Düşünüyorum öyleyse… 

Bir tembel atasözü şöyle der; ‘’düşünüyorum öyleyse varım, üşeniyorum öyleyse yarın.’’ her ne kadar gülüp geçsek te, itiraf edelim ki; bu söz ile uyuştuğumuz zamanlar, her birimiz yaşıyoruz. İnsanız zira.

Hayatı ne kadar sevsek, var gücümüz ile, hayata bağlı olmaya çalışıyor olsak, yüce Allah’ın yazmış olduğu kadere, razı olup, rıza göstermeye çalışıyor olsak ta, verilen ömrü, her zaman bir zikzak halinde yaşıyoruz.

Kimi zaman, tüm dünyayı tek başına kaldıracak kadar güçlü, dünyanın bütün acılarına, ‘’eyvallah’’ diyecek kadar imanlı, sabırlı ve şükür abidesi gibi hisseder iken, kimi zaman ise, en ufak bir hüzne bile katlanamayan, o acıya, o kedere, o çaresizliğe imza atan, yüce Allah’a kör olup, öfkeli, inancı ve imanı unutan, isyankar insanlara dönüşüyoruz. 
Geçen haftaki yazının başlığı, tutsaklık ve özgürlük, ne kadar bize, insana ait ise, üşenmek ve düşünmek te, o kadar bize ait. Düşünceler zamansız, düşünceler sansürsüz, hudutsuz ve zihinde volta atan düşünceler, her zaman çırıl çıplaktır. Düşüncelerin içinde yok yok. Ve normal bir insanın, engel olamadığı tek şey de düşüncelerdir. Zira düşüncelerin içinde, küfür ile şükür, siyah ile beyaz, nefret ile sevgi, isyan ile sabır çılgınca dans eder, engel olamazsın. 
Bir de, gerçek olan hayat, gerçek olan hayatin, gerçek eylemlerin acısı, hüznü ve mecburiyeti var. Düşünceler, zihinde volta atar iken, o anki ruh halini belirler insanın.

Düşüncelere engel olunmaz. Lakin düşünceler, insana engel olur. Kabul, ‘’iyi düşünelim, her şey iyi olsun’’ cümlesi, çok güzel ve çok umut verici bir cümle. Fakat ne kadar doğru, hayata ne kadar geçiyor ve böyle muazzam bir cümleye, ne kadar uygun yaşayabiliyoruz bilmiyor bilemiyorum. 
Ve ben de her insan kadar, hatta her insandan bin kat daha fazla düşünerek yaşıyorum.

Kimi zaman aşkı düşünüyorum, bazen meşki. Bazen acıyı düşünüyorum, bazen mutluluğu. Bazen hüznü düşünüyorum, bazen neşeyi. Bazen bir bardak suyu, ne şekilde içeceğimi düşünüyorum, bazen de, içtiğim o bir bardak suyu, ne şekilde dışarı atacağımı.

Ancak her zaman, e öyleyse varım. 
 

YORUM EKLE

banner22

banner21