Eğitim ve öğretim resusitasyon masasında!

11 Mart 2020 Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan ettiği günden günümüze 80'e yakın doktor olmak üzere 216 sağlık personelimizi kaybettik ...
Kendilerini feda edebilecek insanlık hizmetini, soluksuz kalarak bu vatana sunan insanlara sonsuz şükranlarımı sunuyorum.
Allah hepsinden razı olsun, makamları cennet olur inşallah.

Çalıştığım, Yoğun Bakım Ünitesinde ise 22 kişiyiz, ne yazık ki on arkadaşımız değişik zaman aralıklarında Covid illetine yakalandı, Allah’a şükürler olsun hepsi yavaş yavaş görevlerinin başına dönüyor.
Yarının neler getireceğini düşünmeden, kendi saadetimizin hesabını yapmadan özverili bir şekilde görevimizi yapmaya gayret ediyoruz. Büyük bir dramatik ve endişe dolu bu dönemden geçerken gözlerimizden kaçan çok önemli bir konuya temas edeceğim.

Yarın belki de aranızda olmayacak bir cephede savaşan sağlık ordusunun bir neferi olarak, kendimizden geçtik‼️
Ülkemizin geleceği çocuklarımızı başkalarının kölesi yapmamak için SORUYORUM‼️

Burada kaybettiğimiz bir nesli, önemseyemediğimiz öğrencilerimizi hatırlatmak İSTİYORUM‼️

18 yılda 17 sefer değiştirilen Eğitim Sistemi ve 2020 bütçesinde eğitim yatırımlarına ayrılan komik rakamlarla Eğitim Öğretim haklarında kaos yaşayan öğrencilerimiz, Covid-19 nedeniyle Eğitim Öğretimleri Resusitasyon masasına yatırılmıştır.

Sakarya’da uzaktan eğitim almak zorunda olan yaklaşık 200 bin öğrencimiz bulunmaktadır.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ;

- Sakarya genelinde düzenli olarak online derse katılım oranının ne olduğunu biliyor musunuz ?

- İlçe ilçe bu tespiti yapabildiniz mi ?

- Sakarya genelinde tablet ihtiyacı olan öğrenci sayımız nedir ?

- Eksik olan tabletlerin temini için hangi kurumlarla mütalaa ettiniz ?

- Evde eğitim öğretim hizmeti sunmaya çalışan öğretmenlerimizin sorunlarını tespit ettiniz mi ?

Sakarya Büyükşehir Belediyesi ;

- Türkiye’nin en çağdaş ve gelişmiş Marmara Bölgesinin Büyükşehir Belediyesi olarak bu pandemi döneminde en birinci mesuliyetlerinizden biri olan 200 bin öğrencinin hepsine internet hizmeti götürebiliyor musunuz ?

- 11 Mart 2020 tarihinden bu güne kadar online eğitim için internet altyapısı olarak devletin kurumlarıyla birlikte ne çalışmalar yaptınız ?

- Büyük bir ekonomik krizi yaşadığımız şu günlerde eğitim öğretim için interneti öğretmenlerimize ve öğrencilerimize ücretsiz yapmayı düşündünüz mü ?

Covid pandemisi için 10 günlük kısıtlama sonrasında, yüz yüze eğitim ve öğretimin kesintisiz olarak yapılmasını,
Hastalık oranlarına göre saatlik ve günlük kısıtlamalar yapsak bile eğitim-öğretime aralıksız devam etmeyi öneriyorum.

Sayın Mansur Yavaş’ın sadece “Ankara’da önceki dönem belediyenin 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyasını savcılığa verdik” ifadesini duyduktan sonra dehşete kapıldığımı belirtmek istiyorum.
Eğer bu iddia doğru ise,
Emir Timur bile 1402’de Ankara savaşından sonra bu kadar talan ve yağma yapmamıştır.

Bütün Türkiye’de Eğitim ve Öğretimin Edirne’den Kars’a kadar bütün çocuklarımıza eşit ve modern olarak verilmesini sağlayacak yatırımın bu rakamların yanında çerez bile olamayacağını,
Böyle bir yolsuzluk miktarının Atatürk’ün hayal ettiği Ulus Devletinin temellerini sağlamlaştıracağını ve Türkiye Cumhuriyetini dünyada barışın ve kardeşliğin tesisinde misyon sahibi yapacağını düşünüyorum.

Büyük Atatürk’ün “Gelecek için hazırlanan vatan evlatlarına, hiçbir güçlük karşısında yılmayarak tam bir sabır ve metanetle çalışmalarını ve öğrenim gören çocuklarımızın ana ve babalarına da yavrularının öğreniminin tamamlanması için hiçbir fedakarlıktan çekinmemelerini tavsiye ederim”
sözünü rehber edinerek, yarınlarımızın teminatı güzel çocuklarımızı asla ve kata ihmal etmeyelim.

Hastalarımızın şifa bulduğu sağlıklı bir hafta diliyorum .....

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erhan Korhan.
Erhan Korhan. - 1 ay Önce

Çok değerli hocam saygılar, sevgiler. Tüm sağlık çalışanlarının şu dönemde yaptığı mücadele takdiri şahan, hiç bir zaman ülke olarak hakları ödenmez. Görevi başında şehit mertebesine ulaşan tüm sağlık çalışanlarının mekanları cennet olsun. Hala görevi başında bulunanlarında rabbim yar ve yardımcısı olsun. Eğitim sistemine gelince burda söylenecek hiç bir şey bulamıyorum. 20 yıldır başımızda olan bir iktidar partisi acemice yönetimleri sayesinde eğitim sistemini 50 yıl geriye götürdüler. Okuyanda işsiz, okumayanda. Okullarda görevli öğretmenlerimiz bile şu an hiçbiri bu karmaşık eğitim sisteminde ne yapacağını bilmiyorlar. Bunları yazmak tabiki kimse istemez burda ama gerçekler ortada ve çok acı bir reçeteyle karşı karşıyayız. Tüm avrupa devletleriyle küstürülmüş, Balkanlar'da, ortadoğuda, asyada doğru dürüst komşumuz bile kalmayan bir ülke haline getirildik. Dosta selam diyecem ama dost ülkede kalmadı, katar aşkıyla yola devam, yolun sonu çıkmaz sokak.

Dr. T. Sibel Yilmaz
Dr. T. Sibel Yilmaz - 1 ay Önce

Ben de gorev şehitlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Hiçbir yara yoktur ki Yaradan bilmesin, bir an önce pandeminin meslek hastalığı sayılmasını diliyorum. Eğitim eksikliğinin hem refahı, hem sağlığı, yaşamla ilgili tüm kriterleri olumsuz etkilediğini bildiğimiz için panik halindeyiz. Yazınız fevkaledeligi ise alternatif çözüm önerileri sunmanizdan kaynaklanıyor. Umarım bu uygulanabilir ve maliyeti düşük öneriler değerlendirilir ve geleceğimiz mutsuzluk ve kölelik sarmalına mahkum edilmez.

Buğra by.
Buğra by. - 1 ay Önce

Günaydın sakarya. Dr by yazınızı okuyorum Ama okudukça da içim aciyo iktidarda doğru bi şeyler bula bilsem biraz kendimi teselli edeceğim ama yok işte görüntü tam bir deveyi andiriyo hiç bir doğruları yok tıpkı eğitim gibi Allah milletin yardımcısı olsun herkese acil şifalar kurallara uyalım maskelerimizi takalim

Paşalı
Paşalı - 1 ay Önce

Türk ordusu, sağlık ordusu, ilim irfan ordusu, bu üç orduyu birbirinden ayırmak ihmal etmek ülkenin felaketi demektir aslında, ama bu üç orduyu mağlup etmek için uğraşan dış güçler ve işbirlikçileri de görevlerini yapıyorlar maalesef, ordumuza kurulan kumpas, eğitim ordumuzun neferlerinin maddi ve sicil sorunları, sağlık ordumuzun özlük haklarının verilmemesi gibi örnekleri sayabiliriz, yolsuzluklarla heba edilen bütçenin yarısı bu üç ordu ya tahsis edilse sanıyorum bütün mağduriyetler ortadan kalkar, özellikle eğitimin kronik olarak yap Boz halini alması yürekler acısı bir hâl almıştır, yükünüzün ağır olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum Hocam, yüreğinize kaleminize sağlık, ülkemiz insanlarına sağlıklı bir hafta diliyorum

Neşe Ürküt
Neşe Ürküt - 1 ay Önce

Kaybettiğimiz tüm sağlık personeline Allahtan rahmet geride kalan yakınlarına sabırlar diliyorum.Sy Dr Cıhan Kolip öncelikle yüreğinize ve kaleminize sağlık, yazmış olduğunuz tüm sorunlara katılmamak mümkün değil.Malesef ziyan olmuş bir nesil geliyor.Eğitimin kalitesinin Ülkemizde ne kadar düştüğünü malesef üzülerek izliyorum, pandemi dönemi eğitime ve çocuklarımıza yani gelecek nesillere verdiği zarar ortada inşAllah bu güzel önerilerinizi ciddiye alır Sakaryamızın devlet yönetimi sevgi ve sağlıkla kalın Allaha emanet olun✋

Hakan ören.
Hakan ören. - 1 ay Önce

Tüm saglık şehitlerimize yüce rabbim den Rahmet diliyorum şu görevinin başında canları pahasına gövrelirene devam edenlere. Şukranlarımı sunuyorum hocam ALLAH yar ve yardımcınız olsun

Sinan Çalman
Sinan Çalman - 1 ay Önce

Bu mücadelede ön safta savaşan tüm sağlık çalışanlarımızdan ALLAH Razı olsun.Haklarını ödeyemeyiz.
Bu uğurda Hakka yürüyen Tüm sağlık çalışanlarımızın Ruhları şad Mekanları Cennet olsun.
Eğitim sistemimizinde , hakkaniyetli bir zeminde tüm öğrencilerimize verilmesi , fırsat eşitliğinin sağlanmasıda en büyük dileğim.

Mahmut aydin
Mahmut aydin - 1 ay Önce

Görev şehitlerimize Allah rahmet eylesin sizin gibi misyon vizyon sahibi insanları Allah başımızdan eksik etmesin umarım en yakın zamanda bu kıymetli düşüncelerinizi hayata geçirecek bir mevkiyi rabbim size nasip eder