Kocaali Denizcilik MYO açıldı

2020-2021 Akademik Yılı’nda Kocaali’de eğitim-öğretime başlayacak olan SUBÜ Kocaali Denizcilik MYO düzenlenen törenle açıldı  

Kocaali Denizcilik MYO açıldı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Denizcilik Meslek Yüksek Okulu’nun (MYO)açılış töreni düzenlendi. Törene; Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, eski AK Parti Milletvekili Hasan Ali Çelik, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, siyasi partilerin temsilcileri, STK temsilcileri, MYO’nun kuruluşundan bu yana birçok faaliyetlerde büyük destek veren iş insanı ve Sakarya Yenihaber Gazetesi İmtiyaz Sahibi Turan Kalfa ile davetliler katıldı. 

İLK KONUŞMA AKKAŞ’TAN 

Törenin açılış konuşmasını Denizcilik MYO Müdürü Doç. Dr. Nuri Akkaş yaptı. Aktaş, “’Bilgiyi beceriyle bütünleştirme’ ilkesiyle hareket eden üniversitemizde alanında gerekli tüm birikimleri edinmiş ve öğrenim sürecinde yalnızca teoride değil pratikte de birikimlerini pekiştirmiş, denizcilik sektörümüzün kalitesini yükseltecek bireyleri yetiştirme misyonuyla ‘vira bismillah’ diyerek ilk öğrencilerimizi içinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılında kabul etmeye hazırlanıyoruz. Çağın tüm gereksinimleri dikkate alınarak hazırlanan eğitim planlarımızla birlikte modern laboratuvar ve çalışma alanlarımız ile öğrencilerimiz iş hayatlarında kendilerine yol gösterecek vizyonu da kazanmış olacaklar” dedi. 

DENİZCİLİK MYO’YU TANITTI

Denizcilik MYO’nun bölüm ve programları hakkında da bilgi veren Müdür Akkaş, “10 idari personeli, 3 adet dersliği, çalışma ve konferans salonları, teknik resim ve bilgisayar laboratuvarları ve çok yakın bir zamanda kurulumu tamamlanmış olacak 6 adet similatörü, 8 adet laboratuvarı ve Melen ağzı mevkiindeki uygulama alanı ile birlikte gerekli ve yeterli tüm donanımlarına sahip bir şekilde eğitim ve öğretimini gerçekleştirecektir. Okulumuzda 41 öğrenci kontenjanı ile gemi inşaatı programı, 31 öğrenci kontenjanı ile deniz ulaştırma ve işletme programı, yine 41 öğrenci kontenjanı ile sivil savunma ve itfaiyecilik programı bulunmaktadır. Okulumuz bu 3 programdaki toplam 113 öğrenci ile 2020-2021 eğitim-öğretim yılına başlayacaktır” diye konuştu. 

‘HİKAYESİ 1999 YILINDA BAŞLADI’

Kocaali’de meslek yüksek okul hikayesinin 1999 yılında başladığını hatırlatan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, “Yaşayanlar bilir, bir uzun hikayenin sonunda bugün çok güzel bir finalle sonuçla taçlandı. 24 derslik okulumuzda inşallah bu akademik faaliyetlerimize ve çalışmalarımıza başlıyoruz. Bu binada muhtarından oda başkanına, dernek başkanından Kocaali’deki siyasi parti ilçe başkanlarımıza, köy ve kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlarımıza kadar kimlerin emeği geçtiyse, herkese çok teşekkür ediyorum. Kocaali’de Meslek Yüksek Okulunun olması kısmında gerçekten emeği olan ve verdiği fikir ile de ileriki  süreçte de yapacağı lojistik destekle taahhütlerinin arkasında duran Belediye Meclis Üyemiz kıymetli Turan Kalfa Beyefendiye de ayrıca teşekkür ediyorum” dedi. 

‘BUGÜN ÇOK ÖNEMLİ GÜN’

Bugünün çok özel bir gün olduğunu sözlerine ekleyerek konuşmasına başlayan Rektör Sarıbıyık, “Yeni bir okul açıyoruz ama bu okulu bire başlangıç olarak değerlendiriyoruz. Bundan sonra bu bölgede artık Denizcilik ile ilgili olan bu dikmiş olduğumuz fidan büyüyecek ve gelecekte hem ülkemizin ihtiyaçlarını hem bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte insanların yetişeceğine inanıyorum. Yeni açtığımız birimlerde yüzde yüz doluluk görüyoruz. Henüz yeni açılmış bir üniversite olduğumuz takdirde birçok alanda çok iyi başarılar elde ettik” şeklinde konuştu. 

‘KOCAALİ İÇİN CİDDİ AÇILIM’

Denizcilik MYO’nun Kocaali için ciddi bir açılım olduğunu vurgulayan Başkan Yüce, “Okulumuzun, şehrimize ve ülkemize çok önemli katkılar vereceğine inanıyorum. Okulumuzun bir katkısı daha olacak. Sakarya denilince deniz akla gelmiyor. Sakarya çok önemli bir denizi olan ve 3 ilçeyi bünyesinde barındıran bir şehirdir. Tarımsal üretimde verimi arttırmak için bölümler, fakülteler, enstitüler kuruluyor ve buralarda uzmanlar yetiştiriliyor. Bugün burada Denizcilik MYO’nun açılmasından dolayı bahtiyar olduk. Denizcilik bizim için olmazsa olmazımızdır” dedi. 

‘EĞİTİM İLK SIRADA YER ALIYOR’

Denizcilik MYO’nun yapımında ve açılma sürecinde özellikle emeği geçen iş insanı Turan Kalfa’ya teşekkür eden AK Parti Milletvekili Atabek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile meslek yüksek okullarımız, sanayimizin ihtiyacı doğrultusunda yenilenmesi ile ciddi bir hız kazandı. Bugün kontenjanlarımızın doluluğuna bakıldığı zaman ülke olarak ne kadar doğru bir yolda olduğumuzun göstergesidir. Eğitim-öğretim konusu bugün yarın her daim önceliklerimiz arasında yer alacaktır. İmkanlarımızı ülkemiz ve vatandaşlarımız için seferber ediyoruz. Eğitim-öğretim meselesi önümüzdeki dönemde de ilk sırada yer almaya devam edecektir. Üniversitesi olmayan şehrimiz kalmadı” ifadelerini kullandı. 

‘ULUSLARARASI BİR ŞEHRE SAHİBİZ’

Sakarya’nın, uluslararası bir şehre sahip olduğunu söyleyen Vali Çetin Oktay Kaldırım, “dünya bilgi çağında yaşıyor. Geçmişte tarım toplulukları efendiydi. Günümüzde bilgiye sahip olan ve kıymetli ürün haline getiren şehir ve ülkeler başarılı olacaklardır. Kocaali ilçemiz çok özel bir yerdir. Aynı zamanda geleceği çok parlak bir ilçedir. Denizcilik MYO ilçemize, şehrimize ve ülkemize çok önemli katkılar sağlayacak. Üniversitemiz genç bir üniversite olmasına rağmen birçok alanda başarılar kaydetmiş. Ben, emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

KALFA’YA TEŞEKKÜR PLAKETİ 

Konuşmaların ardından Denizcilik MYO’nun yapımından açılış sürecine kadar ki zaman diliminde birçok kez destekte bulunan iş insanı Turan Kalfa’ya, Sakarya uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Kocaali Kaymakamı Dr. Emre Nebioğlu ve Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar tarafından plaket takdim edildi. Törende kurdele kesiminin ardından katılımcılar, okulu gezdi. Şevval Geçin 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 17:26
banner3
YORUM EKLE