“Bin 187 öğretmen açığımız var”

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, yeni eğitim öğretim yılında başarının sadece akademik olmadığını, her çocuğun içerisinde şampiyon olabileceği bir alanın olabileceğinin altını çizdi

“Bin 187 öğretmen açığımız var”


İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, yeni eğitim öğretim yılında başarının sadece akademik olmadığını, her çocuğun içerisinde şampiyon olabileceği bir alanın olabileceğinin altını çizdi. Durmuş, bu yıl 364 sözleşmeli öğretmen atandığını da belirterek, il genelindeki öğretmen açığının bin 187 olduğunu söyledi. 
364 ÖĞRETMEN ATANDI
İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılının hayırlı olmasını dilerken, “Bildiğiniz üzere bizde artık sözleşmeli öğretmen atanıyor. 3+1 yani 4 yıl boyunca o ilde atandığı okulda sürekli kalıyorlar.  Bu yıl 364 tane sözleşmeli öğretmenimiz atandı.  Geçen yıl itibari ile öğretmen açığımız 2 bin 117 iken, atamalarla birlikte bu açık bin 187’ye düştü. İller arası tayin sürecinde önceki yıllarda ilimizden giden sayısı gelen sayısından daha çoktu, ama bu yıl ilk defa ilimize gelen öğretmen sayısı, giden öğretmen sayısından daha fazla oldu” dedi.
OTOMATİK KAYIT SİSTEMİ
Açık lisedeki öğrencilerle beraber 2019-2020 eğitim öğretim yılı öğrenci sayısının 210 bin 292 olduğunu söyleyen Durmuş,” Okullara kayıt esnasında eğitim bölgesine göre kayıtlar yapıldığı için velilerimizin özel olarak çocuğuna kayıt yapması için gitmesine gerek yok. Birinci sınıf öğrencilerimizde, beşinci sınıf öğrencilerimizde adres alanındaki ilkokul ve ortaokula otomatik olarak kayıtları düşüyor. Kayıt ücreti için herhangi bir şikâyet gelirse gerekli yasal süreç başlar” sözleriyle uyarıda bulundu.
KAYNAK OKUL AİLE BİRLİĞİNİN İŞİ
Durmuş, okul aile birliği yönetiminin okulun bazı ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak toplayabileceklerini de belirterek; “Okulun kantinini gelir olabilmesi için kiraya verebilirler. Çeşitli etkinlikler düzenleyerek okula gelir elde edebilme çalışmaları yapabilirler. Okul aile birliğinin böyle bir yetkisi var ama okul yöneticisi arkadaşlarımızın böyle bir yetkisi yok” diyerek, okul yönetimlerini de uyardı.
ARA TATİL SÜRECİ 
Ara tatillerin güzel bir uygulama olduğuna da dikkat çeken Durmuş; “Tabi her değişim bizde bir tedirginlik oluşturuyor.  Eğitim-öğretim süreci 180 iş günüdür. 180 iş günü için herhangi bir değişim söz konusu değil. Eylül başındaki bir hafta ile Haziran bitimindeki bir hafta Kasım ve Nisan ayına çekildi. Bir haftalık süre içerisinde çocukların daha çok sanatsal, sporsal, kültürel etkinliklere yönelerek şarj olmalarını, aileleriyle bir arada olmalarını, doğa ile iç içe olmalarını arzu ediyoruz. Bizim nihai hedefimiz sadece akademik çalışmalar da başarılı olmuş çocuklar yetiştirmek değil, hayatın kendisini yaşayarak insan olabilme noktasında duruşunu da ortaya koyabilen nesil yetiştirmek” dedi.
KİTAPLARI SIRADA OLACAK
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilimize gönderilen 1 milyon 600 bin kitabın 9 Eylül Pazartesi günü okul sıralarındı hazır olacağını da kaydeden Durmuş’un yeni dönem için mesajı şöyle oldu;
“Başarıyı sadece akademik başarıdan saymasınlar. Her çocuğun içerisinde şampiyon olabileceği bir alan vardır. Onu beraber keşfedeceğiz ve bu keşfetme yolculuğunu birlikte yürüteceğiz. Şampiyon oldukları alanlarda onları en iyi şekilde yetiştireceğiz. Hayatta hiçbir zaman pes etmemeyi ve azmedip, gayret gösterip başardıklarında neleri ortaya koyabileceklerine de birlikte şahitlik edecekler. 
EN GÜZEL KAPI KİTAP
Biz onlara inanıyoruz, onlara güveniyoruz. Ama bu bütün süreçler içerisinde ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar kitap okumaya mutlaka vakit ayırmalarını istiyorum. Çünkü kitap okumak boş zaman işi değil bizzat vakit ayrılması gereken insanın öğrenme yolculuğunu devam ettirecek ve dünyaya açılmasını sağlayan en güzel kapıdır. Gençlerimizin ve çocuklarımızın bu kapıyı açık tutmasını istiyorum. Sevgiyle başladıkları her günün sonuçlarını güzel bir şekilde alacaklar.” 
 

Serkan OK

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER