"Aynı işi yapanlar arasında eşitsizlik kabul edilemez"

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Başkanı Murat Mengen, Karasu'da yaptığı ziyaretlerde eğitimciler arasında hak ve ücretlerdeki eşitsizliğe dikkat çekti

"Aynı işi yapanlar arasında eşitsizlik kabul edilemez"

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri haftalık olağan ilçe ziyaretleri kapsamında Karasu’da eğitim çalışanları ile bir araya gelerek sendikal gündem üzerine açıklamalarda bulundular. 
Sendikal çalışmalara ve eğitim gündemine ilişkin istişarelerin yapıldığı okul ziyaretlerinde konuşan Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Murat Mengen, en büyük sorunlardan birinin gelirin adil dağıtılmaması, büyümenin hakça paylaşılmaması, kamu görevlileri başta olmak üzere, ücretli kesimin Türkiye’nin büyümesinden alın terinin karşılığı olan payı alamaması olduğunu ifade ederek, sorunlara çözüm bulunması, haksızlıkların ve adaletsizliklerin giderilmesi, gelirin adil dağılımının sağlanması, eğitim çalışanları adına elde etikleri kazanımlara yenilerinin eklenmesi için mücadele verdiklerini söyledi. 
Eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümüne, özlük haklarının geliştirilmesine yönelik çabamızı her platformda sürdüreceğiz
Mengen, eğitim, öğretim ve bilim hizmetleri kolunun yetkili sendikası olarak, eğitim çalışanlarının sorunlarının çözümü, özlük haklarının korunması ve geliştirilmesi konusundaki mücadelelerini her platformda sürdüreceklerinin altını çizerek, “Üyemiz, ülkemiz ve milletimiz için çalışmaya, üretmeye, haktan ve haklıdan yana olmaya ilk günkü kararlılıkla devam ediyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun zulmü ve zalimi lanetlemeyi, mazlumdan yana olmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
Şef, memur ve hizmetlilerin emeği görmezden gelinmemelidir
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı ve Memur-Sen İl Temsilcisi Murat Mengen, eğitim hizmetinin bir bütün olduğunu, hizmetli, memur ve şeflerin emeğinin görmezden gelinmemesi gerektiğini ifade etti. Mengen, hizmet kolu kapsamında bulunan kurumlarda eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı dışında diğer sınıflarda bulunan çalışanların mevcut ek gösterge oranlarının en az 600 puan artırılması gerektiğini kaydetti.
Aynı işi yapanlar arasında hak ve ücretlerde eşitsizlik kabul edilemez
Sözleşmeli öğretmenlerin aile hasretine son verecek, onları buluşturacak adımın atılması, ara tatilde tayin hakkı verilerek yüzlerinin güldürülmesi talebiyle verdikleri mücadelenin, sözleşmeli öğretmen olarak görev yapmaktayken sözleşme gereği üç yıllık çalışma süresini tamamlayıp öğretmen kadrolarına atananlara il içi ve iller arasında mazerete bağlı yer değişikliği hakkının tanınmasıyla sonuçlandığını hatırlatan Mengen, “Yıllardır, ‘aynı işi yapan eğitimciler, kamu görevlileri arasında hak ve ücretlerde eşitsizlik kabul edilemez’ diyoruz. Aynı sınıfta aynı dersi anlatan, aynı okulda aynı isim ve vasıfla görev yapan öğretmenler arasında ayrımcılık olmaz, olmamalıdır. Kamu istihdam politikalarına yön verenler, nitelikli kamu hizmetinin ancak iş ve iç huzuruna kavuşmuş, anayasal hakları tesis edilmiş kamu personeli eliyle yürütülebileceğini görmelidir. Sendika olarak, atamaların kadrolu olmasını, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesini istiyoruz” diye konuştu.
İkinci yüz günlük icraat programında da yer almasına rağmen öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması konusunda henüz somut bir adım atılamadığını kaydeden Mengen, öğretmen kadrolarında bulunanların mevcut ek gösterge oranlarının daha fazla zaman geçirilmeden 3600’e çıkarılması çağrısında bulundu.
Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun bir an evvel çıkarılmasını, öğretmenliğin kariyer mesleği hâline getirilmesini istediklerini söyleyen Mengen, kurum yöneticiliğinin ikincil görev kapsamından çıkarılması, münhasır kadro verme fikrinin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.
 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE