Kaçar: ‘Okullar şartlı açılmalı’

Uzaktan eğitimin yararlı olmadığını söyleyen Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar, okulların uygulanacak olan 5 maddelik çözümle açılması gerektiğini söyledi

Kaçar: ‘Okullar şartlı açılmalı’

“OKULLAR AÇILMALI”

Gelecek dönem okulların açılmasıyla ilgili tartışmalar sürerken yüz yüze eğitime geçiş süreci ile ilgili yapılan çalışmaları eğitim camiası, öğrenci ve veliler yakından takip ediyor. Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Eğitim Sen Sakarya Şube Başkanı Yücel Kaçar, “Okullar kesinlikle açılmalı fakat bugün ki koşullarda okullar açılabilir mi bunu konuşmak gerekir. Uzaktan eğitimin yararlı olmadığını bunun uzaktan bilgi aktarımı olduğunu düşünüyoruz. Salgın koşulları nedeniyle bunu mecburen uyguluyoruz. Okulları açmak için aslında yapılacak 5 madde var. İlk olarak sınıfların seyreltilmesi gerekli. Okullardaki sınıflarımız 25- 36 kişilik sınıflar bunların ikiye bölünmesi gerek. Bunu yapabilmek için derslik lazım. Bu derslikler de mevcut” diye konuştu.

EĞİTİMCİLER AŞILANMALI

Kaçar, “Daha önce kapatılan köy okulları, merkezde âtıl kamu binaları var, kontenjanı dolmayan okullar bu dönem için açılarak kullanılmalı. İkincisi ise bütün eğitim emekçileri aşılanmalı, sadece öğretmenleri aşılamak yetmez. Belirli zamanlarda diğer çocuklara test yapılmalı. Üçüncüsü temizlik personeli sağlanmalı, şu an okullarda yeterli temizlik personeli yok. Kapı kollarını, lavaboları, merdiven korkuluklarını, çocuklar kullandıktan sonra temizlenmeli. Dördüncüsü yeterli hijyen malzemeleri sağlanmalı. Beşincisi ise bütün bunlar için bir bütçe gerekli. Normal eğitime ayrılan bütçe dışında belirli bir miktar bu yapılacaklar için ayrılmalı. Bu önlemler alınarak okullar açılmalı, bunlar olmadıkça salgına tekrardan davetiye çıkartmış oluruz” dedi.

‘OKULDAN TAMAMEN KOPARLAR’

Dünyanın pek çok yerinde salgında okulların açık olduğunu vurgulayan Kaçar, “İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde okullar açık. Öğrenciler 8 aydan, bir yıldan fazla okula gitmezse okullaşma oranında çok büyük bir aşınma olur. Okulu sadece eğitim öğretim yeri olarak da görmemek gerek. Bu kurumun önemli özellikleri var. Çocuklar için zaman zaman meydana gelen işçilik, taciz gibi durumları önlüyor. Bir yıla yakın bir süre kız çocukları okula gitmezse okuldan tamamen koparlar. Bu durumları göz önünde bulundurmak gerek” şeklinde konuştu.

‘DERSLERE ULAŞIM YOK’

Her öğrencinin uzaktan eğitime katılamadığına değinen Kaçar, “Türkiye’de 18 milyon öğrenci var. Devletin resmi rakamları 3 milyon öğrencinin uzaktan eğitime erişemediğini söylüyor. Bir kısmının evinde televizyon bile yok, uzaktan eğitime katılamadığı gibi EBA TV’ye de ulaşamıyor. Bir evde ebeveynlerin telefonuyla derslere girmeye çalışan üç- dört öğrenci var. Bunlardan birkaçı tam olarak dinleyemiyor. Yetersiz bir cihazla ses görüntü kalitesi olmadan dersleri duymadan giren öğrencileri de saydığınızda toplam 6 milyon öğrenci derslere erişemiyor. Aynı zamanda bu çocukların evde durarak psikolojileri olumsuz etkilendi. Çocuğun hareket etmesi oyun oynaması ve sosyalleşmesi gerek. Okullarda çocuğa sportif kültürel sosyal etkinlikler sağlanıyor. Okul öğrenci öğretmenin etkileşim halinde olması lazım” ifadelerini kullandı.

‘YÜZ YÜZE EĞİTİM BAŞLAMALI‘

Sınava girecek öğrenciler için çalışma imkanlarının sağlanması gerektiğini ifade eden Kaçar, “Ben müzik öğretmeniyim, öğrenciler ikinci dönem okullar açılmasa bile okulda açılan kursların faaliyete geçmesini istiyor. 8 ve 12’nci sınıflar sınava girecekler. Bu çocukların sınava hazırlanması için gerekli maalesef tam olarak herkesin eğitim açısından imkanı yok. Bunların sağlanması lazım. Bir an önce sekiz ve on ikilerin bir yüz yüze eğitime başlamaları gerekir. Birinci sınıflarında aynı şekilde okul ile ilişki kurmaları okuma yazmayı öğrenmeleri için oryantasyon sağlanmalı” dedi.  Merve KURTULAN

YORUM EKLE