleşiyor denildiğinde ancak mangal yakarlar diyen iktidar yandaşları umarım o mangala ortak olmamışlardır.

Ege adacıkları demişken kısa bir TARİH bilgisi verelim de bugünlerde yaşanan sorunun sebebi kimlermiş daha açık bir şekilde öğrenelim.

Ege adalarını OSMANLI döneminde kaybetmişiz.

Yunanistan, 1816 yılında Osmanlı’ya karşı bağımsızlığını ilan ederken aynı zamanda da Ege adalarını ele geçirmeye başlamış. Balkan savaşları sonucunda birçok adayı da ele geçiren Yunanistan Birinci Dünya savaşından sonra yapılan Mondros ve Sevr anlaşmaları ile Ege’yi Yunan gölü haline getirmiş.

Kısacası YUNANİSTAN Şeytan adaları, Kiklat Adaları, Gökçeada, Bozcaada, Taşoz Adası, Limni Adası, İpsara Adası, Midilli Adası, Ahikerya Adası, Sisam Adası, Semadirek Adası, Saruhan Adası’nı sadece işgal etmedi aynı zamanda da tapusunu Mondros ve Sevr anlaşmaları ile Osmanlı’dan almış.

Sadece Yunanistan mı? Nerede? Menteşe Adaları, Meis Adası, Kerpe Adası, İstanbulya Adası, Kasot Adası, İlyaki Adası, Rodos Adası, Herke Adası, İncirli Adası, İstanköy Adası, Kilimli Adası, İleriye Adası, Batnoz Adası, Sömbeki Adası, Lipso Adası ve irili ufaklı birçok adacıkları da İTALYA almış.

Peki sonra ne olmuş? Ne olacak ki?

Mustafa Kemal ATATÜRK ve SİLAH ARKADAŞLARI ortaya çıkmış. Osmanlının ANAHTAR TESLİM teslim ettiği Osmanlı topraklarından sadece ANADOLU ve TRAKYA’yı kurtarmamış aynı zamanda Gökçeada, Bozcaada, Tavşan Adaları ve Anadolu sahiline 3 mil uzaklıkta bulunan ada, adacık ve kayalıkların birçoğunu kurtarmış. Ve o günkü şartlarda da tapusunu Lozan’da almış.

İşte Yunanlıların asker çıkarıp mangal yaptıkları ada ve adacıklar var ya. İşte o adacıklar Lozan’da alınan adacıkların taa kendisidir.

Eğer…

Son 16 yılda Keçi Adasına, Koyun Adasına, Eşek Adasına, Hurşit Adasına, Bulamaç Adasına, Nergizçik Adasına, Kalolimnoz Adasına, Sakarcılar Adasına, Fornoz Adasına, Koçbaba Adasına, Gavdos Adasına, Ardacık Adasına, Dhia Adasına, Koufonisi Adasına, Dionisade Adasına, Guidhouronisi adasına YUNANLILAR asker çıkarmamış olsaydı bugün EGE SORUNU daha doğrusu MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE sorunumuz olmazdı.

Çözüme gelince;

Basit…

Eyy Miçotakis, Eyy Macron, Eyy Yunanistan, Eyy Fransa diyeceğimize 16 Adaya ASKER ÇIKARIRIZ olur biter.

Tıpkı bir zamanlar…

‘‘ Bizde toprak verilmez. Bizde tek çakıl taşı verilmez. Bizde can verilir ama çakıl taşı verilmez. O zaman tek bir yol var. O bayrak inecek. O asker gidecek…’’ denilerek KARDAK ADASINA asker çıkardığımız gibi…

Bilmem anlatabildim mi SORUNUN nasıl çözüleceğini?

Peki sorun çözülür mü? Zannetmiyorum…

Çünkü sorunu yaratanlar daha doğrusu dün 16 ada işgal edilirken ses çıkaramayanlar bugün o sorunu çözemez de onun için.

Yazımı burada sonlandırırken tek dileğim;

Umarım beni yanıltırlar...

Saygılarımla,

Sinan Ulusinan

15.09.2020

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin güllü
Engin güllü - 2 hafta Önce

Yakında tüm bu yapılan yanlış politikalara daha kötü bir bahane bulunup , 4 sene önce buldukları sanal düşmandan daha tehlikeli bir sanal düşman yaratıp , kaos ortamına girmeden , umarım giderler ve dahada zarar vermezler kimseye !!

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Engin güllü - 2 hafta Önce

İlk seçimde gidecekler Engin... Millet artık öğrendi bunları...

Adnan Sarıoğlu
Adnan Sarıoğlu - 2 hafta Önce

Çok doğru bir yazı sinan kardeş akp li dostlar iyi okusunlar

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan @Adnan Sarıoğlu - 1 hafta Önce

Adnancığım teşekkür ederim. Okuyorlar. Karşılaştıklarımın bir çoğu haklısın diyor.