Dünyada hal, OHAL!..

                Dünya milleti olarak, bir rüyanın, daha doğrusu, korkunç bir kabusun içindeyiz sanki. Hatta bugün yaşadığımız şeyleri, bir rüya olarak görseydik, büyük ihtimal üstüne düşmez, gülüp geçerdik. Zira kimin aklına gelirdi, gözle görülmeyen bir virüs yüzünden, sadece yirmi dört saat içinde, binlerce insanın hayatını kaybedeceği? Kimin aklına gelirdi, yine aynı virüs yüzünden, tüm dünya halkının, aynı anda evde oturacağı? Hangimizin aklına gelirdi, devletin bütün uyarılarına rağmen, altmış beş yaş üstü amca ve teyzenin, sokağa çıkmak için ısrar edecekleri ve hangi Müslümanın aklına gelirdi, ezanın garip, Camiilerin boş ve Kabe’nin, kimsesiz kalacağı?

                Dünya üç aydır, ülkemiz ise, yaklaşık üç haftadır, koronavirüsü ile mücadele ediyor. Olağanüstü günler yaşıyoruz. Her şey, yabancı geliyor yüreğe. Konuşulan konular yabancı, hayatın yeni akışı yabancı ve hissedilen duygular yabancı geliyor. Aynı zamanda da, kainatın yaratıcısı Allah’tan korkmayan bazı insanların, görülmeyen bir virüsten ne şekilde korktuklarını gördük, görüyoruz. Ancak ne yazık ki, henüz ölüm sonrası için hazırlık yapan, özüne, sözüne ve yüreğine çeki düzen veren ve önce tedbirler alıp, sonra tam anlamı ile Allah’a sığınıp ve gerçek anlamda O’na teslim olan kimse görmedik. İlerleyen zamanlarda, tepkiler ne şekilde olur, Allah’ı daha anacak mıyız, ölüm sonrası için hazırlık yapacak, geçmişte olanlar hatalar, yanlışlar ve günahlar için tövbe edecek miyiz? yaşayıp göreceğiz.

                Evet, gerçekten de, dünyada da, Türkiye’de de hal, OHAL. Bir karanlık tünelin içinde gidiyor ve tünelin sonunu, henüz göremiyoruz. Birlikte aşacağız elbette ama bu sürecin ne zaman biteceğini bilmiyor, bilmediğimiz için de, belirsizlik duygusu ruha ıstırap çektiriyor. Ancak ben inanıyorum ki; dünya ve Türkiye’ye, yakında bahar gelecek. Sadece karne almak için olsa bile, okullar açılacak, park ve bahçeler şenlenip, camiiler de, dolup taşacak.

                Maalesef, edilen sohbetlerin ana, daha doğrusu tek konusu korona. Kaygı, hüzün ve can sıkıntısının tek sebebi korona. Kısacası dünya ve Türkiye’nin ilk ve tek gündem maddesi korona. Fakat millet can derdinde iken, cebinde Türkiye Cumhuriyeti kimliği taşıyan bazı ülke düşmanları ise, kaos derdinde.  Türkiye korona ile mücadele ederken, birilerin çıkıp; “15 Temmuz sonrasında KHK ile işinden atılan, tüm doktorlar, göreve geri dönsün’’ demesi, masum olabilir mi? Hadi geri döndü diyelim; 15 Temmuz gecesi, hastanelere gelen yaralılara; ‘’sizi, kim sokağa çağırdıysa, gelsin o baksın!” diyen doktorlar, bu millete yardım edebilir mi? Elbette evde kalalım ama sokağa çıkan yaşlılar ile alay edilmesi, onlara ‘’angut’’ denmesi, ahlak dışı değil mi?

Korona korkusu ile yaşıyor iken, bir yandan da, ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışan söylemleri duymak, bir vatandaş olarak beni, hem üzüyor, hem de çok yoruyor. Oysa korona, sadece beni ya da sadece seni değil, hepimiz öldürüyor. Bu yüzden, hiç olmazsa bu süreçte kavgayı bırakıp, huzurla evde kalalım…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Yakup ozsoy
Yakup ozsoy - 7 ay Önce

Yüreğine kalemine sağlık inşAllah bu musibetite atlatacağız sağlıkla kal

Emine Kocayel
Emine Kocayel - 7 ay Önce

Bir yazıyı tarafsız okuyamayan,bir felaketi bile hükümetle ilişkilendirmeden anlayamayanlara yazıklar olsun

Mustafa Yazici
Mustafa Yazici - 7 ay Önce

Gene hukumete yalakalik yapamadan yazini yazmaya baslatmadilar degil mi, yaziklar olsun.

Melahat Balkaya
Melahat Balkaya @Mustafa Yazici - 7 ay Önce

Süper tesbit

Șeref Er
Șeref Er - 7 ay Önce

Eline yüreğine sağlık Ömer kardeşim dusuncelerimize tercüman olmuşsun. Teşekkür ediyorum. Sizi takip ediyorum ve takip etmeye devam edeceğim. Selamlar

Nursel 52
Nursel 52 - 7 ay Önce

Kaos ki ne kaos,Geçici dünyanın üzüntü ve sevinclerin geçiciliği hiçbirşeyin baki olmadığı yalnızca HUVELBAKİ Olan sevdiği kullarını bir silkeler Rabbim bir komposizyon sunmuş Ana konusunu hepimize sorar dünyevi ve uhrevi... Akl etmemizi ister.Elhamdülillah inancliyiz yalnız değiliz,diğer kardeşlere de duaciyiz.Müslüman hiç sıkılır mi boş vakti olur mu!!!!!!!

Gökhan
Gökhan - 7 ay Önce

Çok güzel anlatmışsın şu anki durumu ve verilen her türlü mücadaleyi

Emre
Emre - 7 ay Önce

Ateist olsaydın şöylemi yazacaktınız: Allah'tan korkanlar, virüsden daha çok korktuki hem camileri, hemde kabeyi boş bıraktılar. Mesela..

Adem gurbulak
Adem gurbulak - 7 ay Önce

Cok dogru kardesim belcikadan selamlar