Ebubekir Sofuoğlu’ndan savunma

Yapılan olumlu işlerle gündeme gelmek, Türkiye gündemine mal olmak zordur.

Ancak, konu olumsuz bir mesele olduğunda reyting puanları çok yüksektir.

Hiç tahmin etmediğiniz olumsuz bir ifade, anında tüm mecralarda manşetlere taşınır.

Tam da böyle oldu. "Fuhuş" ve "Sakarya" kelimesi yan yana koyuldu ve tüm manşetlere taşındık.

Uzun yıllardır yalnızca yazdığım haberlerle buluşuyordum siz değerli okuyucularımızla.

Ancak bu kez, haber dilinden sıyrılıp birinci ağızdan vermek istedim sizlere son gelişmeyi.

SAÜ tarih bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu ile görüştüm.

Benden önce onlarca telefon görüşmesi yapmış ve sorularımı kabul etti...

Hiç beklemeden sordum "Neden böyle oldu?"

Akit TV'deki programda tam o an yaşananları saniye saniye yorumladı.

Konuşma esnasında diğer konukların sözünü böldüğünü belirtti ve devam etti:

"Orada sözümü kesiyorlar. Konuşma esnasında özneyi "üniversite" kelimesi üzerinden kullanmadım. Bana üniversiteler fuhuş yuvası dediğim bir cümleyi göstersinler. Vurgu yaptığım şey apartlardı."

Ebubekir Sofuoğlu, haberlerde yer verilen "Üniversiteler fuhuş yuvası oldu" cümlesini kurmadığını ısrarla vurguladı.

Konuya dikkat çeken bir başka örnekle yaklaşan Sofuoğlu, "Ben öyle bir şey söylemedim. Kim ispat ediyorsa bana videosunu göndersin. Fatih Sultan Mehmet'e eş cinsel diyorlardu doğru muydu? Doğru mu buna bakmak lazım." ifadelerini kullandı.

Kısaca Prof. Dr. Sofuoğlu, iddiaları kabul etmiyor ve Sakaryalılara da kızmış...

Şehirde yaşayan vatandaşların, yetkili isimlerin "Bu iftirayı sahiplendiklerini" söylüyor ve şöyle devam ediyor:

"Neden bu iftirayı sahiplendi herkes? Vurgu yaptığım üniversite değildi, apartlar vurgusu yapıyorum orada baksınlar. Benim ağzımdan kullanılmış cümle yok. Bunu kim sahiplendiyse kendisi düşünsün."

Açıklamasında "fuhuş" kelimesini kesinlikle üniversiteler için kullanmadığını vurgulayan Ebubekir Sofuoğlu son olarak, "Koydukları videoda böyle bir açıklama yok. İnsanlar dinlemiyor, yazılana göre yorum yapıyorlar. Ben bunu herhangi cümlede kullanmadım. İma dahi etmedim. Açık söylediğim şey apartlardı." sözlerini kullandı.

Peki konuşmasında tam olarak ne söylemişti, isterseniz oraya dönelim...

İşte tam olarak ifadeleri:

"Efendim üniversite şehirleri geliştiriyormuş da falan da filan da. Yalan. Böyle bir şey yok. Bütün Türkiye'de üniversitelerin yerleştiği yerler Nişantaşı'na döndü. Bizim kanalizasyonu bile ıslah edilmemiş bir yerden yürür giderdik. Serdivan Sakarya gelsin görsünler. Yapılar, Cumhurbaşkanımız da vurguladı nerdeyse fuhuş yunvasına döndü. Gördüğüm var. İstisna değil ve ben derse devamları söylüyorum. Derse devam yüzde 30 yüzde 40. Apartlar, gelin gezdireyim. Oradaki komşuları gezdireceğim, komşular, emlakçılar size söyleyecek. 27 yıldır üniversitede ders veriyorum."

Sofuoğlu sözlerini böyle bitirdi...

Söylenecek bir tek şey var bence;

Ne konuşulursa konuşulsun şu anda vatandaşından, siyasetçisine, bürokratına herkesin tek bir konuya odaklanması gerekiyor...

Güzel Sakarya'mızın imajının daha fazla zarar görmemesi için ne yapılabilir?

Yorum sizin, sağlıkla kalın...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şener usta
Şener usta - 3 ay Önce

Böyle bir savunma olmaz her yapılan yanlışın suçun iftiranın araştırılması bu hocomızamı kaldı bu ülkede güvenlik güçleri diye bir şey var bu iş güvenlik güçlerinin işi ve hocamız madem bukadar rahatsız oldu madem bildiği bir kaç fuhuş yapılan apartlar var bunu çıkıp tv programında anlatacağına enyakın güvenlik güçlerine anlatsaydı belki bu devlete ve millete bir hayrı olurdu bizde hocamıza ne saçmalıyor bu demez alkışlardık. Evdeki ayıp üniversite anlatılmaz. Üniversitedeki ayıp koskoca şehirde anlatılmaz. Koskoca şehrin ayıbı Türkiye genelinde yayın yapan bir tv programında hiç anlatılmaz. Hocamız önce ekmek yediği üniversiteye sonra insanlarıyla iç içe olduğu başı dik sokaklarında yürüdüğü Sakarya’ya ve en önemlisi onun karşısında bu hocanın derslerinde bulunan sevgili öğrencilerimize gerçekten kötü bir ithamdır. Herhangi bir tv programında acil özür dilemesi lazım saygılar sevgiler..

metin sur
metin sur - 3 ay Önce

yazı için teşekkürler aydınlanmış olduk

Kral
Kral - 3 ay Önce

Ataturk dusmani terbiyesiz adam beter olur insAllah

murat maden
murat maden - 3 ay Önce

biz sahiplenmedik oğlum,geri fites yapan sensin ve o söylediğin saef ettiğin her fuhuş kelimeleri ve sakaryam ile bağdaşan her cümle sana ve ailene iade ediliyor, sen profösör değil bence müptezelin tekisin,yalancı herif

Sakaryalı
Sakaryalı - 3 ay Önce

Yazıklar olsun zihniyeti bozuk biri akp yalaması

Sakaryali54
Sakaryali54 - 3 ay Önce

Vitesi geri attınız sizemi kaldi emniyet zaten araştırıp mühurluyor sen kalkmisin sakarya serdivanda apartlarda fuhuş var sanami kaldı namus bekçiliği bu ülkenin polisi var jandarmasi var komşular emlakcilar diyosunda o apartlari öğrencilere emlakcilar kiraliyor yapmasinlar o zaman

talha
talha - 3 ay Önce

Ne derse desin konu onu ilgilendirmeyen bir konu. devletin polisi var savcısı var. Bu konu onun üzerine vazife değildi. O tarihle ilgili araştırmalar yapmalı bunu konuşmalı. Akademisyenin işi bu mu?

Efsane
Efsane - 3 ay Önce

Adam haklı hepimiz sakaryalıyız oralar genel eve donmuş adam geldıyımız durumu soylu