Denizcilik MYO öğrencilerini bekliyor

2020-2021 Akademik Yılı’nda Kocaali’de eğitim-öğretime başlayacak Denizcilik Meslek Yüksekokulu açılış için gün sayıyor.

Denizcilik MYO öğrencilerini bekliyor

SUBÜ Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda tüm hazırlıkların tamamladığını belirten Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Ağustos sonu ya da Eylül başı gibi açılış programı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.


NİTELİKLİ ÖĞRENCİLER
Denizcilik Meslek Yüksekokulumuz 3 program ile eğitim-öğretime başlayacağını belirten SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık; Şehrimizin ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu, kalifiye eleman eksiğinin bulunduğu bir alanda nitelikli öğrenciler yetiştirecek. Meslek yüksekokulu binamızda çalışmalar son aşamaya gelmiş durumda. Yavaş yavaş son dokunuşları yaparak öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizle buluşacak hale getireceğiz. Ağustos ayının sonu ya da Eylül ayının başı gibi bir açılış programı düşünüyoruz. Uygulamalı eğitimin öncüsü olarak ihtiyaca yönelik attığımız her adım bizleri oldukça heyecanlandırıyor” dedi.

3 PROGRAM AÇILDI
Kocaali’de kurulan okulun Sakarya’nın denizcilik alanında da öne çıkan bir şehir olmasına katkı sağlayacağını vurgulayan Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda 3 programın açıldığı bilgisini verdi.  

Öğrenci alacak programlara ilişkin bilgiler de paylaşan Akkaş, “Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı’ndaki öğrencilerimiz liman sahalarında faaliyette bulunan tüm gemi ve deniz araçları ile kıyı tesislerinde çıkabilecek yangınlara karşı alınabilecek önleme, söndürme ve kurtarma tedbirleri kapsamında ihtiyaç duyulacak niteliklere uygun eğitim alacaklar. Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı’nı tamamlayan öğrenciler deniz stajlarını yaptıktan sonra 3 bin grostona kadar gemilerde vardiya zabitliği yapabilme yeterliliği kazanacaklar. Bu yeterliliği vermek üzere açılan birçok okula göre meslek yüksekokulumuzun eğitim-öğretim alanında uzman kadrosu ve ihtiyaca yönelik oluşturulan müfredatıyla ayrıcalığa sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu bölümde ayrıca liman tesisi işletmeciliği, deniz sigortacılığı, gemi işletmeciliği ve gemi acenteliği alanlarında da nitelikli iş gücü yetiştirmeyi hedefliyoruz. Gemi İnşaatı Programımızın temel amacı ise; sivil ve askeri gemilerin, teknelerin, diğer deniz taşıtlarının ve deniz yapılarının tasarımı, yapımı ve onarımından sorumlu olan profesyonel ara eleman ihtiyacını karşılamak olacak.”


KOCAALİ İLK TERCİHİMİZDİ
Denizcilik eğitimi verilecek bir yüksekokul olarak denize kıyısı olan Kocaali’yi tercih ettiklerini belirten Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş, “Aynı zamanda bölgenin lojistik avantajları da oldukça fazla. Kuzey Marmara Otoyolu, yapımı devam eden ve Bartın’a kadar uzanması planlanan demiryolu, Karasu ve Melenağzı Limanları ile Karasu Organize Sanayi Bölgesi’ne yakın bir noktada. Karasu Limanı geniş bir hinterlanda hitap ediyor. Kapasitesi ve coğrafi konumu ile Karadeniz’in önemli limanlarından. Demiryolu hattının da bölgeye ulaşmasıyla birlikte limanın yoğunluğu ve bölgedeki hareketlilik daha da artacaktır. Marmara ve Batı Karadeniz’de yoğunlaşan tersaneler ise yüksekokulumuzun konumunun bir diğer artı noktası. Denizcilik eğitimi veren okulların sağlaması gereken çok sayıda teknik şart var. Uygulamalı eğitim tesisleri ve özel korunaklı yerler gerekiyor. Kocaali bu noktada da oldukça avantajlı” diye konuştu.

TECRÜBELİ KADRO

Kovid-19 sürecinde dünyada hayatın durma noktasına gelmesine rağmen gemilerin ve denizcilik sektörünün durmadığının altını çizen Akkaş, “Denizcilik sektöründe nitelikli eleman ihtiyacı her geçen gün artıyor. Biz tecrübeli ve dinamik bir ekiple yola çıktık. Eğitim kadromuzu sektörün içinde yıllarını geçirmiş çok değerli denizcilerden oluşturmaya çalışıyoruz. Hem bizde hem de yeni katılan arkadaşlarımızda büyük bir heyecan ve istek var. Bu enerjiyle birlikte sektörden olumlu geri dönüşler almak ve okullar arasında iyi bir noktaya gelmek için çalışacağız. Bilindiği üzere üniversitemizdeki ‘+1 Uygulamalı Eğitim Modeli’ öğrencilerimize teorik bilginin yanı sıra uygulama becerisi kazanma fırsatı da sunuyor. Bu da mezunlarımızın hem istihdam edilme hem de işe çok daha hızlı adapte olma şansını yükseltiyor. Okul binamızda gereksinimlerimiz doğrultusunda düzenlemelerimiz sürüyor. 2020-2021 Akademik Yılı’nda ilk öğrencilerimizi alacağız” dedi. Abdullah ÖZDEN

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER