KADEM’in ‘Anne & Baba Okulu’ sona erdi 

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sakarya temsilciğinin başlattığı ‘Anne & Baba Okulu’ projesinde eğitimler tamamlandı 

KADEM’in ‘Anne & Baba Okulu’ sona erdi 
banner24

2014 yılında Sakarya’da açıldığından beri kadın ve aile alanında eğitimler, kongreler, söyleşiler, istihdam projeleri, atölye çalışmaları vb. faaliyetler gerçekleştiren KADEM Sakarya Temsilciliği, ‘Anne & Baba Okulu’ projesini de tamamladı. Anne-baba olmaya aday olan kadın ve erkeklerin, anne ve babaların aile içi iletişim becerilerinin güçlendirilmesi, mutlu çocuk yetiştirmeye yönelik farkındalık ve bilinç düzeylerinin artırılması, çocukların gelişim dönemlerinde karşılaşılabilecek problemlere sağlıklı çözüm önerileri geliştirilebilmesi amacıyla gerçekleştirilen ve 8 hafta süren eğitimler tamamlandı.
KADEM Sakarya Temsilciliğinden Aile Eğitim Programları
2019 yılında “Evlilik ve Aile Okulu” düzenleyen KADEM Sakarya Temsilciliği, bu projenin ardından gelen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda “Anne & Baba Okulu” projesine başlamıştı. Büyük bir ilgi ile karşılanan bu eğitim programına her hafta düzenli olarak, çiftlerin ağırlıklı olduğu 50 kişi katılım gösterdi. Kadın doğum uzmanı, hemşire, akademisyen, uzman sosyolog ve psikolog, çocuk psikiyatristi, ilahiyat uzmanı, diyetisyen, çocuk gelişimi uzmanı vb. alanında uzman isimlerin sunumu ile gerçekleşen eğitimlerden memnuniyet oldukça yüksekti. Katılımcıların sevgi temelli çocuk yetiştirmeye dair tüm soruları uzmanlar tarafından cevaplandı.
Doğum Öncesi Dönemden Ergenliğe 13 Farklı Konu Başlığı
Hamilelik ve doğum süreci ile başlayan Anne & Baba Okulu, yeni doğan bebek bakımı, çocuk gelişimi, ebeveyn tutumları, çocuklarda davranış problemleri, aile içi iletişim, ergenlik dönemi sorunları, farkındalık eğitimleri, din eğitiminde ebeveyn rolü, sağlıklı beslenme ve tüketim gibi aile yaşam döngüsünü içine alan çeşitli konu başlıkları ile devam etti. Eğitim programının sonunda anne, baba ve çocukların katılımı ile uygulamalı atölye çalışması gerçekleştirildi.
Ebeveynler Eğitimde Çocuklar Oyun Saatinde
KADEM Sakarya Temsilcisi Fatma Zehra Toçoğlu: “Anne & Baba okulumuzda katılımcılarımızın konforunu ön planda tutmaya çalıştık. Çocuklarını bırakıp gelemeyecek durumda olan katılımcılar olduğunu düşünerek, eğitim programlarımız ile aynı saatte dernek binamızda oyun atölyesi düzenledik. Çocuk sahibi olan ebeveynler eğitimlere katılırken aynı zamanda çocukları oyun ablası eşliğinde keyifli vakit geçirdiler. KADEM Sakarya Temsilciliği olarak kadın ve aile alanında çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. Oldukça ilgi gören “Evlilik ve Aile Okulu”, “Anne & Baba Okulu” gibi eğitim programlarımızın tekrarlarını yapmayı düşünüyoruz. Şuanda da gençlere yönelik yeni projeler üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Anne & Baba Okulu Eğitim Konu Başlıkları
Ebeveynliğe İlk Adım: Manevi ve Tıbbi Açıdan Hamilelik ve Doğum
Anne ve Babalar İçin Yeni Doğan Bebek Bakımı
0-6 Yaş Çocuk Gelişimi ve Anne Baba Tutumları
Aile Yaşam Becerileri: Etkili İletişim ve Yetkin ebeveynlik
Çocuklarda Davranış Problemleri ve Başa Çıkma Yolları
Ergenlik Döneminde Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Dijital Çağda Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığının Yönetimi
Çocuk İhmali ve İstismarı Farkındalık Eğitimi
Çocukluktan Ergenliğe Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
Din eğitiminde Anne Babanın Rolü
Çocuklarda Yeme Bozuklukları ve Sağlıklı Beslenme
Çocuklarda Bilinçli Çevre Tüketimi ve Çevre Bilinci Oluşturma
Anne-Baba-Çocuk Uygulamalı Atölye Çalışması


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner22

banner21