Eğitim kayıpları giderilmeli

Koronavirüs salgınının en olumsuz etkilediği alanlardan eğitimdeki durum düşündürüyor. Sendika başkanı Mengen de eğitimdeki kayıpların giderilmesi gerektiğini ifade etti

Eğitim kayıpları giderilmeli

Merve KURTULAN'ın haberi
Küresel anlamda büyük bir krize sebep olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını eğitim alanında büyük değişikliklere sebep oldu.  Eğitim Bir Sen Sakarya 1 no'lu Şube Başkanı Murat Mengen uzaktan eğitimle birlikte gelen eğitim kayıplarının ilerleyen dönemlerde telafisinin gerektiğini söyledi.
TELAFİ GEREKLİ
Bu dönemde uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimi kıyaslamanın zor olacağını söyleyen Mengen, “Bilim ve teknoloji ilerliyor, eskiden bu konu üzerinde öğretmenlerle konuşurduk. ‘Öğrencilerin teknolojiyi çok iyi kullanması zaman içerisinde öğretmen kavramını ortadan kaldıracak mı?’ diye. Ancak pandemi döneminde öğretmenlerimizin sınıf içerisinde eğitimin getirmiş olduğu öğrenciyle birebir temasın öğretimde en önemli unsur olduğunu gördük. Esas olan önce sağlıktır tabi ama bu dönemde öğretmensiz bir eğitimin mümkün olmadığına şahitlik ettik. Şunu ifade etmek gerekir ki pandemi dönemindeyiz ve bu dönemin getirdiği şartlar neticesinde yüz yüze eğitim yapılamıyorsa bunun uzaktan eğitimle telafisi gerekiyor. Çünkü öğrenme kayıplarını mümkün olduğunca mininmalize etmek gerekir” ifadelerine yer verdi.
KUŞAK KAYBI OLMAMALI
Salgın tehdidi geçtiğinde hızlı bir şekilde yüz yüze eğitime geçilmesi gerektiğini vurgulayan Mengen, “İlerleyen dönemde imkanlar dahilinde yüz yüze eğitimi mutlaka öne almamız lazım. Bunlarla ilgili en çok kaybı olan sınıfımız 1’nci sınıflardır, çünkü okumaya geçtiler. Benim kızımda 1’nci sınıfta onun okuma yazma konusunda çevrim içi eğitimde ne tür sıkıntılar yaşadığını yakından görüyorum. Öğretmenlerimizin onları uzaktan okumayı öğretme çabasını da yakından tanık oluyorum. 8. Sınıflarımız 12. sınıflarımız sınava girecekler. Onların hayatları içerisinde bu dönemler çok kıymetli zamanlar. Dolayısıyla bu konuda bizim Millî Eğitim Bakanlığı’na da teklifimiz var. Özellikle destekleme ve yetiştirme kurslarımızın mümkün olduğunca tamamen yüz yüze yapılması, bu yapılamıyorsa uzaktan eğitimle de devam etmesi gerektiğini öneriyoruz. Öğrenme kaybı ülkemizin geleceği için çok önemli, kuşak kaybetmememiz gerekli” şeklinde konuştu.
İŞ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ
Öğrenci ve öğretmenlerimizin bu dönemde uzaktan eğitimde motive olmasının çok kolay olmadığını dile getiren Mengen, “Öncelikle bu zorlu bir süreç. Bu süreçte eğitimin 3 sac ayağı var. Bir tanesi okul öğretmen, diğeri veli ve öğrencilerimiz. Velilerimizin bu sürecin içerisinde olup öğretmenlerimize destek olması gerek. Aynı zamanda motivasyonu sağlayacak olan belki öğrencilerimizi stabilize edebileceğimiz kendilerine ait bir ortamın olması lazım. Velilerimiz bu kontrol mekanizmalarını sağlaması önemli çünkü bu dönem öğrenciler için en fazla hata yapabildiği dönemler. Veliler dikkatli olurlarsa öğrenme kayıpları azalır. Öğretmenlerimiz de sabırlı olmalıdır. Biz öğretmenler olarak toplumun aydın kısmını temsil etmekteyiz, dolayısıyla bu zorlu süreçte bize alandan gelen özellikle öğretmenlerimizin şevkini kıracak onların çalışma motivasyonunu bozacak bazı olumsuz örneklerde görmekteyiz. Ben öğretmenlerimize bu süreçlerin geçeceğini yapılan her çalışmanın bir kahramanlık örneği olduğunu söylemek isterim. Bu kahramanlıklarının sonraki dönemlerde anlamının ve değerinin ortaya çıkacağının kanaatindeyim. Öğrencilerimizle olumlu iletişim kurmaya çalışalım. Veli öğretmen ve öğrenci üçgeninde daha sıkı bir iş birliği yapmalıyız” ifadelerini kullandı.
HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK
Ülkemizin pek çok alanı pandemiye hazırlıksız yakalandığını söyleyen Mengen, “Hepimiz toplu olarak MEB ve birçok kurumda dahil olmak üzere buna hazırlıksız yakalandık.  Yani böyle bir pandeminin getireceği sonuçları beklemiyorduk. Bununla birlikte hızlı bir şekilde kendimizi toparlamaya çalıştık. MEB’de toparlanma adına özellikle endişeleri ortadan kaldırmak için geleceğe dönük onarma sağlamaya çalıştı. ‘Uzaktan eğitimde istediğimiz başarıyı elde ettik mi?’ bu sorunun cevabı, çokta başarılı olduğumuzu söyleyemeyiz. Çünkü hazırlıksız yakalandık alt yapı anlamında da herkesin internete ulaşamadığı dönemler oldu. Sonraki dönemlerde de tablet ve bilgisayar dağıtımı çalışmaları da yapıldı.  Beklentim eylül ayında daha hazırlıklı bir Millî Eğitim Bakanlığı bekliyordum. Pandemi döneminde öğrenme kayıpları mutlaka oldu. Bunun hasarı ne kadar oldu, şu anda bunu tespit etmek kolay değil, ilerleyen zamanlarda daha doğru tespitler yapılacaktır. Bunlar tespit edildikten sonra bize ve bakanlığa düşen bu eksikleri kapatmaya yönelik yeni uygulamalar yapılmasıdır. 2020 yılı maalesef eğitim anlamında sıkıntı ve mağduriyetlerin yaşandığı bir yıl olarak hatırlanacaktır” dedi.
FEDAKARLIKLAR YAPTILAR
Öğretmenlerin sendikalı bir örgütsel yapıya sahip olmasının kıymetli bir şey olduğuna değinen Mengen, “Alanda yaşanan tüm sıkıntılar hızlı bir şekilde merkeze iletildi ve bu sıkıntılarla ilgili mücadeleye girildi. Öğretmenlerimizin bu dönemde maddi kayıplarını konuşmak onların yaptığı fedakarlıkların yanında gölgede kalır. Kamuda yaklaşık 150 bin kişilik vefa destek gurubu oluştu. Bunların içerisinde en önemli ana iskeleti oluşturanlar kamu görevlileri ve öğretmenler oldu. Öğretmenlerimiz hem vefa gruplarında hem filyasyon ekiplerinde yer aldılar hem de çevrim içi ders verdiler.  Salgının getirmiş olduğu olumsuzlukların geçmesi için yardımcı olma noktasında pek çok fedakarlıklar yaptılar. Biz ve genel merkezimizde bu vefalı davranışa karşın bir başarı belgesi verilmesi gerektiğini teklif ettik.  Salgın döneminde eğitimcilerimizden vefat edenlerde oldu. Bu bizi derinden üzdü. Bu noktada topluma hizmet eden öğretmenlerimiz fedakarlıklarıyla bunu ortaya koymuş oldu. Sendika olarak öğretmenlerimizin bu dönemde yaşadıkları mağduriyetler noktasında elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya da devam etmekteyiz” şeklinde konuştu.
ÖNCELİK SAĞLIK
Aşı çalışmalarının umut verici olduğunu ifade eden Mengen, “2021 yılında yüz yüze eğitime ne zaman geçeceğimizi bilmiyoruz. Burada öncelik sağlıktır. Aşı çalışmalarıyla ilgili gündemde umut verici haberler mevcut. Temennimiz aşı çalışmalarının olumlu sonuçlar vermesi ve eğitim öğretimin şubat, mart aylarında yüz yüze olarak başlamasıdır” dedi.  

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2020, 13:29
banner3
YORUM EKLE