Ebru teknesi

Bu haftaki makalemde,

Yüce Mevlamın bahşettiği ve benimde bir kaç senedir paylaşmaktan gurur ve kıvanç duyduğum Sakaryamızın onlarca özelliğinden söz etmeyeceğim.

Bugün burada Sakarya topraklarının üzerinde yaşayan,  eşsiz karakterlere sahip Sakaryalılardan bahsedeceğim.

Sakarya’da yaşam, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bir aynası, Ebru Teknesi’nde ki halkların bir ahengidir.

Hani sizin hep bölmek istediğiniz, 72 millet dediğiniz varya işte Sakarya onlarca milletin tek vücut olduğu, herkesin birbirine aynı gözden baktığı barış ve kardeşlik şehridir.

Her sene fındık mevsiminde, mükemmel olan insani değerlerimiz kardeşlik ve akrabalık bağlarıyla et ve tırnaktan öte ruha, onu taşıyan bir bedene dönüşmüştür.

Ekmekler bölüşülmüş, evler paylaşılmış, gelinler alınmış, aynı düğünde horonlar vurulmuş ve halaylar çekilmiştir.

Bir çok evde doğu illerinden gelen bir canımız yaşamakta, hatta o evde kırılmasından en çok korktuğumuz bir vazo gibi el üstünde tutulmakta, hanenin en kıymetlisi olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurulması ve Kurtuluş savaşının kazanılmasında çok önemli olan, Geyve Boğazının savunulması ve Recep Reisiyle (İpsiz) Karadeniz kıyılarının ermeni ve Rum çetelerinden temizlenerek, İstanbul’dan Anadolu’ya silah taşınmasında da kilit rol oynamıştır.

Bu anektodlardan sonra hiçkimsenin

SAKARYA’YA LAF SÖYLEMEYE HAKKIDA YOKTUR HADDİ DE DEĞİLDİR.

Büyükşehir seçimlerinde,

Ebru Sanatının tezahürü olan Şehrimizi dünyaya tanıtacak, ekonomik, sosyal ve kültürel yaşama renk katacak ve Sakarya nehrine hayat verecek olan bir Kültür Caddesi projesi geliştirmiştik.

Bu projede 72 milletin tek vücut olarak bir arada olacağı, folklorik gösterimle birlikte yöresel tatların sunulduğu misafirhanelerin olduğu bir yaşam alanını Sakarya Nehrinde halkımızın hizmetine sunmayı planlamıştık.

Umarım bu güzel ve iddialı projemizi mevcut yönetim hayata kazandırır.

Bilim adamlarımızın açıklamalarından salgınla mücadelede kontrolü kaybettiğimizi üzülerek söylemek istiyor,

Bütün halkımızdan maske, sosyal mesafe ve el hijyenine çok dikkat etmelerini istirham ediyorum.

Bol su, uyku düzeni, dengeli beslenme ile birlikte

C vit ve aspirin 100 mg günde bir sefer kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Sağlıklı bol bereketli bir hafta dileklerimle.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan Korhan.
Erhan Korhan. - 1 ay Önce

Saygıdeğer hocam ağzınıza, yüreğinize sağlık. Burada her hafta yaptığınız yorumlar kelimelerle anlatılamıycak niteliğinde. Her zamanki gibi muhteşem ve şapka çıkartılacak şekilde. Sizin gibi vatansever kişilerin bu memlekette çoğalması lazım. Yazılarınız hem sakaryamız, hemde sakarya halkımız açısından çok ama çok faydalı. Bir nebzede buna katkı sağladığınız için ayrıca teşekkür etmek lazım size. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.

Bugra
Bugra - 1 ay Önce

Syn hocam anladığım kadarı ile geçen hafta doğudan gelen fındikcılara deginmissiniz iki kendini bilmezin yaptığı ni tabiki sakaryaya mal etmemek lazım 9 yıldır sakaryada yasiyorum ve insanlarinin sicak kanli milliyetci yardim sever bir millet olduğunu gördüm ne mutlu sakaryaliyım TÜRKÜM diyene inşAllah projeleriniz gerçekleşir lütfen maskelerimizi takalım tüm hastalarımıza acil şifalar.

Ayhan Koçak
Ayhan Koçak - 1 ay Önce

Sayın Cihan Kolip öncelikle milli birliğimiz için yaptığınız vurgular için teşekkür ederiz. Önceki gün minnet ve şükranla andığımız kurtuluş mücadelemizin mihenk taşlarından Sakarya Zaferi ile perçinlemiş olan milli birliğimizin aynası Sakarya hakettiği günlere ve hizmetlere sizlerin aracılığı ile ulaşacak. Çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Saygılarımızla...

MEHMET  Tunca
MEHMET Tunca - 1 ay Önce

Emeğine sağlık sayın hocam.Büyük BAŞKANIM..yine her zaman OLDUĞU gibi ilimizin bir sorununu dile getirdiniz..Emeğine sağlık..

Ersin Gürsel
Ersin Gürsel - 1 ay Önce

Uzlaşma, bir olma zamanı..
Güzel yazı, sağol Dr Cihan Kolip

Mahmut audin
Mahmut audin - 1 ay Önce

Sayın hocam çok güzel bir yazı kaleme almışsınız muhteşem bir projeden bahsetmişsiniz bu tıp büyük projeler sizin gibi bilgili kisiler sayesinde gerçekleşebilir kiymetinizin er geç bilinmesi dilegiyle

akdereli yavuz
akdereli yavuz - 1 ay Önce

Kaleminize sağlık...

Paşalı
Paşalı - 1 ay Önce

Bu şehirde yapılması gerekenleri, yapması gerekenleri, ama yapamadıklarını bir, bir dile getirdiğiniz için teşekkürler hocam, yüreğinize sağlık