Dünya trendlerinden olan sürdürebilirliğe göre beslenme

Dünyada takip edemediğimiz onca şey hızlı değişip gelişirken yeni trendler oluşuyor. Bu trendlerden en temel ihtiyacımız olan beslenmede farklı tarzlara bürünüyor.

2020 yılın en popüler kavramlarından en önemli ikisi:  ‘’ sürdürebilirlik ’’ ve  ‘’ farkında olma ‘’ olarak önümüze geliyor. Bu iki tema beslenmeye doğrudan etki ediyor. Maalesef şu an içinde bulunduğumuz dünya; sağlık problemlerinin arttığı ( covid 19 , kalp damar hastalıkları, kanser gibi), iklimin ansızın değiştiği ve küresel ısınmanın önemli derece boyutunun arttığı bir yer haline geldi. Bunun en önemli nedeni beslenme. Çünkü dünyada gıdaların üretiminde 1.4 milyar hektar kullanıyor ve su kaynaklarının %25 israf edilen gıdalar için kullanılıyor. Bu nedenle sürdürebilir bir yaşam için sürdürebilir bir beslenme şekline geçilmesi gerekiyor.

Sürdürebilir beslenme için yapılması gerekenler:

  • Besin çeşitliliğini arttırın.
  • Yeterli ve dengeli beslenin.
  • Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimini azaltın.
  • Bitkisel bazlı beslenin (Günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketin.)
  • Yüksek yağlı şekerli ve tuzlu gıdaları nadiren tüketin.
  • Besinleri iyi muhafaza edin.

Son dönemlerin en kapsamlı beslenme şekli olan bitki bazlı beslenme insan sağlığının iyileştirilmesinde ve hastalıkların önlenmesinde önemli rol alıyor.

Bitkisel bazlı beslenme vegan beslenme birbirine çok karıştırılıyor. Vegan beslenme aslında hiçbir hayvansal kaynaklı tüketilmezken bitki bazlı beslenmede kişi az miktarda hayvansal kaynaklı gıdalarla beslenebilirler. Bitkisel bazlı beslenmede beyaz un, rafine şeker ve içinde işlenmiş yağ olan gıdalar içermez. Sadece doymuş ve trans yağların yerini bitkisel kaynaklı yağlar, balıktan ve yağlı tohumlardan gelen yağlar alır. Bu beslenme biçimi özellikle lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla bitki bazlı beslenme ; sağlıklı kilo kontrolü, insülin direncinin azalmasına, kalp ve diyabet hastalıklarının azalmasına ve kan basıncının düşürülmesi gibi birçok etkiye sahiptir.

YORUM EKLE