Dârülharp'te Yaşamak Tehlikesi

Bu topraklarda saltanat sonrası yeni bir düzen kurulmuştur. Bu düzen, o dönemde dünyada olup bitenlerden bağımsız değildir.
Teknik olarak, bir dönem bitip diğeri başladığında bazı kişilerin veya grupların uyum sağlamakta zorlanması normaldir. Türkiye’de de düşmanın denize dökülmesinden hemen sonra tartışmalar yeniden başlamıştır. Konu: Yeni ülke, bundan sonra nasıl yönetilecektir?
Türkiye’de cumhuriyetin kurulması ile birlikte özlem duyulmaya başlanan “din merkezli siyaset modeli” son yıllarda yaşanarak tecrübe edilmiştir.
Sanırım artık öğrenmiş bulunuyoruz: Din birleştirir, siyaset ayrıştırır!
Toplumda bariz olarak ortaya çıkan çatışma ve kutuplaşmalar, din merkezli siyasetin çikolatalı dondurma olmadığını göstermiştir.
***
Bu konuda bir açmazımız var. Belki de önce onu tarif etmemiz gerekiyor:
Devletin nasıl yönetileceği ile içimizde taşıdığımız “ahiret korkusunun” birlikte düşünülmesi eskilere dayanmaktadır. Problemin kaynağı; etkisi bugün de kısmen devam eden bazı “din âlimlerinin”, Dârülislam veya Dârülharp şeklinde açıkladığı mekânsal tasniftir.
İslam fıkhına göre şöyle düşünülüyor: “Yaşadığım yer, İslam diyarı olmalı. Aksi halde mesul olurum!”
O nedenle yöneticiler, nefis ile imtihana memuriyetlerini bırakıp, imkân bulduğunda kendini toplumsal düzeni dizayn etmeye mecbur hissediyorlar. Oysa insan, kendini düzeltirse, toplum da otomatik olarak düzelmiş olacaktır.
Zordur tabii!
Normal bir insanın herhangi bir günü; rızkını aramakla, kazandığını paylaşmakla, elinden geldiğince ibadetini ve iyi insan olmanın gereklerini yapmakla geçer.
Fakat yönetime talip olmaktan kastın; kaynaklara sahip olmak, dünyalığını sağlama almak, yandaşlarına çıkar sağlamak, az bir sermaye ile çok kazanmak gibi kişisel odaklanmalar ise işte o zaman durum farklı bir mecraya gitmektedir.
Dikkatli olmak gerekir.
“Vallahi BİZ yöneteceğiz” noktasından çıkıp, “vallahi BEN yöneteceğim” noktasına varmış olursun da Allah (cc) muhafaza yaşadığın yer bir bakmışsın Dârü’l Nefs olmuş!
***
Konferans: Prof. Dr. Ahmet Bican ERCİLASUN
Önümüzdeki pazartesi günü (9 Mayıs) saat 19:00’da Orhan Gazi Kültür Merkezi’nde çok önemli bir konferans düzenlenecektir. 21 Haziran Milliyetçi Fikir Derneği’nin organize ettiği bu konferansta, Türkoloji alanında günümüzün en önemli fikir adamlarından Sayın Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Türk Milliyetçiliği ve 3 Mayıs konusunda biz Sakaryalılarla fikirlerini ve tecrübelerini paylaşacaktır.
Yaşadığımız zaman ve mekân itibariyle fazlasıyla fayda göreceğimiz bu etkinliğe katılmanızı tavsiye ediyoruz.

YORUM EKLE